Бацковић: Преко лажних наградних игара узимају новац – добро провјерите

Лажне наградне игре често се појављују на друштвеним мрежама, није ријеткост да стигну и путем Вибера, Инстаграма, Whatsup-a, а лаковјерни грађани брзо насиједају на њих и тако подлијежу злоупотреби личних података, али и опасности да остану без новца на банковном рачуну.

Фото: Printscreen/rtcg

Руководилац Групе за сузбијање кривичних дјела високотехнолошког криминала у Управи полиције Јакша Бацковић, за Портал РТЦГ, објашњава како да препознате лажне наградне игре и шта да радите у случају да упаднете у замку.

Бацковић истиче да ћете најлакше препознати лажне наградне игре на начин што ћете погледати стварни сајт те компаније и провјерити да ли се стварно организује наградна игра.

Он упозорава да будете опрезни са дијељењем својих личних података јер обично то захтијевају они који организују лажне наградне игре.

“Наведене лажне наградне игре обично траже да оставите податке, бројеве личне карте евентуално пасоша које би се касније користиле у неке друге криминалне радње”, објашњава Бацковић.

Читатељка портала РТЦГ казала је да је скоро подлегла једној оваквој превари на друштвеној мрежи Инстаграм.

Наиме, она је учествовала у једној наградној игри тако што је у коментару таговала своје пријатеље (према инструкцијама организатора игре), и након неколико дана стигла јој је порука са другог профила под истим именом и сликом те компаније, гдје је обавјештавају да је освојила награду и да остави број банковног рачуна. Након што је то урадила, и укуцала своје податке и ПИН банковне картице, са рачуна јој се скинуо одређени износ новца.

Она објашњава да је тај профил изгледао скоро па идентично као прави профил гдје је одиграла наградну игру, једино што је касније примијетила јесте да је у називу једно слово било другачије.

Бацковић препоручује свим грађанима који дођу у ову ситуацију, да пошаљу неки идентификациони документ, на примјер личну карту, да одмах пођу у најближу станицу полиције и пријаве као неважећи свој лични документ.

Он истиче да је изузетно тешко пронаћи особу која се служи оваквим преварама, јер се користе разни сервиси за аномизацију на интернету.

На питање да ли се новац може лако повратити, одговара да је то јако тешко постићи.

Извор: ртцг

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest