Анђела отворено пријети: Црногорски народ неће мирно трпјети отимања и неправде


Ивановић
Црна Гора без правца и кормилара, а уговори и за идентитет државе важни документи се крију далеко од очију јавности. Високи функционери отворено вријеђају новинаре. Изостају осуде са адреса ресорног министарства, у најновијем случају министарке Весне Братић, чији је експерт грубо и јавно вријеђао угледног новинара Небојшу Шофранца, који је био на новинарском задатку. За директорицу школе у Пљевљима се бира особа која је са друштвених мрежа позната по говору мржње, теме су које је за портал Радио Скала коментарисала предсједница Црногорске, одборница у СО Будва и чланица Савјета Грађанске иницијативе 21. мај Анђела Ивановић.

“Тако је. Основни правни акт, на основу чије садржине функционише живот једне државе, није усвојен ни на крају априла. Компликовани односи владајуће већине додатно отежавају изгледе да ће се то догорити у најбољем интересу државе и грађана”, каже Ивановић.

Оно што видимо личи на личне фрустрације везане за рад тужилаштва, додаје, због чега политички актери отказују подршку Влади, уколико не предложи измијене тужилачких закона.

“Рекла бих да покушавају да избјегну утврђивање одговорности и пуне истине за „државни удар“. На сцени је бахатост и самовоља владајуће вечине. Да није ЕУ и Венецијанске комисије, ко зна шта бисмо све доживјели и видјели”, истиче она.

Што се тиче уговора и за идентитет државе важних докумената који су далеко од очију јавности, Ивановићева је подсјетила да је много пута до сад критиковала однос државе према Српској православној цркви. То је вјерска заједница која је била фаворизована и од стране претходне, а посебно од садашње власти.

Суштински, право управљања вјерским објектима тиче се свих нас, јер се ради о насљеђу наших предака. Наша је обавеза да јединствени траг тог насљеђа, које показује прожимање бројних култура на овим просторима, а припада свима нама, заштититимо прописима.

“Заједнички морамо учинити напор да направимо јасну разлику између христиславља и србославља, православља и светосавља. Наш је проблем што заједно и једнако не осјећамо и тумачимо теме прошлости и то између нас прави раздор”, наводи и додаје да кривца у томе види и у наметнутим политичким концепцијама кроз вјекове.

“То се може промијенити едукацијом грађана и откривањем сакривених страница историје које ће недвосмислено потврдити правог титулара права својине на вјерским објектима. Све што је премијеру од његових предака остало може без упознавања јавности да уступа и са тиме да располаже, а оно што је наше национално благо мораће да чува и са посебном пажњом да третира, јер црногорски народ неће сједјети мирно и трпјети нова отимања и неправде”, сматра Ивановићева.

Коментаришући инцидент на дочеку професионалног спортисте, он се претворио у политички митинг, каже наша саговорница, и свака злоупотреба је добила погонско гориво.

“Не бих да судим и пресуђујем, у мотиве још мање да улазим. Оно што је евидентно је да је државни службеник прекршио етички кодекс државних службеника и намјештеника који га обавезује да се и ван радног времена понаша тако да његово понашање не доведе у питање углед државног органа којем припада. За говор мржње, нека тужилаштво оцијени елементе и процесуира, али и актери самог дођаја морају бити активнији у истјеривању правде и заштити сопствене професије и људског достојанства“, поручује она.

За избор директорице школе у Пљевљима, мјесто за које се бира особа која је са друштвених мрежа позната по говору мржње, Ивановићева каже да, кад је по сопственом казивању „жена четник“ министарка образовања, онда је сасвим логично и некако очекивано да и „по дубини“ нашег образовног система имамо припаднике исте идеологије.

Неприхватљиво је да у Пљевљима као руководиоца једне образовне уставнове имамо лице које јавно омаловажава и дискриминише припаднике другачијег националног и вјерског опредјељења. То није црногорска, грађанска, мултикултурална, мултивјерска, мултинационална заједница којој тежимо!

Као одборницу Црногорске у будванском парламенту, из порала Скала Ивановић су питали колико су озбиљне размирице у редовима тамошње власти, или је то, по оној до функције којом ћу те умирити.

“Тачно је да се у посљедње вријеме чују дисонантни тонови чланова владајуће будванске већине. Не бих то сматрала озбиљним разлазом у мишљењу и дјеловању. То су само повремена „таласања“ која појединци унутар општинских одбора иницирају ради задовољења сопственог чланства, можда функције и по неке ситне услуге. Предсједник општине је врло активан у анимирању туриста из региона. Врло је „интересантан“ у том свом путовању кроз регион и служи као забава србијанских јутарњих програма. Једна од теза за проучавање је изјава предсједника Општине Будва да су Турци били у Цетиње 1918. године. Вјероватно је желио да сакрије и аболира одговорност српске војске која је окупирала Црну Гору и од 1918. до 1921. године запалила дијелом и у том Цетињу и читавој Црној Гори преко 6000 црногорских кућа, и врло суровим методама убијала не само мушкарце, него и жене и дјецу”, наводи она.

Додаје да је историја за нама, таква је наша прошлост.

“Треба поштовати све жртве и истинито препричавати догађаје. У једној изјави је био вло тачан и истинит. Будва је била и биће све док је он на њеном челу синоним за корупцију, непотизам и личну бруку и срамоту особе која овакве и сличне изјаве даје по региону”, појашњава.

На питање каква је слика пријестонице туризма пред крај априла и очекују ли грађани, који у великој мјери живе од туризма, ведрије љето од прошлог, Ивановићева је казала да се од прошлости не живи, то врло често чујемо у посљедње вријеме.

“Оно од чега вечином живе људи на приморју је туристичка сезона, за чију успјешност не можемо гарантовати. Поред малог процента вакцинисаног становништва и недоступност дестинације биће један од фактора који ће утицати на сезону. Непостојање националне авио компаније је велики минус за предстојећу туристичку сезону. Колико сам у сазнању, Аир Србија је повећала број летова према Црног Гори. То је добро, али тај њихов профит можемо рачунати као губитак нашем авио превознику. Што се Будве тиче, она је љепотица без много шминке, тако да домаћинско управљање њеним ресурсима свим становницима може донијети добро”, сматра она.

Извор: Скала радио

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest