Нирнбершкa суђењa за злочине током Другог светског рата

Нирнбершкa суђењa, или Нирнбершки процеси, била су суђења истакнутим члановима политичке, војне и економске елите нацистичке Немачке. Под појмом суђења у Нирнбергу подразумевају се и суђења нижим званичницима, укупно 12 таквих суђења, пред америчким војним трибуналима. Главно нирнбершко суђење трајало је од 20. новембра 1945. до 1. октобра 1946. године, а одвијало се у Нирнбершкој палати правде.

Фото: Википедија / Судије на нирнбершком суђењу, слева надесно: Александар Волчков, Јона Никиченко, Норман Биркет, Џефри Лоренс, Френсис Бидл, Џон Паркер, Андри Донедије де Вабр и Робер Фалко

Тог 1. октобра 1945. Међународни војни суд у Нирнбергу прогласио кривим укупно 22 лидера нацистичке Немачке за ратне злочине почињене у Другом светском рату.

Представници Совјетског Савеза су се залагали да суђења буду одржана у Берлину, што САД нису прихватиле јер су хтеле да суђење буде у њиховој контролној зони. Нирнберг је био погодан и зато што је имао и једну од ретких очуваних великих судница и велико затворско одељење. Уз то био је познат као град нацистичких зборовања па је суђење нацистима баш у том граду имало значајну симболику.

Извор: Википедија

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest