Заједница општина: Програм „Европа сад“ умањиће приходе општина

„Управни одбор је изразио незадовољство и протест крајње непрофесионалним и некоректним односом Министарства финансија и социјалног старања које, и поред захтјева за учешће на сједници Управног одбора у термину који одговара Министру финансија и уредно упућеног позива, нико од представника Министарства се није одазвао“

Програм „Европа сад“ довешће до урушавања успостављеног система финансирања локалних самоуправа и значајног умањења прихода општина, а да притом нијесу утврђене компезаторне мјере којим ће се на адекватан начин надомјестити изгубљени приходи општинама

То је саопштено након сједнице Управног одбора Заједнице општина.

У саопштењу Заједнице општина се наводи да је одржана сједница била посвећена Програму „Европа сад“ и његовом утицају на приходе општина и Предлогу Закона о буџету Црне Горе за 2022. годину, са посебним акцентом на пројекте чија реализација је планирана Капиталним буџетом.

„Приликом разматрања Програма „Европа сад“, Управни одбор је констатовао важност циљева који су препознати и са којима је сагласан, а који се планирају остварити кроз Програм, али и изразио резерву у односу на планиране мјере и ризике које оне са собом носе за остваривање постављених циљева, а тиме и његову одрживост и реалност“, наводи се у саопштењу.

Додаје се да по оцјени Управног одбора, најављене мјере кроз промјену пореске политике, посебно измјена Закона о порезу на доходак физичких лица, „ће произвести значајне негативне ефекте по буџете јединица локалне самоуправе, прије свега, кроз смањење прихода општина по основу пореза на доходак физичких лица, што је један од главних прихода општина“.

„Такође, имајући у виду да се највећи дио прихода Егализационог фонда обезбјеђује из пореза на доходак физичких лица, приходи у Егализационом фонду ће бити знатно мањи, што ће се директно негативно одразити на смањење дотација општинама корисницама средстава овог фонда, а што је јако лоше када се има у виду да су двије трећине општина, углавном у сјеверном дијелу земље, кориснице средстава из овог фонда. Спровођењем ових мјера значајно ће се умањити и сопствени приход општина по основу приреза порезу на доходак физичких лица чија основица за обрачун је порез на доходак физичких лица“.

У саопштењу се наводи да је Управни одбор јединствен у ставу да је неопходно сачинити детаљну анализу утицаја Програма „Европа сад“ на приходе локалних самоуправа и појединачно за сваку општину, са предлогом конкретних компезаторних мјера које ће обезбиједити општинама надокнаду средстава која ће изгубити по основу имплементације Програма.

„Без адекватне надокнаде општине, посебно Сјеверног региона, ће имати проблем одрживости локалних јавних финансија. Управни одбор је закључио да је Закон о допунама Закона о финансирању локалне самоуправе потребно повући из скупштинске процедуре или да Скупштина ускрати подршку Предлогу закона, јер би се његовим доношењем општине ускрадиле за нових 11,8 милиона еура. Управни одбор је разматрао и Предлог Закона о буџету Црне Горе за 2022. годину, са посебним акцентом на пројекте чија реализација је планирана Капиталним буџетом. Указано је да је и овог пута изостала претходна консултација и комуникација са најодговорнијим представницима општина, што је код планирања пројеката у капиталном буџету елементарно потребно. Локалне самоуправе, као дио власти најближи грађанима, морају бити консутоване око утврђивања листе приоритетних капиталних пројеката који ће се наћи у буџету државе, јер најбоље знају локалне прилике и развојне потребе локалне заједнице“, саопштено је.

Истиче се и да „само се правилним избором и имплементацијом адекватних капиталних пројеката у општинама, те уредним извршавањем обавеза по основу раније започетих пројеката, могу обезбиједити услови за даљи развој јединица локалне самоуправе и остваривање права грађана на локалну самоуправу“.

„Управни одбор је јединствен у ставу да постоји потреба да се обаве додатне консултације и усаглашавања са предсједницима општина око планирања пројеката у капиталном буџету државе за 2022. годину и приоритета и динамике њихове реализације, како би се обезбиједили услови за доношење буџета до краја текуће године. Управни одбор је изразио незадовољство и протест крајње непрофесионалним и некоректним односом Министарства финансија и социјалног старања које, и поред захтјева за учешће на сједници Управног одбора у термину који одговара Министру финансија и уредно упућеног позива за учешће на данашњој сједници, нико од представника Министарства се није одазвао позиву да учествује у раду Управног одбора и са предсједницима општина разговара о овако важним темама битним за функционисање и развој општина“, закључује се у саопштењу Заједнице општина.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest