Адвокати против споразума, штрајк се наставља?

Адвокати су се, током петодневне ванредне Скупштине Адвокатске коморе, већински изјаснили да су против закључења споразума са Министарством финансија, што значи да се обустава пружања правне помоћи на територији Црне Горе наставља, незванично сазнају Дневне новине.

Од 970 адвоката уписаних у регистар Коморе, како незванично сазнају Дневне новине, електронским путем 295 је гласало за потписивање споразума, а 385 против.

Ванредна скупштина Адвокатске коморе почела 1. јула, а завршила прексиноћ, и током тих дана адвокати су се електронски изјашњавали да ли су сагласни да Комора закључи споразум са Министарством финансија.

Дио адвоката које су Дневне новине позвале нијесу хтјели прије званичног саопштења Коморе дати изјаву о томе да ли су били за или против споразума.

Адвокати су 24. маја ступили у штрајк сматрајући да је неуставно да се у односу на њихову професију примјењује Закон о фискализацији, имајући у виду да је адвокатура Уставом дефинисана као самостална и независна професија за пружање правне помоћи, а не услуга.

Од тога дана до 9. јуна чекали су састанак са представницима Министарства финансија. На том састанку усагласили су се о потреби преговарања ради рјешења проблема.

Неколико дана након преговора Министарство је Комори упутило предлог споразума. Управни одбор Адвокатске коморе, након одређене комуникације са свим адвокатима уписаним у регистар, вратио је споразум Министарству финансија уз одређене измјене.

Званично саопштење Адвокатске коморе поводом предметног споразума и гласања адвоката очекује се данас или сјутра.

Општа обустава пружања правне помоћи адвоката на цијелој територији Црне Горе подразумијева забрану уласка и боравка у просторије судова, тужилаштава, полиције и/или органа управе, по било којем основу.

У упутству које прати одлуку Коморе наглашено је да се неизвршавање одлуке сматра тежом повредом дужности адвоката што у крајњем може значити брисање из регистра адвоката. За одлуку о општој обустави пружања правне помоћи адвоката гласало је њих 683, од тога 676 адвоката се изјаснило “за”, док је седам било “против”.

‘Током обуставе рада, адвокати могу подносити тужбе, жалбе и друга правна средства и акта, код којих би пропуштање рока резултирало губитком права клијента или застаром”, наводи се у одлуци.

Касније је одлучено да адвокати не могу приступати ни канцеларијама нотара и јавних извршитеља.

Извор: ЦДМ

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest