Беговић: Споразум није формализован

Foto: Screenshot/TV Vijesti

Предсједник Адвокатске коморе Здравко Беговић казао је за телевизију Вијести шта ће се дешавати док измјене не буду усвојене у Скупштини
Свакодневно одлагање на стотине рочишта због штрајка адвоката који траје од 24. маја, натјерало је представнике Министарства финансија и Адвокатске коморе да сједну за сто и дођу до прелиминарног договора о ком ће коначну ријеч дати адвокати.

Тако би они убрзо могли да се врате у суднице, јер ће по свему судећи доћи до измјена Закона о електронској фискализацији, за који тврде да се на њих у постојећем облику не може примјењивати.

Предсједник Адвокатске коморе Здравко Беговић у разговору за Телевизију Вијести открио је и шта ће се дешавати док измјене не буду усвојене у Скупштини.

Након 36 дана штрајка адвоката, који је блокирао рад правосудног система а починиоце кривичних дјела умјесто у Спуж одвео у кућни притвор, назире се рјешење ситуације на релацији Адвокатска комора – Министарство финансија и социјалног старања (МФСС).

„Тај Споразум није до краја формализован, односно још увијек није потписан од стране представника Министарства финансија и Адвокатске коморе. Чека се одлука коју ће донијети црногорски адвокати у периоду од наредних неколико дана“, истакао је Беговић.

Адвокати су се одлучили на прекид рада јер сматрају да би требало да буду изузети из Закона о електронској фискализацији који, како тврде , угрожава њихов повјерљив однос са клијентима и одвраћа грађане од спорова, јер би сваку радњу адвокатима морали унапријед да плате.

Споразум, објашњава Беговић, иде управо у том правцу.

„Суштина тог Споразума јесте да поједине одредбе тог Закона нису примјењиве на адвокатску професију. То више никоме није спорно и то је оно што смо ми од почетка тврдили. Тим Споразумом ће бити дефинисане радне групе од представника Адвокатске коморе и Министарства финансија, које ће кренути у опсежну претрагу тог закона и доношења одређених измјена тог Закона а све у складу са специфичношћу адвокатске професије“, казао је Беговић.

У судовима се одржавају само рочишта у којима није неопходно присуство адвоката а таквих предмета је врло мало.

О озбиљности ситуације најбоље говоре подаци из судова.

Тако су нпр. у невеликом цетињском суду одгођена чак 244 рочишта.

У највећем и најоптерећенијем суду у земљи ситуација је много озбиљнија.

„Од 24. 05. 2021. године, од када је проглашена општа обустава пружања правне помоћи адвоката на цијелој територији Црне Горе од стране Управног одбора Адвокатске коморе Црне Горе до 28.06.2021. године, одложено је укупно 3.011 суђења. Од обуставе рада адвоката одржавана су кривична суђења у којима по закону није обавезна одбрана окривљеног и ако у тим предметима није ангажован бранилац, као и суђења у осталим рефератима у којима нијесу ангажовани пуномоћници“, казала је Ивана Бецић, суткиња Основног суда у Подгорици.

Беговић потврђује да је ситуација слична и у осталим судовима.

„У Вишем суду у Подгорици огроман број предмета је одложен, и то велики број предмета из организованог криминала и корупције, дакле те последице су несагледиве“, казао је он.

За измјене Закона, што је кључни договор из Нацрта Споразума, потребно је да гласају посланици у Парламенту. А до тада…

„До тада Закон се неће примјењивати на адвокатску професију. До 31. септембра те измјене и допуне би требале бити усаглашене и евентуално то све процедурно да се заврши у надлежним државним органима, односно Скупштини Црне Горе“, рекао је Беговић.

Повратку адвоката у суднице највише се радују они грађани који пред судовима чекају остварење својих права.

С обзиром на то да је Црна Гора и до сада често кршила право на суђење у разумном року, штрајк адвоката ће несумњиво допринијети тој неславној статистици.

Извор: Вијести

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest