УРА: Новчана помоћ ЕУ олакшаће економску кризу и у Црној Гори

Помоћ Европске уније (ЕУ) у виду девет милијарди еура које планира да инвестира у Западни Балкан, значајно ће помоћи и економским приликама у Црној Гори, оцјењују из Грађанског покрета УРА.
Кажу да ће тај новац бити уложен у велике пројекте на пољу саобраћаја, енергетике, као и зелене и дигиталне транзиције.
“Европска комисија представила је економско-инвестицијски план за земље Западног Балкана, који предвиђа до девет милијарди еура помоћи за сљедеће седмогодишње раздобље. План предвиђа десет главних иницијатива за улагање у главне путне и жељезничке везе у регији, обновљиве изворе енергије и прелаз са угља, обнову јавних и приватних зграда ради повећања енергетске ефикасности и смањења емисија стакленичких плинова, као и инфраструктуру за управљање отпадом и отпадним водама”, казали су из УРЕ.
Напомињу да се, између осталог, једна од тих десет инвестиционих иницијатива односи на довршетак путне повезаности од Хрватске до Грчке, односно плави ауто-пут преко Црне Горе и Албаније.
,,Међу десет приоритетних иницијатива је и обнова пруге Београд – Бар, повезивање Сарајева и Подгорице, као и изградња хидроцентрала у Црној Гори. Новцем Европске уније финансираће се и изградња центра за збрињавање отпада”, наводе из УРЕ.
Истичу да ће будућа економска сарадња са Европском унијом учврстити везе Црне Горе са европском заједницом.
,,Европа је и са овим пакетом помоћи показала да је један од највећих партнера Црне Горе, као и да је будуће чланство у Европску унију наш неупитан спољно-политички циљ. Ово је прилика да путем европских интеграција кренемо још снажније”, наводе они.
Осврнули су се и на примјер сусједа из региона, Хрватске, која ће се, уз помоћ Европске уније, у наредном периоду лакше опорављати од економске кризе изазване пандемијом вируса ЦОВИД19.
,,Европска комисија је још у мају ове године представила план под називом ЕУ сљедеће генерације, који има планираних 750 милијарди еура подршке чланицама. За Хрватску је предвиђено нешто више од 10 милијарди еура, од чега су 7,3 милијарде бесповратна средства, а 2,65 милијарди су могући кредити. Кредити ће бити повољнији, јер се одобравају на нивоу цијеле ЕУ, а не за сваку државу појединачно, док је временски период важења ових мјера четири године. То је само још један од доказа колико је добро бити чланица Европске уније у кризним ситуацијама попут ове садашње”, наводе из ове партије.
Како кажу, предстоји тежак период, за чије ће превазилажење бити потребно прегалаштво свих субјеката у друштву.
,,То је једини начин да што безболније изађемо из кризе”, закључују из УРЕ.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest