Влада разријешила Влаховића, Гегаја и Мусића: Након смјене власти „нијесу адекватно спроводили политику Владе

Закон о ваздушном саобраћају (ЗОВС) не препознаје разрјешење због тога, већ је јасно наведено под којим условима Влада може разријешити предсједника и чланове Савјета АЦВ

Фото: Влада Црне Горе

Влада премијера Здравка Кривокапића разријешила је предсједника и два члана Савјета Агенције за цивилно ваздухопловство(АЦВ) – Војина Влаховића, Николу Гегаја и Абидина Мусића, јер сматрају да након смјене власти „нијесу адекватно спроводили политику Владе“.

Према незваничним информацијама „Вијести“, то је учињено како би Влада преузела Савјет прије расписивања конкурса за директора АЦВ на чијем челу је годинама Драган Ђуровић (бивши функционер ДПС-а), а његов насљедник већ је договорен по партијском кључу. Конкурс за директора АЦВ је расписан 13. августа, а пријаве се могу достављати 15 дана.

Закон о ваздушном саобраћају (ЗОВС) не препознаје разрјешење због тога, већ је јасно наведено под којим условима Влада може разријешити предсједника и чланове Савјета АЦВ.

„Влада ће разријешити предсједника и/или члана Савјета и прије истека мандата, ако – поднесе оставку, је осуђен за дјело које га чини недостојним за вршење дужности, послове обавља супротно закону, нестручно и несавјесно, својим понашањем и радом доведе у питање углед или рад Агенције, трајно изгуби способност за вршење дужности, не испуњава услове из члана 9 став 8 овог закона“, прописано је чланом 11 ЗОВС, пишу Вијести.

Због смјене Влаховића, Гегаја и Мусића поднијете су жалбе Управном суду, а према сазнањима „Вијести“, неки од њих су тражили од Управне инспекције да хитно испита поступак смјене.

За разлику од њих тројице, законито су разријешена два преостала члана – Зоран Радоњић и Есад Шаиновић.

У образложењу рјешења донијетог 30. јула на сједници Владе пише да су разријешени на предлог министра капиталних инвестиција Младена Бојанића, који је у предлогу навео да се Радоњић разрјешава јер је поднио оставку због сукоба интереса, а Шаиновић јер не испуњава услове да буде у том тијелу, што је у складу са чланом 9. Закона о ваздухопловном саобраћају.

„Имајући у виду да је чланом 9 став 5 овог закона прописано да Савјет одговара Влади, а с обзиром на то да је дошло до кадровских промјена, сматра да три преостала члана Савјета нијесу адекватно спроводили политику Владе приликом рада у поменутом савјету, па стога предлаже разрјешење предсједника и четири члана органа управљања АЦВ“, пише у образложењу рјешења.

„Влада је размотрила и прихватила наведени предлог министра капиталних инвестиција, и на основу члана 9 ст. 5, 7 и 8 и члана 11 тачка 1 Закона о ваздушном саобраћају донијела рјешење о разрјешењу Савјета АЦВ“, пише у тој одлуци.

Истог дана именован је нови Савјет, чији предсједник је Дженан Колић, а чланови Владислав Влаховић, Радоје Караџић, Дејан Стојановић и Татјана Перовић.

Смијењени Савјет АЦВ су чинили представници бивше власти, док актуелни чине представници нове владајуће већине.

Смијењени предсједник Савјета Војин Влаховић „Вијестима“ је рекао да „не би сада“ коментарисао одлуку Владе.

За коментар није био расположен ни Гегај, а Спахић није био доступан на број познат редакцији.

Кривокапић ћути

Премијер Кривокапић данима не одговара на питања „Вијести“ о разрјешењу чланова Савјета, нити образлаже у ком закону су пронашли упориште да Влаховића, Гегаја и Мусића разријеши због неадекватног спровођења политике нове Владе.

Није одговорио ни које су њихове конкретне грешке, као ни да ли је Савјет разријешен како би се, прије објављивања конкурса за именовање директора те Агенције изабрао нови.

Без одговора остало је и питање да ли је управо од Кривокапића позицију директора АЦВ тражио његов некад блиски сарадник, смијењени генерални секретар Владе Божо Милоњић.

Из више извора „Вијестима“ је саопштено да Милоњић, и ако се пријави на конкурс који је већ расписан, неће добити подршку новог Савјета, јер је то мјесто наводно обећано Социјалистичкој народној партији (СНП).

Саговорници из извршне власти тврде да је кандидат СНП-а Зоран Максимовић, који је у родбинским везама са предсједником Црне Горе Милом Ђукановићем.

Максимовићева два блиска рођака већ су на високим позицијама у цивилном ваздухопловству Црне Горе и Србије – Лазо Максимовић замјеник је директора Контроле летјења Србије и Црне Горе (СМАТСА), а Милован Максимовић је директор за кадровска питања у АЦВ.

Бојанић од средине јуна не одговара на питања “Вијести” да ли је тачно да је позиција директора АЦВ већ договорена по партијском кључу и да је резервисана за Максимовића, који се и 2017. године пријавио на конкурс за директора.

Он није одговорио ни на питања да ли ће, ако је та информација тачна, пристати на ту одлуку, с обзиром да је средином јануара оцијенио да му расподјела челних функција у предузећима личи на „рачун без крчмара“ и поручио да ћете он одлучивати у ресору који покрива „свидјело се то коме или не“.

„Вијести“ нијесу могле ступити у контакт са Максимовићем, нити добити потврду информације да ли су се он и Милоњић пријавили на конкурс који истиче крајем августа.

Ђуровић ће поново конкурисати за мјесто директора

Према незваничним сазнањима, на конкурс ће се јавити и актуелни директор АЦВ Драган Ђуровић који је протеклих мјесеци добио значајну подршку најважнијих свјетских и европских адреса из области ваздушног саобраћаја, о чему су директно информисани Кривокапић, Бојанић и министар вањских послова Ђорђе Радуловић.

Радуловић и Бојанић од средине јуна не одговарају да ли им је директор Еуроцонтрола Емон Бренон послао писмо из Брисела, којим тражи да се Ђуровићу продужи мандат, као ни да ли су то писмо, у које „Вијести“ имају увид, доживјели као притисак, или добрнамјерну сугестију партнера из ЕУ.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest