Вратила се Азра: Брисањем из бирачких спискова Влада креће у обрачун са мањинама

Мијењање одлуке о стицању црногорског држављанства пријемом је дио опасне политичке агенде о етничком и политичком инжињерингу актуелне Владе, чега министар унутрашњих послава могуће није свјестан Рјешавање овог задатка је врло важно за Владу јер је то претходно питање за припрему нових избора и јачање бирачког тијела које традиционално гласа просрпске партије. Како је Српска православна црква побједник парламентарних избора одржаних 30. августа прошле године, логично је и њено очекивање да Влада коју је она инсталирала испуњава приоритетно њене захтјеве, што у грађанској Црној Гори дјелује поражавајуће и дискриминаторски, каже у интервјуу Викенд новинама адвокатица Азра Јасавић, бивша посланица Позитивне Црне Горе.

Јасавић додаје да би министар унутрашњих послова ваљало да размисли о правима свих оних грађана које има намјеру да брише из бирачких спискова, акоји припадају мањинама, чиме се наставља етничко чишћење из ’90-их година прошлог вијека.

“Можда након тога схвати озбиљност посљедица које могу проузроковати такве политичке одлуке и бојазан грађанске Црне Горе, која мора штитити свој опстанак и трајање”, истиче Јасавић.

Реаговања је изазвала и најава Владе да ће да мијења Закон о регистру пребивалишта и боравишта, што директно погађа наше људе у дијаспори. Нова власт то објашњава “чишћењем” бирачких спискова…

ЈАСАВИЋ: Поражавајуће је да је ова Влада, која у својим редовима нема ниједног припадника мањинских народа који би штитио интересе мањина, фронтално креће у обрачун са бирачима из редова мањинских народа њиховим брисањем из бирачких спискова. То је дискриминација мањина, супротна Уставу и Европској конвенцији о људским правима.

При томе Влада заборавља да су ограничења у изборним правима, посебно оним која погађају цијелу категорију грађана, подвргнута строгом надзору суда у Стразбуру. Посебно ако је ријеч о грађанима кој и се сматрају рањивом и историјском жртвом одређених политичких и других искључења и дискриминација, што мањине које брише ова Влада јесу. Ови људи су одлазили из Цме Горе под налетом великосрпске политике ’90-их година, коју актуелна Влада баштини, чиме се наставља прогон и дискриминација мањина под изговором уређивања бирачких спискова.

Шта ако Влада не одустане од свог плана?

ЈАСАВИЋ: Уколико Влада не одустане од свог наума, може очекивати велики број представки дискриминисаних грађана, који ће лако доказивати дискриминацију пред домаћим и међународним судовима. Да Влада дискриминише мањине и има двоструке арсине, потврђује иницирано брисање дијаспоре из регистра пребивалишта, док ћути на јавне наводе да министри Лепосавић и Спаић имају двојна држављанства и пребивалишта у Србији и Цмој Гори, а што се такође односи на поједине посланике парламента и бираче у Херцег Новом. Умјесто унапређења изборног законодавства, у смислу да дијаспори омогући да гласа путем дипломатско конзуларних представништава, Влада укида грађанска права дијаспори. Ово врло осетљиво питање, као и питање држављанства, захтијева отворену дебату у Парламенту кроз рад надлежног Одбора и најшири могући консензус, што подразумијева подршку двотрећинске већине у Парламенту.

Јавност је узбуркала и изјава министра правде Владимира Лепосавића, који је негирао геноцид у Сребреници. Шта је све показао случај Лепосавић када је ријеч о Влади, премијеру, коалиционим партнерима…?

ЈАСАВИЋ: У правној теорији негирање геноцида представља његову посљедњу фазу. Министар Лепосавић као доктор правних наука то мора знати. У политичкој равни негирање геноцида у Сребреници шаље опасну поруку да геноцид над Бошњацима Балкана још увијек није завршен, што јесте латентна опасност за његов наставак. Касна и изнуђена реакција предсједника Владе за смјену министра, те одговори министра Лепосавића су додатно огољели актуелну власт.

У ком смислу?

ЈАСАВИЋ: Министар Лепосавић је тврдио да је из све три коалиције власти добио честитике након његовог става о Сребреници. Нико те наводе није демантовао. Напомињем да актуелну власт поред Демократског фронта чине и двије коалиције које се представљају за грађанске, “Црно на бијело” и “Мир је наша нација”. Због чега се намећу питања, ко је то сагласан из ових назови грађанских коалиција са ставовима министра Лепосавића, те да ли је мишљење министра Лепосавића о негирању геноцида у Сребреници суштински већинско у новој власти, што би, ако је то тачно, било погубно за европску Црну Гору. Ако ове двије коалиције буду гласале за разрјешење министра Лепосавића у парламенту, отклоните ове недоумице, јер нема оправданог изговора занегласање за разрјешење министра који негира геноцид у Сребмиђ.

У недавној емисији РТЦГ (Зумирање) рекли сте, уз све замјерке претходној власти, да је садашња много гора и да су опозиција овој Влади сви слободни грађани који имају свој интегритет. Са друге стране, покушавају се омаловажити протести грађана, уз аргумент да је на њима много мање народа него што га је било на литијама…

ЈАСАВИЋ: Историја једне земље не почиње нити завршава са било којим појединцем или партијом, при чему не можемо умањити или увећати значај ниједном политичком субјекту више него што му то објективно припада, за добре или лоше политичке потезе, што мјери и објективизује историја кроз временску дистанцу. ДПС је урадила пуно на еманципацији црногорског друштва, успјешно водећи спољну политку. Истовремено, недовољно је урађено на успостављању владавине права. Због тога, за ниједно демократско друштво није добро да било која партија има подршку бирача која јој даје доминантну политичку снагу. Демократска партија социјалиста те чињенице мора бити свјесна.

Шта је сљедеће на политичкој сцени?

ЈАСАВИЋ: Политичке карте се морају подијелити у проевропском блоку, који мора остати уједињен, али са другачијим односима утицаја и политичке моћи. Ово посебно што су захваљујући ДПС-у и медијским тајкунима у коријену сасјечени сви опозициони грађански политички савези и појединци који нијесу били спремни да штите интересе једних или других, а који су имали часне намјере и потенцијал да служе искључиво грађанима и Цмој Гори. Они су могли бити опозициона респектабилна грађанска алтематива, са којом би Црна Гора ишла брже у корак са модерним свијетом. Такву судбину је доживио Либерални савез, Покрет за промјене и Позитивна Црна Гора. То је можда било добро за ДПС и медијске тајкуне, али је сигурно лоше за демократско сазријевање Црне Горе.

У ДПС-у кажу да су постали свјесни свој их грешака…

ЈАСАВИЋ: Из најновијих политичких потеза јасно је да је и ДПС тога постао свјестан, због чега покушава да шири свој коалициони капацитет са новим политичким субјектима, у циљу стабилизације Цме Горе. Но без обзира на то, овој партији морамо признати историјске заслуге у обнови независности, очувању грађанског мира и способности да се добро сналази у опозиционим клупама, гдје младе снаге показују снажну политичку виталност засновану на чистим биографијама што ДПС и даље чине респектабилним политичким фактором. Што се нове власти тиче, јасно је да она опасно урушава грађанску Црну Гору, да штити и промовише интересе центара моћи који раде на урушавању Црне Горе на економском и политичком плану, да урушава сва позитивна достигнућа бивше власти, због чега се незадовољни грађани и окупљају да исказу своја незадовољства. Право слободе окупљања је гарантовано Уставом и међународним документима која гарантују људска права и слободе. На крају снага бунта не мјери се бројем, већ поруком која се шаље.

Црна Гора је у деведесетим успјела да сачува мир. Хоће ли то успјети данас?

ЈАСАВИЋ: У тежим временима Цма Гора је чувала мир захваљујући одговорној политичкој елити. За мир и стабилност Црне Горе и данас највећа одговорност је на парламенту, предсједнику државе и Влади, чега су вјерујем свјесни сви они који су на челу тих институција.

Поново ћу се позвати на Ваше ријечи: “Српски национализам има за циљ да пробуди све остале национализме, то је план”. Које су то снаге у Црној Гори које могу да се одупру таквим плановима у новим околностима када на власти имамо једну хетерогену врло непредвидљиву структуру?

ЈАСАВИЋ: Актуелни проблем Црне Горе је што ова Влада баштини великосрпски национализам, који има за циљ да пробуди остале национализме. Тај план пројектован је у центрима моћи ван Цме Горе. Кад слабе грађанске партије, онда слаби грађанска Цма Гора, јер се мањине хомогенизују искључиво по националном основу. У таквим околностима црногорска православна већина остаје на брисаном простом, те се њоме лакше манипулише на начин што јој се прекраја и присваја историја кроз мајоризацију и обликовање према укусу такозваног “српског света”. Том сценарију се мора снажно супротставити грађанска Црна Гора. Сви они грађани који немају резервну државу су брана том плану.

Уз уважавање блиских вјерских и културолошких балканских веза које се често злоупотребљавају ради спровођења национал-шовинистичких пројеката, великаилузија је да постоји резервна домовина чега мора бити свјестан сваки грађанин Црне Горе, без обзира како се национално изјашњава. При чему је за Црну Гора врло важно успоставити помирење у њеном православном духовном бићу, али без мајоризације.

Грађанска Црна Гора била би истински доминантна уколико би коалиције “Црно на бијело” и “Мир је наша нација” свој декларативни грађански наратив учинили дјелотворним адекватним дјеловањем у парламенту, по свим актуелним питањима.

Позитивна показала одговорност према Црној Гори у пресудним тренуцима

Прије пет година, почетком 2016, Позитивна ЦГ, чији сте били члан и њен представник у парламенту, подржала је тадашњу Владу на челу са премијером Милом Дукановићем. Тада сте доживјели незапамћени медијски линч. Шта би било са Црном Гором да је та подршка изостала?

ЈАСАВИЋ: ПЦГ је формирана 2012. године са циљем да убрза евроатлантске интеграције Црне Горе и да омогући бржи економски опоравак земље кроз пуну владавину права. Већ смо током 2015. године у Позитивној јасно препознали тежње Русије да заустави Црну Гору на путу прикључивања НАТО савезу, што би успорило и њен пут ка Европској унији. Било је очекивано да ће коалиција ДПС и СДП, које су чиниле власт, препознати ту опасност и обезбиједити стабилност евроатлантских процеса.

Међутим, крајем 2015. и почетком 2016. године СДП у том врло важном историјском моменту за Црну Гору ускраћује подршку ДПС-у. Тај непромишљени политички моменат, проузрокован несугласицама у коалицији ДПС и СДП, које су ескалирале у врло ризичном моменту на нашем евроатлантском путу, могао је бити погубан за НАТО интеграције Црне Горе, али и региона, да није било одговорне политике Позитивне. Позитивна Црна Гора је због тога у јануару 2016. године изборила и гласала Владу изборног повјерења, у којој су били представници и дијела опозиције.

Што је Ваша подршка омогућила?

ЈАСАВИЋ: Та Влада је омогућила успјешан наставак евроатлантских интеграција, спријечила растакање грађанске Цме Горе и задржала њен прозападни курс. Гласајући за Владу изборног повјерења, Позитивна Црна Гора је свјесно политички гинула, бранећи грађански карактер Црне Горе, јер смо још тада предвидјели и спријечили политички сценарио клерикализације земље који се данас спроводи. Знали смо да краткорочни политички партијски губитак због такве одлуке јесте дугорочни историјски добитак демократске, евроатлантске, секуларне, антифашистичке, градјанске Црне Горе. Данас је јасно свим патриотама колико је била исправна политика Позитивне, која је у кључном моменту подржала интерес грађанске Црне Горе, а не било које партије или појединца.

Када се урушавају тековине модеме Црне Горе, није вријеме за ћутање

Имате ли намјеру да поново уђете у политичке воде?

ЈАСАВИЋ: Ако се консолидују грађанске партије и одбране грађански концепти земље, радо ћу подржати тај процес искључиво као гласач који бира. Ако буде угрожен грађански концепт Црне Горе нико, па ни ја, нема право на изговор и извињавајуће околности за неукључивање у политику, макар до стабилизације политичких прилика. Када се урушавају тековина модерне Црне Горе, у коју су многи од нас уткали себе, није вријеме за ћутање, већ за промишљено, мудро, али храбро дјеловање.

АНИМОЗИТЕТ ПРЕМА ДПС-У ЈЕ НЕЗРЕЛО ПОЛИТИЧКО ПОНАШАЊЕ

Из Брисела је за само мјесец дана Влади стигло неколико упозоравајућих порука око тужилачких закона, геноцида у Сребреници, питања држављанства…

ЈАСАВИЋ: Када посматрате рад Владе, јасно је да премијер нема подршку парламентарне већине, али да актуелну власт обједињује анимозитет према ДПС-у, што је незрело политичко понашање, врло погубно за демократске процесе земље. Најновија политичка дешавања показују да су Демократе све ближе премијеру Кривокапићу, а УРА Демократском фронту, како ће се даље одвијати ти процеси, посматраћемо. У владајућој већини су на сцени игре моћи политичких субјеката и припреме за предстојеће прекомпоновање политичке сцене, због тога се у Влади мање осврћу на ставове ЕУ, што ће нас све дочекати у извјештајима Европске комисије о напретку и нажалост могуће успорити наше придруживање Европској унији.

Извор: Викенд новине

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest