Абазовић: У Мурину се догодио злочин, спреман сам да помогнем жртвама

Фото: Поглед

Премијер Црне Горе Дритан Абазовић гостује вечерас у „Слободној зони са Драженом Живковићем“ на ТВ Прва.

На почетку је нагласио да именовање Наташе Пешић у Комисију за додјелу станова не значи фактички ништа и да нико неће добијати станове како је раније било.

„Четири члана предлаже предсједник Владе, једног предсједник Скупштине и једног предсједник Црне Горе. Предсједник је дао име госпође. Не бих од тога правио драму. Без обзира на то, стамбена Комисија није ту да би било који функционер добио стан. Није то та Комисија која купује наклоност нити даје кредите по повољним условима. Они су ту да утврде неправилности и да их пријаве надлежном органу.“, казао је он.

Фото: Поглед

Нико неће добијати станове као некад

Абазовић је казао да није промијенио своје мишљење по било чему, али и да никоме не може одузети стан нити га приморати да га плати док надлежни органи не утврде да постоје неправилности.

„Постоје бројни социјални случајеви који би морали да буду у тим становима, а боре се као подстанари. За ту категорију људи се држава мора постарати. За категорију који имају добре плате, они не треба да имају никакве бенефите.“, казао је он.

На питање водитеља зашто су људи који су добили станове по повољним условима у Влади, Абазовић тврди да Црна Гора нема „Николе Тесле“ и да морамо радити са тим што имамо.

„Постоје људи који имају вјештине, али немају политичке преференсе и не желе да раде јавно. Ипак, и они олако критикују у јавном простору, врло често оправдано. Ипак, другачије је кад уђете у арену. На овај начин радите друге послове, а критикујете, и то је оправдано. Ја и апелујем на те људе да дођу да помогну и да покажу да су бољи од нас. Народ ће их тако перципирати и наградити.“, тврди он.

Поштујем добронамјерне критике, али има много оних који раде по задатку

Премијер је казао да поштује добронамјерне критике али и да има много оних који то раде по задатку.

„Треба да се трудимо да будемо бољи и да добрим одлукама дајемо мање простора оним злонамјерним. Они добронамјерни су увијек добродошли.“, казао је он.

На питање водитеља у чије име је био у Украјини, он је казао да је био у Украјини у име Црне Горе.

„Ми смо у кратком времену вратили Црну Гору на велику позорницу. Црна Гора је одредила своје мјесто у односу на агресију Руске федерације према Украјини. Самим тим преузела је и обавезе, а као чланица НАТО-а и земља која претендује ка ЕУ било је јако важно да ово урадимо. У овом тренутку, свиђело се то неком или не, он је топ лидер у свијету, поред традиционалних сила. У политичком смислу, у првих пет. Успјели смо да организујемо посјету, гђе је он рекао да би волио да то буде 17. јуна, због осталих посјета. Ми смо се потрудили да доведемо и Албанију и Сјеверну Македонију.“, казао је он.

Праве посљедице рата у Украјини ћемо осјетити на јесен, Косово* није исти случај као Украјина

Премијер наглашава да тиме промовишемо Црну Гору као активну, и да смо дошли у ситуацију да Црну Гору вратимо на дипломатску мапу.

„Сви грађани осјећају посљедице рата у Украјини. Ово сад је почетак инфлације, а праве посљедице ће осјетити на јесен. Мислим да нећемо бити далеко да имамо режим као што смо имали режим за вријеме санкција.“, казао је он.

На питање водитеља поштује ли територијални интегритет Украјине, казао је да поштује територијални интегритет свих земаља.

Да је на Србију хипотетички инвазију извршила Бугарска, Мађарска или Црна Гора, као нека од других суверених држава, питање Косова бих третирао као Украјину. Питање Косова је друго питање. Дисолуција Југославије је почела 91 године. Многе републике су тада одлучивале да се подијеле, а онда су почела ратна дејства, и логично је да су прешла на друге жаришне тачке а то је било Косово. То се десило на територији републике Србије. Они су дошли у ситуацију да не могу да пронађу заједничка рјешења и после 99те године Србија није вршила никакву власт на територији Косова. Проглашење референдума би било беспотребно јер су 97% биле за независност.“, казао је он.

Абазовић је солидаран са протјераним српским народом а навија да се поправи однос Београда и Приштине.

„Ми идемо да дамо подршку и у Охриду и Београду, а поћи ћу и у Приштину. Наша интенција као државе Црне Горе, оно што је најважније, је да имамо унутрашњу политичку стабилност, али да би она могла да ефектуира, то значи да и у региону и комшилуку, ситуација мора бити пацифистичка и да нема негативног набоја. Како ће доћи до задњег рјешења, Црна Гора не може да претпостави. Ипак, ако можемо дати 1% доприноса, ми смо ту. Ако само сметамо или правимо штету, ја не бих у томе учествовао.“, казао је он.

НАТО је као полиса осигурања

Премијер говори да је главна теза – шта ће нама НАТО кад нама никаква опасност не пријети, и да у том периоду то тад није ђеловало реално.

„Међутим, кад се десила Украјина, тада сам говорио као да је НАТО полиса осигурања. Не знате шта живот носи. Тако сам објашњавао да је то полиса која је само за неке ванредне ситуације које не можемо да предвидимо. Кад се десила Украјина мислим да је доста тих људи који су били неутрални, данас разумију. То вам се данас дешава са двије супер пацифистичке земље које никад нису мислиле да буду у НАТО а то су Шведска и Финска.“, казао је он.

Говорећи о односима са Србијом, али и њеном односу према рату у Украјини, Абазовић говори да мисли да су умјесто политике неутралности изабрали Западну политику, она би била велика локомотива за све у региону, али и да не може да им говори шта ради.

У Мурини се десио злочин, желим да помогнем породицама жртава

На питање водитеља да ли се у Мурини десио злочин, Абазовић каже да јесте.

Грађани Мурина не треба да мисле да их је неко заборавио. Људске жртве су људске жртве. То су грађани Црне Горе и невини су страдали. На хиљаде људи је страдало на просторима бивше Југославије. Имамо ситуацију да се десило бобмбардовање и да су погинули цивили. Ја желим да помогнем породицама жртава. Влада је нпр. око депортација примијенила малу ствар, присуство министра унутрашњих послова и директора полиције на полагању вијенца. Морамо се суочити са стварима које су болне.“, казао је он.

Не можемо се тако лако ослободити картела, ушли смо у лијегло криминала

Говорећи о синоћњем убиству Милића Миње Шаковића у Будви, казао је да убиства није било дуго али да је било сигурно да ће се десити.

„Када је ријеч о жртви, црногорска полиција је неколико пута спријечила ликвидацију тог човјека. То је подразумијевало међународну сарадњу и тад је одузето оружје. Та особа је одлучила да се опусти, иако је живјела доста изоловано. Синоћ смо имали то што смо имали.“, казао је Абазовић и додао да је сад све на форензици.

Неће, како наводи, дозволити никакву ескалацију али и да ни много озбиљније земље не могу гарантовати да се ове ствари неће дешавати.

„Сигуран сам да ћемо имати проактиван однос и нећемо дозовлити ескалацију. Грађани морају да знају да се картела не можемо ослободити тек тако. Ми смо ушли у лијегло криминала а поједини су ушли у структуре Управе полиције, а познати су грађанима. Неки су процесуирани, а надам се да ће и други. Процес декриминализације је почео, а надам се да ће се добро завршити. Сада је свакако већа флуктуација људи, нарочито у Будви. Биће појачане полицијске снаге на приморју од понеђељка, а очекујем и персоналне промјене у полицији. Овај случај, који се десио усред сезоне, у сред Будве, надам се да се неће понављати.“, саопштио је премијер.

Абазовић пита зашто је он нападан, и мисли да је то јер је сузбио шверц цигарета и наркотика у Црној Гори и да су напади финансирани од тих људи.

Доказе не могу да понудим у овој емисији. Објаснићу ко је у каквим везама и што говори то што говори. Посљедица свега је што сте одређеним структурама урушили бизнис који је несметано функционисао.“, казао је он.

Кад причамо о шверцу цигарета, не треба да гледамо у луку БАр, већ у онога ко је тад био директор Управе царина

Говорећи и о „клиничкој смрти шверца цигарета“ Абазовић је поновио да јесте и да је то историјска заплијена јер је највећа икад у Европи.

„Зашто Европа није то спријечила на својој територији? Они имају технику што ми никад нећемо имати. Зато сам на то поносан. Те цигарете су завршавале у земљама ЕУ. Кад је ријеч о томе да је било заплијена и након тога – биће их још. Држава је омогућавала да они пласирају и износе цигарете. Сада шверцери траже нове начине, а то подразумијева много мање количине које су пријављене у другој роби. Шверц ће свакако и даље постојати, и тешко ће се сузбити до краја.“, казао је он.

Ово што се дешавало у слободној зони није толика надлежност луке Бар, али да су имали веће проблеме у Управи царина.

„Шверц је почео да се напада када је тамо постављен Александар Дамјановић. Госпођа Петричевић је такође имала неке активности. Сад их Раде Милошевић доводи на највећи могући ниво. Ако тражимо кривца уназад, можда је боље да смо ишли ка директору Управе царина у претходном периоду. Не можемо сад помињати тог човјека јер није ту. Шверц у Црној Гори траје деценијама. Немогуће је да смо ми у кратком периоду осве примијетили, а да они нису знали. То су и извјештаји Стате департмента. Ја не мислим да они нису знали шта се дешава, већ да су имали лични бенефит.“, тврди Абазовић.

На констатацију водитеља да је тај човјек који је то омогућавао тренутно посланик у Скупштини, Абазовић је казао да је познато која је институција за њих и да неће штитити никог.

„Рука правде мора стићи сваког. Имамо неке резултате, само да се тако настави. Сада су у СДТ-у нова лица. Они ће помоћи. Ми данас немамо ауто колоне, нити протесте. Имамо успјешну туристичку сезону, Меденицу и Јованића у затвору, добру регионалну сарадњу…. И то све за 45 дана.“, казао је он.

„СКY апликација“

Премијер Дритан Абазовић је говорећи о СКY апликацији казао да било који подаци морају бити објављени и да подржава истраживачко новинарство.

„Што се СКY-а тиче, било је приче и да ће Еуропол да престане да даје податке, али и да су били изненађени јер сам један од ријетких премијера који је посјетио Еуропол. Имате и најаве Врховног тужиоца госпође Јовановић да има 700.000 порука које су у обради. То је огроман материјал, а ја не могу да се мијешам у њихов рад. Очекујем да ми који смо „за правду“ позитивно изненадити у вези ових случајева. Ипак, не могу говорити шта ће бити и кад ће бити. Оно што је до нас, обавили смо.“, казао је он.

Абазовић наглашава да су ти људи у јако незгодној ситуацији и да нема оног бахаћења као што га је некад било и да се ти људи више не шепуре као шерифи по граду.

„Само не желим да направимо циркус. Сјећате се случајева са људима који су оптужени за организовани криминал а који су тражили одштету од државе јер им је замрзнула имовину. Позивам све посланике да изаберемо судски савјет, а ако можемо да се договоримо бар око ВДТ-а.“, казао је он.

На питање како ће ухапсити Петра Лазовића и остале ако они не буду у Црној Гори, Абазовић је казао да то није немогуће, али и да нико ко је у праву не бјежи.

„То треба да се нагласи од сад. То поготово важи за лица која траже уточиште у Београду. Најважнија ствар је да се служба ослобађа тих људи. Није се стало, ми без тога не можемо ни ове друге кораке које се тичу 23-ке и 24-ке.“, казао је он.

Борба

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest