Томановићу бонус на плату за бјежање из самоизолације

БОШКОВИЋ ГА НАГРАДИО
Томановићу бонус на плату за бјежање из самоизолације
Томановић награђен „због постигнутих изузетних резултата за вријеме пандемије ковид-19“


Да нешто озбиљно не фиункционише са системом руковођења и командовања у Војсци Црне Горе (ВЦГ) показује и рјешење министра одбране Предрага Бошковића (ДПС) од 26. августа ове године о награђивању приофесиналних припадника ВЦГ и државних службеника тог министарства, а којим је поред осталих, новчаним износом од 200 еура, награђен и високи официр који је био актер скандала са непоштовањем мјера самоизолацје током првог таласа епидемије коронавируса крајем марта ове године.

У рјешењу чију су копију добиле „Вијести„,Министарство одбране је прихватило предлог начелника генералштаба ВЦГ, генерал-мајора Драгутина Дакића да се „због постигнутих изузетних резултата и квалитета рада за вријеме пандемије ЦОВИД-19, и ангажовања приликом гашења пожара на територији Црне Горе“ исплатом варијабиле од по 200 еура на њихове плате за август ове године, награди укупно 20 официра и четири подофицира ВЦГ, као и петорицу цивилних државних службеника из система одбране.

фото: Синиша Луковић
Све то не би било чудно да други на списку награђених за постигнуте „изузетне резултате и квалитет рада за вријеме пандемије ЦОВИД-19“ није некадашњи комадант Морнарице ВЦГ, капетан бојног брода Веско Томановић – човјек који је био актер једног од већих скандала са непоштовањем мјера Министарства здравља о спријечавању ширења коронавируса.

Томановић је наиме, 25.марта поднио оставку на дужност комаданта Морнарице, након што су га претходно снимили како купује у једној продавници у Бару, чиме је он прекршио мјере изречене му обавезне самоизолације због сумње на инфекцију коронавирусом.

Против њега је тада полиција подијела кривичну пријаву због кршења Закона о спречавању ширења опасне заразне болести, али Министарство одбране због овог инцидента Томановића није санкционисало.

Он је напротив, након што је поднио оставку на дужност комаданта Морнарице, заправо напредовао у својој каријери јер је именован на нову, високу дужност директно у Министарству одбране.

Томановића је, како су то „Вијести“ већ раније објавиле, према незваничним информацијама, министар Бошковић планирао за војно-дипломатску службу због чега га је недавно пошао на стручно усавршавање енглеског језика у иностранство.

У опцији је била могућност да Томановић буде именован за првог војног аташеа Црне Горе на резидентној основи у Словенији, али ће умјесто њега ипак у Љубљану на ту дужност отићи пуковник Зоран Вукадиновић.

Вукадиновићево име иначе, помињало се недаво у афери „Терен те не препознаје“, јер је наводно Вукадиновић слао у мјесну канцеларију ДПС у Загоричу код активисткиње те партије Душице Вулић, на „теренску провјеру“ кадрове који су пледирали да добију посао војника по уговору у ВЦГ.

Војног безбједњака, пуковника Вукадиновића помињала је недавно и Радничка партија оптужујући га да је наводно позивао војнике да се изјасне да ли ће гласати за ДПС, након чега су они који су препознати као гласачи опозиције, упућивани на привремене дужности далеко од мјеста гдје иначе службују и живе, како не би били у ситуацији да изађу на изборе.

И пуковник Зоран Вукадиновић је на списку он их које је Министарство одбране на предлог начелника генералштаба Драгутина Дакића, наградило са по 200 еура додатка на августовску плату, а ту су и још нека имена официра који су претходно у фокус јавности доспијевали због својих контроверзних или политички обојених активности, попут команданта Пјешадијског батаљона потпуковника Жарка Војиновића, команданта Одреда помоћних бродова, капетана фрегате Жељка Николића, актуелног команданта Морнарице, капетана фрегате Горана Ђурковића и његовог замјеника, капетана корвете Горана Пајовића.

Наградили дезертера?
Закон о ВЦГ не препознаје могућност да професионално војно лице да оставку на дужност на коју је постављено, као што је то у марту учинио капетан бојног брода Томановић.

Такво нешто не познаје нити један закон о оружаним снагама, било гдје у свијету.

По црногорском, али и законима свих осталих држава којима се дефинише војска, професионално војно лице на служби, може бити само разријешено од дужности и то због потреба службе, истека мандата, упућивања на образовање или усавршавање, коришћења родитељског одсуства или због здравствених разлога.

У сваком од тих случајева подразумијева се да претпостављена команда или орган доноси наредбу којом се такво лице разријешава од дужности, али никако да професионални војник сам поднесе оставку на дужност коју обавља.

Такво што, свугдје у свијету, сматрало би се дезертерством.

Из Министарства одбране нису одговорили на питање „Вијести“ како је то Томановић могао учинити и након тога, још и напредовати у служби.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest