Ustavni sud ukinuo sporne odredbe Zakona o predsjedniku

Ustavni sud Crne Gore na jučerašnjoj sjednici ukinuo je sporne odredbe Zakona o predsjedniku, proglašavajući ih neustavnim,a to znači da samo predsjednik države može predlagati mandatara za sastav Vlade.

Izmjene Zakona o predsjedniku, koje se odnose na proceduru izbora mandatara za sastav Vlade, usvojene su u decembru prošle godine. Venecijanska komisija (VK) preporučila je tada poslanicima da ne usvajaju izmjene ovog propisa.

Do izmjena Zakona o predsjedniku došlo je nakon što je nekadašnji predsjednik države Milo Đukanović odbio da predloži Miodraga Lekića za mandatara, nakon čega je parlamentarna većina propis izmijenila u dijelu da „ako predsjendik države odbije da predloži mandatara, usvojeni Zakon podrazumijeva da parlamentarna većina preuzme taj dio njegovih ustavnih ingerencija“, što je sada utvrđeno da je neustavno. Ove sporne odredbe Zakona o predsjedniku, nakon odluke Ustavnog suda, prestaće da važe danom objavljivanja u Službenom listu Crne Gore.

U predlogu odluke sudije izvjestioca u ovom predmetu, navedeno je da, uzimajući u obzir i stavove Venecijanske komisije, zakonodavac (Skupština Crne Gore) je prekoračio svoja ovlašćenja i povrijedio ustavne principe na koje se ukazuje podnijetim inicijativama za ocjenu ustavnosti Zakona o predsjedniku.

Ustavni sud Crne Gore je pokrenuo postupak ocjene ustavnosti Zakona o predsjedniku na inicijativu Nevladine organizacije Centar za demokratsku tranziciju (CDT).

– Naime, Ustav je, u konkretnom slučaju, jasno razgraničio nadležnosti Skupštine i predsjednika Crne Gore, u odnosu na predlaganje i izbor predsjednika Vlade na način što „Skupština bira, a predsjednik predlaže Skupštini mandatara za sastav Vlade“. Ustavni sud je u tom smislu ocijenio da iz navedenih ustavnih određenja proizilazi da je jedino predsjednik Crne Gore nadležan da predloži mandatara za sastav Vlade (predsjednika Vlade). S obzirom na to da su pitanja organa nadležnog da predlaže mandatara, postupka predlaganja mandatara, kao i nadležnosti predsjednika Crne Gore (postavlja i opoziva ambasadore), ustavna materija i da ne mogu biti predmet zakonskog uređivanja, zakonodavac je, po ocjeni Ustavnog suda, osporenim odredbama (člana 7.b stav 1, člana 7.f stav 1 i člana 7.h st. 2 i 4. Zakona prekoračio svoja ovlašćenja i ta pitanja uredio na način koji nije u saglasnosti sa Ustavom, konstatovao je, između ostalog, u odluci sudije izvjestioca.

pogled.me

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest