Министар капиталних инвестиција (МКИ) Младен Бојанић најавио је да ће запошљавања и обуке на наплатним рампама и другим радним мјестима на првој дионици ауто-пута од Смоковца до Матешева почети овог мјесеца и да ће тај кадар бирати Монтепут коме је додијељено управљање овом дионицом.
Младен Бојанић (Фото: гов.ме)
”Нови управљачки тим Монтепута покренуо је одговарајуће процедуре и припрему за организовање сопствене службе за зимско одржавање, док је планирано да се пратећи садржаји (бензинске пумпе, продавнице.и други садржаји) реализују путем концесионог акта који је у припреми”, рекао је Бојанић.
Министар је казао да је у току израда идејног пројекта за другу дионицу ауто-пута од Матешева до Андријевице са пратећом документацијом чији завршетак очекују у првој половини ове године, након чега ће се доносити даље инвестиционе одлуке, док се о тачној вриједности изградње може говорити тек по завршетку идејног пројекта.
Он је истакао да адвокатски тим који заступа државу и Електропривреду (ЕПЦГ) још није добио одговор од Европске енергетске заједнице (ЕЕЗ) у вези даљег статуса пљеваљске Термоелектране, као и да је потребно да прође одређено вријеме да би се анализирали пословни резулатати националног авио-превозника “Аир Монтенегро” који није заокружио прву годину пословања која је период развоја и инвестиција.
Министар вјерује да ће бродарске компаније Црногорска и Барска пловидба профитабилно пословати у овој години, а указује да последње информације које долазе од концесионара Ени – Новатек у вези истражној бушења нафте у црногорском подморју нису оптимистичне.
На основу новог Закона о путевима и измјене Одлуке о оснивању друштва са ограниченом одговорношћу Монтепут, прошле године овој компанији је формално додијељено управљање првом дионицом ауто-пута у комерцијалној фази, односно, фази експлоатације. Запошљавања и обуке ће започети од јануара 2022. године, а менаџмент Монтепута ће сходно својим овлашћењима извршити одабир кадра.
“Након спроведених анализа, као и због специфичности зимског одржавања аутопута, нови управљачки тим Монтепута покренуо је одговарајуће процедуре и припрему за организовање сопствене службе за зимско одржавање, док је планирано да се пратећи садржаји реализују путем концесионог акта који је у припреми”, казао је он у интервјуу “Вијестима”.
До сада је од стране Извођача радова поднешено више захтјева за додатна плаћања и додатни рок реализације, по разним основама, а који су, како је рекао, према мишљењу Надзорног органа (Инжењера) неоправдани.
“У току су релевантне уговорне процедуре и у вези са оцјеном оправданости захтјева Извођача радова за додатним плаћањима и додатним роком реализације због рада у условима глобално изражених последица пандемије, што је и повезано са оцјеном основаности права инвеститора за наплату пенала. Према мишљењу надзорног органа извођач радова има право на продужење рока само по основу пандемијских услова рада и то до 16. новембра 2020. године, без права на додатна плаћања”, казао је Бојанић.
Фото: Медиабиро
Као што је јавности већ познато у току је израда идејног пројекта за дионицу од Матешева до Андријевице са пратећом документацијом, чији завршетак очекујемо у првој половини 2022. године, након чега ће се доносити даље инвестиционе одлуке.
“За ову дионицу је аплицирано према Европској комисији путем механизма инвестиционог оквира за Западни Балкан са захтјевом за додијељивање бесповратног новца за кофинансирање изградње и коначна одлука зависи од резултата нове свеобухватне Студије оправданости за читав ауто-пут, чији завршетак очекујемо у првој половини ове године. Претходне прелиминарне процјене вриједности изградње су биле на основу претходно рађене документације, која је била на нивоу идејног рјешења, припремљеног прије више од десет година, од када су се измијенили тржишни услови. О тачној вриједности изградње може се говорити тек по завршетку идејног пројекта, као документа са већим нивоом детаљности”, одговорио је Бојанић на питање зашто је дошло до раста цијене.
Са Србијом је усаглашен текст Споразума о утврђивању контактне тачке и предстоји његово потписивање.
“Када је ријеч о наставку ауто-пута до границе са Србијом, управо је завршено ново идејно рјешење за дионицу од Андријевице до Бољара, а према ЕК путем механизма Инвестиционог оквира за Западни Балкан ће се иступити са захтјевом за додијељивање бесповратног новца за кофинансирање израде идејног пројекта и пратеће документације за ту дионицу”, навео је он. .
Он је коментарисао и изградњу брзе цесте Сарајево – Тирана, односно кроз Црну Гору, дио од Никшића до Шћепан Поља.
“ Управо ажурираном Јединственом листом приоритетних инфраструктурних пројеката је обухваћен читав путни правац на потезу од Подгорице до границе са Босном и Херцеговином, као дио путног правца Подгорица – Сарајево који је препознат у Економском и инвестиционом плану ЕК за Западни Балкан од 6. октобра 2020. године”, казао је ом- .
Ако говоримо конкретно о дионици од Шћепан Поља до Плужина, као најзахтијевнијој у техничком смислу, уз подршку ЕК у завршној фази је израда главног пројекта, по чијем окончању ће се доносити даље инвестиционе одлуке.
“С обзиром да само изградња ове дионице кошта око 156 милиона, размислиће се о њеној фазној изградњи, како би се смањио годишњи фискални притисак”, казао је Бојанић.
Информације у вези истражног бушења за нафту нијесу оптимистичне
Последње информације које долазе од концесионара Ени – Новатек нису оптимистичне. Током читаве операције истражног бушења, параметри до којих је долазио концесионар указивали су на то да ће нафта у количинама исплативим за експлоатацију бити пронађена. Међутим, након уласка у само лежиште, параметри су показали значајно другачију слику и сада чекамо званични извјештај концесионара.
“Након тога биће познато да ли ће концесионар наставити истраживања или ће она бити обустављена. Уз то, на прагу смо реализације другог концесионог уговора са Енергеаном који би, ако би се одвијало по плану, почео да се реализује почетком другог квартала 2022. године, а који је везан за гасни проспект”, казао је он.
Ако би се потврдиле економичне количине гаса, приступило би се изградњи гасних објеката и гасификацији, у првом реду приобалног дијела и Подгорице, казао је он.
“ ЕПЦГ је расписала тендер за израду гасне студије која ће у фокусу имати гасне објекте у Бару, у Подгорици (у оквиру алуминијског комбината), Ластви и у Пљевљима”, закључио је министар.