АСП: Упућена иницијатива Уставном суду за оцјену одредби Закона о зарадама у јавном сектору

„Закон о зарадама запослених у јавном сектору донијет је за вријеме бивше власти. АСП је још прошле године Уставном суду упутила двије одвојене иницијативе за оцјену уставности законских одредби којима се високо позиционираним државним и локалним функционерима даје право на накнаду зараде, у периоду од годину након што им престане функција“

Невладина организација (НВО) Акција за социјалну правду (АСП) упутила је данас иницијативу Уставном суду за оцјену одредби Закона о зарадама у јавном сектору, које дају могућност да коефицијенти сложености послова из такозване Групе послова Д буду различито обрачунавати унутар јавне управе, што нарушава принцип једнакости запослених у јавном сектору, саопштено је данас из те НВО.

„Група Д послова односи се на начелнике, руководиоце, савјетнике, референте, намјештенике (возачи, курири, кафе куварице), а Закон о зарадама даје могућност да се за запослене у суду, државном тужилаштву, Секретаријату Тужилачког савјета и Служби Скупштине Црне Горе коефицијенти утврде другачије у односу на јединствене коефицијенте за остале запослене у јавном сектору. АСП тражи да Уставни суд оцијени да ли се на овај начин нарушава принцип једнакости према истим категоријама запослених, који би требало да имају исте коефицијенте зараде будући да обављају исте врсте послова“, истиче се у саопштењу АСП.

Они су додали да је принцип једнакости дефинисан чланом 17 ставом 2 Устава Црне Горе и он подразумијева да се иста правна и чињенична стања нормирају на исти начин, односно да се под истим условима и у истој правној ситуацији обезбиједи једнакост свих субјеката, на које се акт односи.

„Закон о зарадама запослених у јавном сектору донијет је за вријеме бивше власти. АСП је још прошле године Уставном суду упутила двије одвојене иницијативе за оцјену уставности законских одредби којима се високо позиционираним државним и локалним функционерима даје право на накнаду зараде, у периоду од годину након што им престане функција“, казали су из АСП.

Из те НВО су поруичили да анализу законског и подзаконског оквира, који се тиче јавне управе, са фокусом на локалну самоуправу, спроводе кроз Програм малих грантова за организације цивилног друштва за праћење реформе јавне управе на локалном нивоу.

„Тај Програм се реализује у оквиру Пројекта оснаживања цивилног друштва Западног Балкана за реформисану јавну управу – Wебер, који финансира Европска унија. Партнер за Црну Гору је Институт Алтернатива“, закључује се у саопштењу АСП.

Извор: Вијести

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest