Затворени ум или Отворени Балкан?

Пише: Андрија Бабовић, функционер Нове српске демократије и Демократског фронта

Анимозитет ка Отвореном Балкану, које отворено пропагирају поједине политичке партије у Црној Гори, има за циљ стварање додатне нестабилности на Балкану. Колико само парадоксално звуче њихова политичка излагања о миру и суживоту а у пракси деценијама гледамо другачију слику.

Игнорисање иницијативе Отворени Балкан је чист примјер покушаја даље заробљености Црне Горе и истрајавање у циљу пројекта приватне државе, са поновним стварањем зависног друштва и могућности богаћења појединаца.

Користећи наратив у ком је Србија дежурни непријатељ који жели да доминира на Балкану, прикрива се намјера да се Црна Гора претвори у теглу, а ко живи у тегли поклопац му је небо. Једноставно се желе поставити све могуће баријере и лимитрати грађани како нечије индивидуалне могућности богаћења не би биле угрожене.

Јефтини покушаји којима се жели приказати да пројекат успорава улазак у ЕУ су заиста аматерски и неутемељени. Отворени Балкан је још шири и бољи концепт од некадашњег ЦЕФТА споразума, а међу државама потписницама ЦЕФТА споразума налазиле су многе државе које су по стицању услова за улазак у ЕУ једноставно постале чланице. Ради се о Пољској, Мађарској, Чешкој, Словачкој, Словенији (примљене 2004. године), Румунији, Бугарској (примљене 2007. године), и Хрватској (примљена 2013. у ЕУ).

Отворени Балкан представља једну економску зону за успостављање што боље сарадње земаља учесница пројекта, а на апсолутну корист сваке. Погледајте само колика потреба за радном снагом у Црној Гори постоји, нарочито у сектору угоститељства и грађевине.

Тешко је за очекивати да ће та мјеста попунити држављани из развијених европских земаља. Из наведеног је јасно да потребе за радном снагом можемо надокнадити искључиво из земаља региона.

Нашим би се компанијама отворила могућност наступа на тржишту сусједних држава а по истим условима као и у својој земљи, а са друге стране, исту могућност би добиле и компаније из сусједних земаља. На тај начин би се постигла јача тржишна конкуренција, што би резултирало нижим цијенама, на задовољство грађана и цјелокупне привреде Црне Горе. Грађани требају бити у фокусу и њима ће на овај начин бити омогућено лакше кретање, школовање, запосљење, лијечење и тд.

Предности концепта Отвореног Балкана су бројне, почевши од пацификације и смањена тензија у региону па до мрежа уговора о економској и разним другим врстама сарадње. Улазак у пројекат би за Црну Гору представљао један корак напријед и својеврсни тест наше привреде да одговоримо потребама отвореног тржишта.

Управо је Отворени Балкан најрелевантнији пројекат за повратну информацију о стању наше привреде и наших компанија. Циљ је усавршавати све технике али и поштовати сву правну регулативу пословања како би улазак у ЕУ дочекали најспремније могуће.

Борба

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest