Васове воде опасне, упркос зеленилу

БЕРАНСЕЛЦИ ЖЕЛЕ ДА ОВО МЈЕСТО БУДЕ ИЗЛЕТИШТЕ КОЈЕ ЋЕ СВЈЕДОЧИТИ ДА ЈЕ НАРОД ЈАЧИ ОД СВАКЕ СИЛЕ
Васове воде опасне, упркос зеленилу
Стручњаци упозоравају да процес санације ове црне еколошке тачке не треба сматрати завршеним. Контаминирана локација у непосредној је близини ријеке Лим, па је потребно вршити и редовно узорковање воде и информисање јавности


Васове воде након санације, Фото: Туфик Софтић

У широком видокругу на некадашњој дивљој депонији Васове воде у беранском приградском насељу Берансело, свуда је зелена површина и трава која изгледа потпуно идилично и опуштајуће, али стручњаци упозоравају да процес санације те црне еколошке тачке не треба сматрати завршеним, односно да је та локација и даље потенцијално опасна.

Директор еколошког покрета “Озон” Александар Перовић указује на чињеницу да је санација обављена далеко од очију јавности и да је сада квалитет потребно доказивати стручним анализама.

“Да би се неко земљиште које је дужи низ година коришћено за нелегално, неконтролисано одлагање отпада, као што је случај са Васовим водама, сматрало санираним, потребно је доказати адекватним анализама, чиме се једино може утврдити постојеће стање”, каже Перовић.

Он сматра да је, имајући у виду да је на тој локацији, осим комуналног одлагања и други отпад, па и опасни, јасно да су и мјере санације и ремедијације морале бити комплексније, па је управо због тога веома битно јавност редовно информисати о свим битним параметрима мониторинга загађеног земљишта.

“Такође, не треба заборавити ни да је та контаминирана локација у непосредној близини ријеке Лим, па је потребно и вршити редовно узорковање воде и информисање јавности и о томе”, наглашава Перовић.

Према његовим ријечима, “током трајања опоравка земљишта локалитет је могуће користити и за неке друге намјене, али уз претходно информисање јавности о чињеничном стању.”

Дирекција за јавне радове је раније саопштила да је завршена санација дивље депоније на Васовим водама, а менаџер општине Беране Владимир Ђаковић подсјећа да се санација одвијала у двије фазе.

“Прва фаза је коштала 109.357 еура и обухватала је регулисање такозваног Лучког потока. То је било важно јер је у прољеће долазило до формирања вјештачке акумулације која је пролазила кроз тијело депоније и затим отицала у ријеку Лим, загађујући је”, каже Ђаковић.

Друга фаза започета је почетком 2016. године и завршена је у јесен 2018. године.

“Радови су започели измјештањем отпада како би се спријечило његово урушавање. Затим се приступило регулисању нуспроизвода отпада спровођењем цијеви које служе за одвод гаса метана који настаје разградњом органских материја на депонији. Потом је урађена заштита од површинских вода током које је читаво тијело депоније покривено непропусним слојем земље”, каже Ђаковић. Он објашњава да је отицање површинских вода регулисано изградњом ободних канала, односно канала око читавог тијела депоније.

“Завршетком санације приступило се култивисању површине некадашње депоније. Током друге фазе радова утрошено је око 660.000 еура. Комплетну санацију финансирала је Дирекција за јавне радове”, каже Ђаковић.

Прича о Васовим водама црногорској јавности добро је позната. То је можда, ако не једини, свакако први примјер грађанског активизма и побуне у Црној Гори који се завршио побједом грађана над системом.

На том мјесту “привремено” је, од 1995. па све до 2014. године, одложено макар пола милиона тона комуналног отпада и направљена највећа планина смећа на сјеверу државе. За планове за изградњу регионалне депоније на том мјесту, прорачуне, предрачуне, анализе и синтезе, обиласке разноразних стручњака и њихове излете са све дневницама, мезетлуцима и ручковима, прије санације потрошен је милион еура.

Послије невиђеног отпора мјештана Берансела који је трајао неколико година, пред локалне изборе 2014. године Влада је саопштила да одустаје од даљег одлагања отпада на том мјесту и да ће Васове воде бити саниране, зашта је потрошен и други милион.

За причињену штету, еколошку и материјалну, нико никада из тадашње ДПС локалне власти није одговарао. Није одговарао нико ни од бројних стручњака који су правили екпертизе и пројекте за изградњу регионалне депоније. Мјештани Берансела питају колико су реална њихова надања да ће Васове воде постати излетиште.

“Сада је на мјесту некадашњег сметлишта израсла трава која симболично одсликава нашу велику побједу за коју смо се борили дуги низ година ради очувања нашег здравља и здравља нашег потомства. Та трава указује да се херојска борба мјештана Берансела исплатила, јер смо успјели да натјерамо власти да санирају најцрњу еколошку тачку у Црној Гори. Зато прижељкујемо да ово мјесто у будућности постане привлачна дестинација за све оне који се залажу за очување здраве животне средине”, каже предсједник МЗ Берансело Слободан Лончар.

Он истиче да Беранселци желе да Васове воде “буду излетиште које ће свједочити да је народ јачи од сваке силе и истовремено опомињати да је екологија и здравље прече од било каквих инвестиција”.

“То су наше жеље и наша очекивања. Али, послушаћемо стручњаке и екологе који упозоравају да је испод те оком видљиве зелене површине још планина смећа”, каже Лончар.

Испод земљишта и даље је планина смећа
За екологе и независне стручњаке је проблематићно што јавност није била на било који начин укључна у процес санације Васових вода, и што су о томе сазнали из медија. Зато сматрају да је сада потребно извршити увид у то како и на који је начин тај посао обављен.

Тако је менаџер општине Беране казао да је информацију о томе да је санација Васових вода завршена, добио тек онда када је од Дирекције за јавне радове затражио одговор на питање у којој је фази тај посао. Он је рекао да у процес санације Општина Беране апсолутно није била укључена.

Vijesti

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest