За пола године казну код куће „одрадило“ 140 осуђеника

У првој половини текуће године, казну код куће успјешно је одслужило 140 осуђеника, саопштено је за „Дан“ из Министарства правде. Како је прецизирано из овог ресора, наведени број се односи на лица која су казну затвора започела издржавати током 2021. године или 2022. године, а редовни истек казне или условни отпуст им је наступио у току 2022. године. У истом периоду прекинуто је издржавање овог вида санкције у осам предмета.

– У временском периоду од 1. И 2022. године до 30. ВИ 2022. године, у осам предмета је прекинуто извршење казне због самовољног напуштања просторија или самовољног ометања, уклањања или оштећења уређаја за праћење од стране осуђених лица. У свим наведеним предметима је Министарство правде о томе у форми извјештаја обавијестило надлежне судове, а последица таквог недозвољеног понашања осуђених лица се огледа у томе да суд одређује да се остатак казне затвора умјесто у просторијама у којима осуђени станује има извршити у Управи за извршење кривичних санкција – наводи се у одговору.

Како се додаје у достављеним одговорима, више од 200 осуђеника чека да буде упућено на издржавање казне затвора у просторијама за становање.

– Од наведеног броја, са 165 осуђених лица је обављен законом прописан први разговор, а са сврхом упознавања осуђених лица с правима и обавезама, начином извршења изречене казне и радом уређаја за електронски надзор, те је поступак израде програма извршења казне у тим предметима у току. У преосталом броју предмета осуђеним лицима је послат позив за обављање разговора или се ради о осуђеним лицима која тренутно нису доступна Министарству правде ради издржавања казне и у тим предметима се предузимају законом прописане радње у циљу обезбјеђивања њихове доступности – прецизирано је из министарства.

Потреба за набавком додатне количине уређаја за електронски надзор

  • У последње двије године у Министарству правде регистрован је повећан прилив предмета ове врсте, јер се судови све више опредјељују да се лицима за која се у спроведеном кривичном поступку утврди кривица и изрекне казна затвора коју ће издржавати у просторијама у којима станују. Очекује се да ће се таква пракса наставити и у наредном периоду, па се већ јавља потреба за набавком одређене додатне количине уређаја за електронски надзор.
  • – У том правцу, Министарство правде ће предузети конкретне кораке с циљем да се скрати временски период у којем осуђена лица, рачунајући од дана када суд достави предмет ради извршења, започињу с издржавањем казне у просторијама у којима станују – истичу из министарства.

Појаснили су да временски период који протекне од дана када суд достави Министарству правде правоснажну пресуду ради извршења казне кућног затвора до дана када осуђеник започне издржавати изречену казну, утиче више околности.

– Оне некада могу бити субјективне природе, односно могу постојати на страни осуђеног лица, а некада објективне природе, тј. тичу се тренутних капацитета Министарства правде у погледу уређаја путем којих се врши електронски надзор и броја службеника задужених за спровођење казни и њихову контролу путем електронског надзора – појашњено је у одговору.

Законом је регулисано да осуђени који извршава казну затвора у просторијама у којима станује има право да борави један час дневно ван просторија у којима станује. Иако је у кућном затвору, уколико је осуђеник запослен, онда ће он редовно одлазити на посао, уколико кривично дјело за које је осуђен није у вези с радом. Просторије у којима станује, осуђеник може напустити и уколико похађа наставу током редовног школовања, одлази на полагање испита, као и у случају тешке, акутне или хроничне болести, ради одласка на редовне здравствене прегледе. Из куће може изаћи и ако има заказано своје вјенчања, као и уколико се деси смрт блиског лица, те ако има обавезу старања према члану породице, у складу са законом, у случају да ту обавезу не може да обавља друго лице.

У случају кад министарство одобри осуђеном да напусти просторије у којима станује, вријеме које осуђени проведе ван просторија у којима станује, урачунава се у вријеме извршења казне затвора. Изузетно, осуђени коме је потребна хитна медицинска помоћ може напустити просторије у којима станује и без подношења захтјева, о чему је дужан да, у року од 24 часа, достави извјештај здравствене установе о здравственом стању. Вријеме проведено на болничком лијечењу урачунава се у вријеме извршења казне затвора.

Дан

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest