Izjava predsjednika Srbije, Aleksandra Vučića, u kojoj upozorava da Evropska unija mora da se suoči sa činjenicom da se Sjedinjene Američke Države nikada neće vratiti starom modelu odnosa sa Evropom, objavljena je kao udarna vijest na naslovnoj strani svjetskog izdanja ruskog portala Sputnjik, kao i na ruskoj agenciji RIA Novosti.

Sputnjik je u prvi plan stavio Vučićevo upozorenje evropskim liderima da je iluzija očekivati „povratak stare Amerike“ i da se međunarodni odnosi danas vode isključivo interesima, a ne nostalgijom. Portal je naglasio da se radi o poruci koja ima širi globalni značaj, u trenutku rastućih tenzija između Vašingtona i Brisela.

Komentarišući govor predsjednice Evropske komisije Ursule fon der Lajen na Svjetskom ekonomskom forumu u Davosu, Vučić je ocijenio da je ona imala hrabrosti da jasno razdvoji prošlost i sadašnjost u transatlantskim odnosima. Sputnjik je prenio ključne izjave predsjednika Srbije u cjelosti.

„Ona je izložila određene ideološke postulate i imala hrabrosti da napravi razliku između sadašnjosti i prošlosti. To je bio izuzetan govor. Već godinu dana Evropa razmišlja da će joj se Amerika ‘vratiti’. Evropa mora da shvati da se Sjedinjene Američke Države nikada neće ‘vratiti’. Nema nostalgije – postoje samo interesi. Treba gledati u budućnost“, rekao je Vučić.

I ruska agencija RIA Novosti prenijela je riječi predsjednika Srbije. Ruski mediji su njegovu poruku ocijenili kao važno upozorenje evropskim institucijama u trenutku kada se zaoštravaju politički i trgovinski odnosi između Sjedinjenih Američkih Država i Evropske unije.

Portal podsjeća i da je Vučić ranije upozorio da bi eventualni trgovinski rat između SAD i EU imao posljedice po cijeli svijet, dok je predsjednica Evropske komisije američke carine ocijenila kao veliku grešku i najavila „srazmjeran, odlučan i jedinstven“ odgovor Brisela.

Objavljivanje Vučićeve izjave na vrhu ruskih medija daje dodatnu težinu njegovim riječima i ukazuje da se poruke iz Beograda pažljivo prate u međunarodnim političkim krugovima.

Bonus video: