Братић: Претходна власт у мом ресору за храну и пиће потрошила 700 000 евра

foto: pogled.me

Као и све области у овом ресору и спорт је био прилично занемарен. Стога смо морали предузети одређене радње како би се зауставило урушавање црногорског спорта. Последње у низу што смо предузели је било именовање др Марка Беговића на функцију в.д. директора Управе за спорт и младе

foto: pogled.me

Министарка просвете, науке, културе и спорта Весна Братић рекла је да је доласком на ту функцију затекла прилично хаотично стање и да је у свим областима овог ресора било потребно извршити одређене промјене. Додаје такође и да свака област у Министарству је имала низ неправилности, али су истовремено имале и једну заједничку карактеристику, а то је ненамјенско и незаконито трошење новца.

“Открили смо ненамјенско трошење новца на уговоре, репрезентације (храна и пиће), у износу од око 700.000 евра за четири године, затим расподјелу милионских износа на конкурсе правним лицима, јавним уствановама и другима који нису имали основа за исто”, рекла је министарка Братић за “БОРБУ”.

Министарка истиче да у наредном периоду планирају 24 пројекта изградње и реконструкције школа и вртића као и фискултурних сала за потребе одређених школа, али да им је приоритет градња Основне школе “Владимир Назор” за коју су већ обезбједили новчана средства. Братић додаје да је у Подгорици потребно више промоције за средње стручне школе и да ће се само Министарство потрудити да у наредном периоду основцима који завршавају основно школовање представе предности тих школа.

Годину дана је од када сте постали министарка, превасходно министарства просвјете као кључног, у каквом стању сте затекли министарство када сте ступили на ту функцију?

Доласком у Министарство просвете, науке, културе и спорта наишли смо на прилично хаотично стање. Међутим, у свим областима овог ресора било је потребно извршити одређене промјене у сваком смислу. Област просвјете је по својој природи осјетљива област и због тога јој се мора приступити са посебном пажњом. Када кажем ово, мислим како на ђаке и студенте којима се треба највише посветити, тако и на учитеље, наставнике и професоре који, уз родитеље, највише утичу да наши млади људи израсту и стасају у здраве и добре људе. Стога је ово Министарство прије свега учинило да се побољша положај просвјетних радника, за почетак оних који раде на одређено вријеме, на начин да им се умјесто за 10 мјесеци исплаћује зарада за 12 мјесеци. Позитивна последица ове одлуке није само у могућности примања двије зараде више на годишњем нивоу, већ се огледа и у шанси да стекну услов за трансформацију уговора на одређено вријеме на уговор на неодређено вријеме. Досадашња пракса којом је просвјетним радницима који су били ангажовани по основу уговора о раду на одређено вријеме ускраћивана могућност остваривања зараде за јул и август, доводила је у несигурност њих лично а и чланове њихових породица.

Поново морам истаћи улогу просвјетних радника, који су уз љекаре, дали и дају највећи допринос и чине стуб друштва, од којих се тражи, од којих се очекује, али им се не да ништа. Као просвјетни радник знам да сви просвјетни радници то раде прије свега из љубави према свом послу, али од љубави се не може живјети, мора се породица чувати и колико толико обезбиједити. Како бисмо још више побољшали положај просвјетних радника, имали смо састанак са новим менаџментом Синдиката просвјете, на којем смо договорилии најближу могућу сарадњу и заједничко поступање у решавању свих изазова, јер заједно можемо више и боље.

Такође, што је врло изненађујуће, а што смо затекли, је веома лоше стање школских објеката. Затечено стање је толико лоше да је узнемирујуће. У питању је велики број објеката у којима се није улагало не само за вријеме претходне четири године, већ слободно можемо закључити, уназад 10 и 20 година. Запуштени школски објекти се налазе како у сеоском подручју, тако и у градовима. У циљу превазилажења ове ситуације, формирали смо радну групу заједно са Министарством екологије, просторног планирања и урбанизма, која већ обилази терен како би утврдила стварно стање и почела са радовима на школским објектима.

Исто тако, изазов који смо уочили, а који није нимало занемарујући јер утиче на развој наше дјеце, је стварање ВИП одељења. Тим Министарства обишао је све школе за које је постојала индиција да имају ВИП одељења. Ради решавања овог изазова, а у циљу ширења свијести код наше дјеце да смо сви исти, дате су инструкције на који начин треба поступати, да све дјеца буду равноправно третирана, у свим сегментима школовања. Сходно томе смо израдили и посебну методологију уписа дјеце следеће школске године, како бисмо већ на самом почетку спријечили стварање ВИП одељења. Све ово не бисмо успјели да немамо веома добар наставни кадар, како у школама, тако и у вртићима, а планирамо да урадимо још, посебно са Синдикатом просвјете.

Која све непочинства и незаконитости сте открили у претходних годину дана и да ли се може очекивати да ћете то кроз кривичне пријаве процесуирати пред надлежним органима?

Као једна од првих активности приликом ступању на ову дужност била ми је да формирам тим експерата који су се бавиили свим областима у овом ресору. На самом почетку морали су утврдити затечено стање у Министарству уопште, и у свим областима појединачно. Свака област имала је низ неправилности, али су истовремено имале и једну заједничку карактеристику, а то је ненамјенско и незаконито трошење новца. Имајући у виду ову незаконитост, која се прожимала у дјеловању свих области, започели смо поступке интерних и екстерних ревизија. Ови поступци су у току, али је већина у завршној фази. До сада смо процесуирали бившу министарку науке Сању Дамјановић и добили смо одоговор из ОДТ Подгорица, да је оформљен предмет по поднијетој кривичној пријави, уз захтјев за достављање додатне документације, што ћемо у најкраћем року и учинити. Такође, и у осталим областима смо уочили крупне неправилности. Открили смо ненамјенско трошење новца на уговоре, репрезентације (храна и пиће), у износу од око 700.000 евра за четири године, затим расподјелу милионских износа на конкурсе правним лицима, јавним уствановама и другима који нису имали основа за исто. Проневјере су биле на свим нивоима, па смо исте затекли у школама, због чега су ангажоване екстерне ревизије.

Који су Ваши планови за наредни период и за следећу годину у области просвјете, као и да ли се може очекивати изградња неке школе или вртића?

Будући планови Министарства у области просвјете су велики. Први, са којим већ током недеље почињемо са реализацијом је формирање радне групе са Синдикатом просвјете, како бисмо допунили информације које већ имамо, а односе се на положај просвјетних радника, као и реализација заједничке борбе за остваривање зацртаних циљева. Напомињемо да смо у новом руководству наишли на истинског социјалног партнера, којем је искључиви циљ бољи услови за рад запослених у просвјети, што је свети циљ овог Министарства. Посебно што како ја као просвјетни радник и Премијер као просвјетни радник у потпуности схватамо и разумијемо колика је улога запослених у просвјети у друштву, као и колико рада, труда, и на крају, и себе улажу у то. Као што сам већ навела оформили смо радну групу која ће утврдити стање школских објеката, прије свега по селима, јер желимо да и на тај начин допринесемо да наше село живи. Да би неко остао на селу и чувао своје породично огњиште мора да има услове за живот своје породице, а најважније је да се дјеца могу описменити и стећи основно знање.

У плану је и изградња нових школа, а прије свих Основне школе “Владимир Назор” за коју је Министарство просвете, науке, културе и спорта већ у мају ове године обезбиједило новчана средства. Осим ове школе планирана су 24 пројекта изградње и реконструкције школа, а неке од њих су : Изградња основне школе у Сити кварту, основне школе на Старом аеродрому и основне школе у Блоку 35-36, Тушки пут и спортске сале за двије основне школе у Голубовцима, изградња Основне школе у Карабушком пољу, Тузи , изградња основне и музичке школе “Душан Кораћ” у Бијелом Пољу, као и реконструкција фискултурне сале средње стручне школе у Бијелом Пољу, изградња школске спортске дворане ЈУ ОШ „Џафер Никочевић“ у Гусињу, изградња спортске сале Гимназије и средње стручне школе у Рожајама, изградња спортске сале ЈУ Средња стручна школа Пљевља, изградња спортске сале за потребе ЈУ ОШ „Бајо Јојић“ и Средње мјешовите сколе, Андријевица, изградња основне школа у Игалу, изградња основне школе у Тивту, и фискултурне сале „Иво Висин“ Прчањ, Котор. И као што сам већ рекла примарни циљ нам је реконструкција сеоских школа које су у јако лошем стању.

С обзиром на то да Подгорица из дана у дан постаје пребукирана, може ли се очекивати изградња још једне гимназије?

Подгорица је неспорно највећи град и административни центар Црне Горе. Осим што има Гимназију са којом се поноси, Подгорица такође има велики број стручних школа које су неправедно запостављене. Средње стручне школе у Подгорици пружају ђацима велико знање и могу да их оспособе за самосталан рад у областима за које се школују. У будућности желимо да нашим основцима и њиховим родитељима приближимо све могућности које средње стручне школе имају, како би се одлучили да своју дјецу усмјеравају на дефицитарна занимања, која им омогућавају брже запослење.

Да ли у министарствима којим руководите има партијског запошљавања, које Вам спочитавају они који су своје породице ухљебили на своје јасле?

Министарство на чијем сам ја челу обиловало је разним политичким активностима, како у запошљавању тако и у расподјели новца, на конкурсима, тендерима и слично. Што није непознаница медју нашим грађанима. Сада је Министарство организовано на другачији начин. Као што знате на челу Министарства је Министарка која није члан ниједне партије, тако да било који вид партијског запошљавања или упоште дјеловања није реално могућ. Министарство просвете, науке, културе и спорта врши надзор у државним органима који има око 20.000 запослених. Да ли је неко од тих запослених члан неке партије или симпатизер? Сигурно да јесте. Међутим, то није предмет интересовања овог Министарства нити је референца за било које радно мјесто. Потребне референце за рад у свим областима овог ресора су прије свега професионалност, знање, одговорност и етика. Средином ове године именовали смо већи број в.д. директора, и сви су имали шансу да покажу да ли знају и могу да се носе са свим изазовима. Уколико се из било ког разлога докаже да нису дорасли постављеним циљевима, на конкурсима ће шансу добити други који ће бити спремнији за овај подухват.

С обзиром да је у јавности било јако присутно именовање новог в.д. директора Управе за спорт и младе др Марка Беговића, шта се урадило у претходном периоду за вријеме његовог мандата?

Као и све области у овом ресору и спорт је био прилично занемарен. Стога смо морали предузети одређене радње како би се зауставило урушавање црногорског спорта. Последње у низу што смо предузели је било именовање др Марка Беговића на функцију в.д. директора Управе за спорт и младе. Др Беговић је формирао више комисија, и то за контролу предложених пројеката за спортску инфраструктуру чији рад је подржала Управа за јавне радове својим активним учешћем. Чланови комисија су обишле више општина као што су Подгорица ради адаптације кошаркашког терена Дома “25 мај”, Цетиње ради постављања тартан подлоге у дворишта више образовних установа, Херцег Нови ради адаптације спортског терена “Савина”, Петњица ради постављања расвјете на теренима у Годочељу, Андријевица ради адаптације и опремање теретане и слично. Такође, оформљена је комисија за надзор рада спортских савеза чија је главна функција анализа рада савеза, финансијских извјештаја, отклањања недостатака и дефинисање јасних и прецизних препорука за отклањање мањкавости, као и смјернице за даљи рад.

Борба

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest