Mandatar za sastav nove vlade i jedan od lidera Pokreta Evropa sad Milojko Spajić za kratko vrijeme postao je najveća nada i uzdanica medija koji su anticrkveno nastrojeni. Otvorenim napadom na tridesetavgustovsku većinu i pokušajem prekrajanja izborne volje građana, bivši ministar finansija zavrijedio je mnogo afirmativnih tekstova na sajtovima koji su tradicionalno naklonjeni bivšem režimu Mila Đukanovića. U medijsku odbranu njegovih najnovijih postupaka uključili su se i ekstremistički sajtovi prepoznati po antipravoslavnom i antisrpskom narativu.

Sve je rasprostranjenije mišljenje da Spajić većinu od tridesetog avgusta nije slučajno napao baš u susret godišnjici ovog praznika kada je narod Crne Gore na izborima većinski odlućio da ovu stranku i njene satellite pošalje u prošlost. Lista kandidata onih koji su raduju Spajićevom odabiru tajminga nije kratka ali na njenom čelu svakako se nalazi najveći protivnik i kritičar tridesetavgustovske pobjede – bivši šef DPS Milo Đukanović. On je u kampanji za predsjednika države ove godine, poručivao da će poraziti trideseti avgust i njegove tekovine.

U toj namjeri Đukanovića su spriječili građani Crne Gore koji su u drugom krugu predsjedničkih izbora masovno glasali protiv njegovog ostanka na funkciju prvog čovjeka države. Predsjednički kandidat koalicije Za budućnost Crne Gore Andrija Mandić u noći izbora (prvi krug) odmah je podržao Jakova Milatovića, a Demokratski front širom Crne Gore poslao je poruku preko bilborda “Da porazimo Mila Đukanovića, glasamo za Jakova Milatovića”.

“Pobjednička energija se razbila”, konstatovao je juče predsjednik Crne Gore i još uvijek jedan od lidera Pokreta Evropa sad Jakov Milatović. On je podsjetio javnost na atmosferu tokom predsjedničkih izbora i okupljanje demokratskih snaga (ZBCG, DCG, URA, UCG i drugih) oko zajedničkog cilja. Milatović je implicitno konstatovao da je njegov partijski drug krenuo suprotnim smjerom.

Rezultat predsjedničkih izbora umnogome je opredijelio i rezultat parlamentarnih izbora, međutim, koliko će to poslanici izabrani na listi PES-a vrednovati ostaje da se vidi. Strukture lojalne bivšem režimu nakon serije poraza na izborima došle su u situaciju pada rejtinga, a njihov položaj na političkoj sceni dodatno su otežale afere o korupciji i kriminalu. Ipak, razloge za konsolidaciju pružio im je Milojko Spajić. U ime PES-a.

Borba.me