Без комплетног састава Уставног суда, правни систем Црне Горе паралисан

Уставни суд ради на ивици кворума, а за избор једног судије пред матичним скупштинским одбором почело је консултативно саслушање првог од пет кандидата. Ипак, како оцјењују саговорници ТВЦГ, без комплетног састава Уставног суда, правни систем је паралисан.

Кандидаткиња за суткињу Уставног суда Татјана Булатовић саслушана је на сједници Уставног одбора. Након представљања, одговарајући на питања посланика, казала је да није чланица ниједне политичке партије. Указала је и на тренутне слабости правосуђа:

“Мене, као кандидата за судију Уставног суда, забрињава комплетан систем правосуђа, који је на станд бy и гдје имамо велики број вршилаца дужности, гдје ни оне надлежности које су им дате по Уставу, не могу бити извршене у потпуности”, навела је Булатовић.

Након Булатовићеве, парламент ће саслушати још четири кандидата, а онда изабрати онога који ће замијенити судију Уставног суда Миодрага Иличковића, који у септембру одлази у пензију. Но, ова институција је већ у проблему, тренутно ради на ивици кворума, а то штети правном систему Црне Горе, а у крајњем и грађанима, истиче предсједник Адвокатске коморе Здравко Беговић.

“Сви они нагомилани предмети, који стоје већ три, четири године, неријешени због недостатка судија, морају почети да се раде и обрађују. За правну сигурност, заштиту закона и устава морају се бирати судије Уставног суда, ускоро слиједе и локални избори, који се не могу замислити без комплетног Уставног суда. Дакле цијели правни систем у Црној Гори је паралисан и биће паралисан ако се нешто под хитно не уради”, сматра Беговић.

Да је пред посланицима озбиљан посао, сматра и професор Ђорђије Блажић. Поручује да треба изабрати људе чистих биографија, без спрега са политичким партијама.

“Све до момента док, не само Уставни суд, него сваки орган, и Парламент и Влада и тужилаштво, судство не буду у функцији грађана, а не у партијским интересима, ова држава не може да иде напријед, може само да тоне из дана у дан”, каже Блажић.

Уставни суд, наводи Блажић, до сада није користио све своје функције.

“Он има и такозвану превентивну функцију. Никада, да се ја сјећам, Уставни суд није остваривао ту своју превентивну функцију да уочава појаве неуставности и незаконитости и да по службеној дужности реагује”, каже Блажић

Уставни суд би требало да има седам судија. Нјих бира Скупштина на 12 година, двотрећинском већином.

Извор: Портал РТЦГ

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest