Агенција послије двије године поништила своје мишљење да савјетници предсједника Црне Горе нису јавни функционери и недавно покренула поступак против Петра Ивановића

АСК ПОКРЕНУЛА ПОСТУПАК
Петар Ивановић (не) може да сједи у двије фотеље
Агенција послије двије године поништила своје мишљење да савјетници предсједника Црне Горе нису јавни функционери и недавно покренула поступак против Петра Ивановића


Ивановић на пријему код Ђукановића, Фото: БОРИС ПЕЈОВИЋ

Агенција за спречавање корупције покренула је поступак против посланика Демократске партије социјалиста (ДПС) у Скупштини Црне Горе Петра Ивановића због сумње да је прекршио Закон о спречавању корупције, јер је истовремено и савјетник за економска питања предсједника Црне Горе, потврђено је “Вијестима”.

То је урађено након што је послије двије године поништила своје мишљење да савјетници предсједника Црне Горе нису јавни функционери.

Агенција је у јануару 2019, у вријеме када је на њеном челу био Сретен Радоњић, донијела мишљење да они нису јавни функционери. За разлику од њих, као јавни функционери водили су се савјетници предсједника Владе и Скупштине Црне Горе.

“Тај акт је рјешењем од 10. фебруара 2021. стављен ван снаге. Агенција је мишљењем установила да су шеф кабинета и савјетници предсједника јавни функционери, имајући у виду да су именована лица у складу са чланом 3 Закона о спречавању корупције и чланом 62 Закона о државним службеницима и намјештеницима”, наводи се у одговору Агенције.

На питање “Вијести” ко је од њихових представника потписао спорно мишљење из 2019, из Агенције су се позвали на одредбу Закона којом је прописано да је поступак давања мишљења повјерљиве природе.

И Агенција и институција предсједника Мила Ђукановића одбили су да по Закону о слободном приступу информацијама доставе оба мишљења.

У образложењу које потписује директорица Јелена Перовић наводи се да би објављивањем тих података било прекршено право на повјерљивост поступка, а да су одговором на новинарска питања “спроведена равнотежа између права јавности да зна и права странака на повјерљивост података”.

Законом је прописано да јавни функционер мора у року од 30 дана поднијети оставку на неку од више јавних функција.

Ивановић није одговорио на питања да ли је тражио мишљење Агенције да ли може остати на обје јавне функције, односно да ли намјерава да поднесе оставку на једну од њих.

За разлику од њега, из институције предсједника казали су да је он и даље савјетник за економска питања и да ту функцију обавља без накнаде.

Мишљење Агенције донијето је 10. фебруара, а он се послије три мјесеца и даље налази на обје функције. Сматра се да је јавни функционер повриједио одредбе овог закона у случају кад не поступи у складу са мишљењем Агенције.

“Агенција је након извршене контроле извјештаја о приходима и имовини покренула поступак против јавног функционера Петра Ивановића”, речено је из те институције “Вијестима”.

Ивановић је на мјесто савјетника, према имовинском картону, постављен крајем 2018. Из цивилног невладиног сектора и тадашње опозиције упозоравали да је његово именовање код Ђукановића класични примјер сукоба интереса, али је Ивановић то негирао.

Говорећи о наставку истраге о афери “Абуд Даби фонд”, главни специјални тужилац Миливоје Катнић казао је јуче за “Дан” да су упутили захтјев Скупштини за скидање имунитета Ивановићу, а из Административног одбора су најавили да ће се то питање ускоро и наћи на дневном реду.

Рутовићева има орочено 36.000, Брајовићева на рачунима преко 44.000
У институцији предсједника остало је упражњено још само једно савјетничко мјесто, од могућих десет прописаних Правилником о унутрашњој организацији и систематизацији.

Прошлог мјесеца Срђан Спаић именован је за савјетника за људска права и слободе.

Осим њега и Ивановића, Ђукановићеви савјетници су Борис Бастијанчић за уставни систем и правна питања, Тамара Брајовић за вањску политику, за социјалну и здравствену заштиту Амер Халиловић, за идентитетска питања Радојка Рутовић, за одбрану и безбједност Веселин Вељовић, за сарадњу са државним органима Наташа Пешић, а за односе са јавношћу Андријана Марковић.

Многи од њих су први пут од именовања, због ранијег мишљења Агенције, тек сада доставили имовинске картоне, а једна међу њима је Рутовићева.

Она је пријавила да је прошле године углавном примала око 1.400 еура, а два мјесеца је примила и по око 750 еура заосталих плата из РТЦГ.

Бивша директорица ТВЦГ је сву имовину стекла куповином – стан од 70 метара квадратних и два аутомобила из 2003. у 2011. године.

У картону је пријавила да има орочено мало више од 36.000 еура, а од августа 2018. године враћа 7.000 потрошачког кредита у ратама од 141 еуро.

Брајовићева је углавном примала прошле године по 1.280 еура, а Агенцији је пријавила да на рачунима има око 44.700 еура.

Бастијанчић је пријавио да његова савјетничка плата износи 1.272 еура, а поред тога је пријавио хонорор од 800 еура за наставу на Факултету правних наука а 170 од рецензије уџбеника. Нјегова супруга Бојана Бастијанчић из Клиничког центра прима око 570 еура, види се из картона.

Бастијанчић је власник стана од 77 метара квадратних, за који од средине 2016. године враћа 55.000 кредита у ратама од 333 еура. Он на рачунима има око 8.170 еура. Супруга је власница 15 година старог “сеатовог” аутомобила.

Од њих троје, само је Рутовићева дала сагласност за увид у рачуне.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest