Ustavni sud provjerava ustavne žalbe, tražili dokumenta od DIK-a

Ustavni sud poslao je Državnoj izbornoj komisiji zahtjev za dostavljanje dokumentacije o prigovorima na proces lokalnih izbore održanih 23. oktobra u Podgorici kako bi mogli odlučiti po predatim ustavnim žalbama. To je za Dan potvrdio Nikola Mugoša, predsjednik Državne izborne komisije, koji je kazao da su zahtjevi stigli za dio žalbi. DIK će, saglasno zakonu, u roku od 24 sata dostaviti potrebnu dokumentaciju, a može dostaviti i izjašnjenje.

To praktično znači da, ako Ustavni sud odbije ustavne žalbe, tokom ove sedmice imaćemo proglašene konačne rezultate izbora u Podgorici, na šta se čeka skoro četiri i po mjeseca.

Član Predsjedništva pokreta Evropa sad Vasilije Čarapić kaže za Dan da je vrijeme da bude prekinuta politička agonija Podgorice i Pljevalja, ali i Šavnika.

„Očekujemo da Ustavni sud već ove sedmice riješi sve ustavne žalbe koje mjesecima koče tranziciju vlasti u Podgorici i Pljevljima, ali i da unesu neophodnu pravnu sigurnost kada je u pitanju slučaj Šavnika, te na taj način prekinu agoniju demokratije, u koju su nas neodgovornim djelovanjem uvele političke klase koje su izgubile vlast na oktobarskim izborima“, istakao je Čarapić.

On podsjeća da je vlast u Podgorici i Pljevljima trebalo da bude formirana još sredinom novembra, ali su predsjednici opštinskih izbornih komisija iz redova Demokratske partije socijalista odbili da zakažu sjednice izborne komisije, koja je inače kolegijalni organ, na kojima će se proglasiti konačni rezultati izbora.

„Tom prilikom su se pozivali na nemogućnost Ustavnog suda da riješi inače trivijalne žalbe zbog nedostatka kvoruma. Ovakav “legalizam” je licemjeran jer je kompletiranje Ustavnog suda čitavo vrijeme bilo u njihovim rukama, a oni su u dva navrata odbijali da glasaju za sudije, da bi na kraju popustili pod pritiskom domaće i međunarodne javnosti i izabrali sudije uz maksimalno odlaganje. Da se radi o klasičnoj političkoj zloupotrebi svjedoči i činjenica da su opštinske izborne komisije u Kolašinu i Budvi uredno sazvale sjednice na kojima su proglašeni konačni rezultati izbora, uprkos činjenici da su i u tim opštinama izjavljenje žalbe prema Ustavnom sudu, koje ni do današnjeg dana nisu riješene, čime su te komisije pokazale viši stepen demokratske odgovornosti prema građanima koji su na izborima slobodno glasali“, istakao je Čarapić.

On je naglasio da je ovakvim djelovanjem ovim opštinama nanesena velika šteta.

„Oni koje su građani smijenili na izborima sebi su omogućili da u foteljama ostanu čak pet mjeseci nakon izbora, što je nezapamćen slučaj u svijetu, a što je tim strukturama omogućilo da na razne načine zloupotrebljavaju gradske resurse. Svjedoci smo i toga da ove nelegalne administracije ne prezaju ni od pretjeranog zapošljavanja u susret predsjedničkim izborima, pokušavajući na svaki način da svom lideru ućare koji dodatni procenat, u skladu sa svojom partijskom strategijom raskrinkanom u aferi “Snimak”. Kako se radi o urgentnim stvarima, vjerujemo da je Ustavni sud svjestan svog zadataka i da će u jednoj ubrzanoj dinamici otključati demokratske procese u zemlji, u skladu sa očekivanjima građana“, kazao je Čarapić.

Inače, na tok izbornog dana Ustavnom sudu je stiglo 17 ustavnih žalbi, a krajem novembra prošle godine jedan od podnosilaca je odustao od prigovora. Ustavni sud je profunkcionisao 27. februara, nakon izbora troje sudija.

„Izborni proces je strogo formalan, ne možemo da se oslonimo samo na to što je podnijela stranka, nego moramo da dobijemo originalna dokumenta od DIK-a, u zavisnosti od toga što procijeni sudija izvjestilac jer nekad tražimo glasačke listiće, a nekad zapisnike sa glasanja, sve u zavisnosti od eventualne povrede na koju stranka ukazuje. Od časa kada nam stigne dokumentacija od DIK-a imamo rok od 48 sati da o tome odlučimo“, saopštili su ranije iz Ustavnog suda.

pogled.me

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest