Како је стечајни „трозубац“ Јованић-Зејак-Љешковић ојадио будвански „Euromix Tours“

СДТ констатује да су сви окривљени свјесни свога дјела, хтјели његово извршење и знали да је њихово дјело забрањено

Блажо Јованић; фото: Либертас

Недавним хапшењем предсједника Привредног суда Блажа Јованића и 11 сарадника његове криминалне организације направљен је велики искорак у борби против организованог криминала. Ништа мање важно, црногорска јавност је добила потврду да је правосудни систем Црне Горе дубоко прожет коруптивним и криминалним мрежама које су, годинама и деценијама уназад, пажљиво и системски изграђиване.

Данас са читаоцима ИН4С-а дијелимо низ више него занимљивих појединости, које свједоче о томе као је стечајни „три-фантастико“, у саставу Блажо Јованић (предсједник Привредног суда), Саша Зејак (стечајни управник) и Сања Љешковић (као судски вјештак и процјенитељ), у периоду од 8. 5.2018. године до 31. 7. 2018. године, „ојадио“ стечајног дужника – „Euromix Tours“ 000 Будва, прибављајући тако корист себи и криминалној организацији у износу од више десетина хиљада евра.

СДТ констатује да су сви окривљени свјесни свога дјела, хтјели његово извршење и знали да је њихово дјело забрањено.

Наиме, окривљени Јованић Блажо и окривљени Зејак Саша, заједнички и по претходном договору, поступајући у стечајном поступку СТ бр. 319/14 који је спроводен над накнадно пронађеном имовином – стечајном масом правног лица „Euromix Tours“ 000 Будва, а након што су су стечајни повјериоци актом бр. 1433/00 од 5. 6. 2018. године обавијестили стечајног судију да су се стекли услови за закључење стечајног поступка над стечајном масом, јер су сви стечајни повјериоци намирени, супротно чл.2, чл.51 ст.3 и чл.156 ст.1 и 5 Закона о стечају, знајући да су сва потразивања намирена, те супротно чл.133 Закона о стечају, којим би се претходно констатовало банкротство стечајног дужника, након чега се спроводи продаја имовине стечајног дужника у случају да стечајни повјериоци нису намирени, незаконито проузроковали трошкове стечајног поступка на терет стечајног дужника.

Зејак, као стечајни управник, договорио се са Голубовић Дејаном – процјенитељем, да испостави двије понуде за процјену имовине стечајног дужника у своје име и у име процјенитеља Грубач Вере, а како би понуда окривљене Љешковић Сање на претходно договорени износ од 26.000,00 евра била најповољнија.

Након тога је Јованић, као стечајни судија, а по захтјевима стечајног управника – тј. Зејака, одобрио захтјев и одредио трошкове окривљеној Љешковић Сањи у износу од 26.000,00 евра.

Затим је, према информацијама из СДТ-а, супротно чл.153 ст.1 Закона о парничном поступку одобрио захтјев и одредио исплату трошкова поступка – ангажованом адвокату стечајног дужника Јовић Снежани износ од 18.659,18 евра, те износ од 17.035,80 евра на име непознатог стручног сарадника стечајног управника.

За ове трошкове у списима предмета „нема доказа да су настали и тражени, и са пролазног рачуна Привредног суда Црне Горе, а по претходној уплати од стране стечајног дужника, исплаћени су стечајном управнику Зејаку у укупном износу од 61.760,63 евра, који је ова средства у означеним износима расподијелио на рачуне горе цитираних чланова криминалне организације, чиме би окривљени Блажо Јованић и Зејак Саша као саизвршиоци извршили кривично дјело злоупотреба службеног положаја из чл. 416 ст.3 у вези ст.1 у вези чл.23 КЗ ЦГ, а окривљена Љешковић Сања кривично дјело злоупотреба службеног положаја путем помагања из чл. 416 ст.3 у вези ст.1 у вези чл.25 КЗ ЦГ“.

Ово је, наравно, само „кап у мору“ непочинстава криминалне групе коју је организовао предсједник Привредног суда Блажо Јованић.

Већ сјутра ћемо читаоце ИН4С-а упознати са новим пљачкашким „подухватима“ Јованића and co.

Подсјетимо, према информација из СДТ-а до којих је дошао ИН4С, Јованић се терети да је током 2015. године створио криминалну организацију, која је дјеловала на територији Црне Горе, а чији припадници су постали окривљени Саша Зејак, Снежана Јовић, Сања Љешковић, Ранко Радиновић, Сретен Мрваљевић, Павић Глобаревић, Стана Челебић, Дарко Перовић, Омер Маркишић, Дејан Голубовић, Владан Николић, Данијела Лаковић, и правна лица „Titan security“ ДОО Подгорица, „Securitas Montenegro“ ДОО Подгорица, „Top force system“ ДОО Никшић и „Ogimar MNE“ ДОО Подгорица, као и више НН лица, која су имала за циљ вршење кривичних дјела за која се по закону може изрећи казна затвора од четири године или тежа казна. Они се терете због злоупотребе службеног положаја а ради стицања незаконите добити и моћи.

ИН4С

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest