Брда тврда и камене сузе: Бивша влада дала ЏАБЕ црногорски камен на експлоатацију без контроле Закона о концесијама

Прилично бизарно звуче њихови вапаји о угрожености државе када су ИСТИ они уговорили да се та иста држава ОДРИЧЕ имунитета по основу суверености док је арбитража уговорена у Пекингу

Марковић на градилишту, архива

Захваљујући бившој власти, која се задужила код Кинеза скоро милијарду евра – Црна Гора се налази на прагу дужничког ропства. 

„Никоме стварно није јасно што се диже оволика фрка око кинеског кредита који се, све су прилике, приближава цифри од 1,5 милијарди евра које ћемо враћати наредних 15-так година, кажу из консултантске компаније Fidelity consulting

„Они стари који су га уговорили како су га уговорили, најјаче нападају ове нове који желе ојачати позицију Црне Горе у цијелој причи, а некако искрено заборављавају какав су уговор потписали и на што су ову кукалу државу обавезали. Прилично бизарно звуче њихови вапаји о угрожености државе када су ИСТИ они уговорили да се та иста држава ОДРИЧЕ имунитета по основу суверености док је арбитража уговорена у Пекингу“, наводе.

Поред оваквог Уговора о кредиту, Fidelity consulting  подсјећа какав су Закон о аутопуту изгласали тог далеког 8. цецембра 2014. године.

Наиме, у члану 14 Закона о аутопуту пише: „Извођач радова који је ангажован на изградњи аутопута (у даљем тексту: извођач радова) – може користити техничко-грађевински камен до којег дође у поступку извођења радова на изградњи аутопута и вршити производњу техничко-грађевинског камена искључиво за потребе изградње аутопута, без накнаде.“ А у члану 15. се затим каже: „На поступак коришћења и производње техничко-грађевинског камена из члана 14 овог закона, а који је у државној својини, не примјењују се одредбе закона којим су уређене
концесије.“

Дакле, извођач радова користи црногорски камен, који је један од главних компоненти за бетон и асфалт, и нема никакве обавезе по основу Закона о концесијама!

Шта то значи када је неко изузет од Закона о концесијама?

Управо сљедеће:

1. Не плаћа се концесиона накнада на експлоатацију камена;
2. Не извјештава се колико је камена искоришћено (према ЗоК);
3. Нема тендерске процедуре за додјелу концесија;
4. Нема подношења извјештаја Комисији за концесије;
5. Ових концесија нема у регистру концесија;
6. Нема обавеза по основу заштити животне средине;
7. Нема ревитализације и рекултивације простора.

„Волимо вас брда тврда“, како сада чудно одзвања химна, јер су неки људи наша тврда брда дали ЏАБЕ на експлоатацију извођачу радова, без икакве контроле према Закону о концесијама. Због оваквих аранжмана, наша брда тврда, ако претекну, исплакаће камене сузе, закључују из Fidelity consultingа.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest