Успјешан бизнис младог Беранца: Радуле уписао Велиђе на туристичку мапу сјевера

Да и на сјеверу Црне Горе постоје млади људи који желе да, бавећи се промоцијом сеоског туризма, организују живот на руралном подручју показује и примјер двадесетшестогодишњег Радула Дошљака из Берана.

Након што је десетак година радио као конобар одлучио је да се врати у Велиђе одакле потичу његови преци и да ту, на петом километру од града, почне да држи коње за јахање. То је урадио како би свијету показао да овај крај обилује бројним природним благодетима, које су, као истиче, досад биле далеко од очију јавности.

„Као дијете често сам долазио у Велиђе и ту гледао како брат мога ђед Вучић држи коње. Тада сам заволио ове животиње и дивио се њиховој снази љепоти. Касније, док сам радио као конобар и у Беранама и на приморју и видио да се људи све више окрећу природим вриједностима, маштао сам да се вратим у Велиђе и ту, држећи коње организујем живот. Та жеља ми се ево и испунила, јер сам набавио четири коња Дората, Путка, Алата и Цезара и почео да са њима правим туре јахања. То је наишло на велико интересовање бројних љубитеља активног одмора и рекреације у природи, тако да су у Велиђе убрзо почели да долазе људи са различитих страна и да, јашући коње, уживају у чарима природе, потврђујући да је сеоски туризам идеална развојна шанса ових крајева. На овај начин Велиђе је почело да се уписује на туристичке мапе сјевера Црне Горе“, нагласио је Дошљак.Туристе са југа усмјерити ка сјеверу

Дошљак подсјећа да је пјешице прокрстарио скоро свим просторима на сјевеоистоку Црне Горе и да је, бавећи се планинарењем, увидио да овај регион може да буду стјециште много већег броја посјетилаца. Казао је да у том правцу треба, кроз дугорочну стратегију развоја, туристе који посјећују приморје усмјеравати ка сјеверним предјелима

“ Ако бисмо успјели да мали дио туриста који бораве на Црногорском приморју усмјеримо да посјећују и сјеверни регион, онда би ови крајеви доживјели свеукупни препород. То је изводљиво и уз одређене напоре и моје Велиђе и друга атрактивна мјеста могу да се покрену са мртве тачке. На то нас наводи чињеница која указује да имамо с чим да се представимо пред онима који желе угодан одмор“, сматра Дошљак.

Истиче да су коњи јако племените животиње и да свако ко једном дође у Велиђе пожели да опет ускочи у седло и прокрстари атрактивним предјелима.

„Углавном правим кружне туре јахања од Шестаревца до Велиђа и то у дужини од 14 километара. Та се дионица пролази за нешто више од два сатан јахања. То су изазовне туре којима туристи радо прибјегавају и послије којих се радо враћају“, наводи Дошљак

Вјерује и да ће и надлежне институције које се баве промоцијом и развојем туризма препознати потребу младих људи да се баве овим и сличним пословима и да ће им дати одређене стимулансе.

“ Досад се никоме нијесам обраћао за помоћ. Све сам ово сам смислио. Планирам да у перспективи проширим садржаје кроз изградњу бунгалова за спавање и неког мањег објекта за понуду домаћих специјалитета. Надам се да ће држава препознати то што радим и да ће, кроз одређене подстицаје, и мени и другим младим људима жељним да се баве оваквим и сличним пословима дати стимуланс да валоризујемо потенцијале којима располажемо. Спој лијепог и корисног је добитна комбинација за отварање радних мјеста и заустављање одлива локалног становништва, које напушта прадједовска огњишта. Ја ево показујем да има оних који желе да се врате тим огњиштима и дају допринос оживљавању наших села“, поручио је Дошљак.

Извор: ДАН

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest