Borovinić Bojović: Združeni ljekari koji brinu o pacijentu jači od želje privatnika za novcem

Foto: Zajedno za mlade

Združeni ljekari koji brinu o pacijentu jači od želje privatnika za novcem Javni zdravstveni sistemi regiona treba da djeluju kao jedan i to ne samo da bismo na viši nivo uzdigli zdravstvenu zaštitu građana Zapadnog Balkana već da bismo postali i više nego konkurentni u kontekstu Evropske unije i šire jer države bivše Jugoslavije imaju ljekare kojima se ponose najnaprednije zemlje svijeta, kazala je bivša ministarka zdravlja i nositeljka liste “Za budućnost Podgorice” na lokalnim izborima Jelena Borovinić Bojović sa otvaranja Međunarodnog omladinskog samita “Otvoreni svijet” koji se održava na Zlatiboru.

Borovinić Bojović se, kako je saopšteno iz Fondacije “Zajedno za mlade”,  na Samitu sastala sa ministarkom zdravlja Srbije Danicom Grujičić.

“Združeni napori ljekara koji se bave najhumanijom profesijom i čiji je cilj da pacijent ozdravi mora da nadjača privatne monopole koji se baziraju na želji za profitom”, poručila je Borovinić Bojović sa panela Fondacije “Zajedno za mlade”.

“Raduje me kontinuirana intenzivna saradnja zdravstvenih sistema naše dvije države, a posebno činjenica da, uz konsultante iz Srbije, Italije, Engleske… Crna Gora osposobljva svoj kadar za samostalne intervencije u različitim granama medicine”, kazala je Borovinić Bojović.

Osim toga, kako je navedeno, ona vjeruje da ljekari iz našeg regiona mogu da pariraju kolegama sa svih strana svijeta što dokazuje činjenica da su upravo naši đaci više nego dobrodošli na katedrama, privatnim i javnim zdravstvenim ustanovama širom Evrope, SAD…

“Moramo da se okanemo uvjerenja da je negdje dalje – ujedno i bolje.Mladi doktori ulivaju povjerenje da ovaj region, ispravnom javno-zdravstvenom politikom, može da postane zdravstveni centar za cijelu Evropu. Vjerujem da imamo znanja i sposobnosti da, osim prirodnim ljepotama, strance privučemo i zdravstvenim turizmom”, smatra Borovinić Bojović.

U tom kontekstu, kako dalje dodaje, osim hitnih investicija u infrastrukturu, države moraju da postanu svjesne značaja doktorskog kadra za svoja društva.

“Crna Gora je u tom smislu napravila pozitivne iskorake s obzirom na značajno povećanje plata i koeficijenta ljekarima, ali mi moramo snažnije i odlučnije da zaštitimo svoj kadar”, smatra ona.

Borovinić Bojović očekuje da u centar medicine dospije individualna terapija, a vjeruje u, kako je rekla, i intenzivniji razvoj palijativne njege.

“Starost se ne liječi, ali je svaka država dužna da svakom svom građaninu obezbijedi dostojan život i nakon penzije. Palijativna njega omogućava ljudima da se osjećaju uvaženo i paženo nakon što su se sami, tokom aktivnog životnog vijeka, odužili državi”, rekla je Borovinić Bojović.

Sa druge strane, ona vjeruje u intenziviranje aktivnosti i jačanje uloge izabranog ljekara na primarnom nivou kako bi specijalisti i supspecijalisti dobili priliku da maksimum snaga posvete najtežim pacijentima.

Inače, kako zaključuju iz Fondacije, Borovinić Bojović je čestitala doktorki Grujičić imenovanje za ministarku zdravlja Srbije uz podsjećanje na njenu neprikosnovenu profesionalnu reputaciju i danonoćni rad po kom je prepoznata među kolegama sa svih strana svijeta.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest