Ћаловић Марковић политички смијењена из Савјета АСК

ВИШИ СУД ПОТВРДИО ПРЕСУДУ ОСНОВНОГ И ПОНИШТИО ОДЛУКУ СКУПШТИНЕ
Ћаловић Марковић политички смијењена из Савјета АСК
Судске пресуде потврђују да сам из Савјета АСК разријешена искључиво по политичком основу и да ни у једном тренутку нисам прекршила закон, казала је “Вијестима” извршна директорица МАНС-а


Бивши режим АСК претворио у своју испоставу: Ћаловић Марковић, Фото: Борис Пејовић

Скупштина Црне Горе незаконито је разријешила извршну директорицу Мреже за афирмацију невладиног сектора (МАНС) Вању Ћаловић Марковић са функције члана Савјета Агенције за спречавање корупције (АСК).

То је, након подгоричког Основног, потврдио и Виши суд, који је поништио ту одлуку Скупштине.

„Судске пресуде потврђују да сам из Савјета АСК разријешена искључиво по политичком основу и да ни у једном тренутку нисам прекршила закон. Посланици тадашње власти су ме разријешили само зато што сам инсистирала да АСК ради свој посао и јавности, на конкретним примјерима, указивала да је та институција под политичком контролом“, казала је Ћаловић Марковић „Вијестима“.

Скупштина је извршну директорицу МАНС-а разријешила почетком јула 2018, не чекајући одлуку Управног суда, пред којим је Ћаловић Марковић започела спор.

За разрјешење Ћаловић Марковић гласало је 39 посланика тадашње коалиције на власти, против је било четири, а три су била уздржана.

Предлог за разрјешење Ћаловић претходно је парламенту доставио Одбор за антикорупцију, након што је АСК 29. маја донијела одлуку којом је утврђено да је наводно прекршила Закон о спречавању корупције, јер је као извршна директорица МАНС у децембру 2015. закључила уговор о пројекту, по основу ког је та НВО приходовала 149.000 еура.

Пројектом је, тврдили су тада из АСК на челу са бившим директором Сретеном Радоњићем, било предвиђено да МАНС подноси пријаве Агенцији у вези са парламентарним изборима 2016.

„…Тужиља је имала легитимно очекивање које почива на принципима правне сигурности и добре вјере у судску заштиту јер је у предметима са истим чињеничним и правним основом већ одлучивано…Одлука АСК којом је утврђена повреда закона од стране тужиље није постала правоснажна чиме нијесу били испуњени услови за покретања поступка разрјешења, а тиме ни за доношење одлуке о разрјешењу, посебно што је одлука Агенције касније поништена у управном спору, а надлежни одбор Скупштине био обавијештен да је управни спор покренут…“, стоји у пресуди Вишег суда.

Истиче се и да је Основни суд правилно одлучио „када је пружио заштиту тужиљи и одлучивао о њеном захтјеву за испитивање законитости предметне одлуке законодавне власти“.

„Ово јер је судска грана власти била дужна да, у конкретном случају, омогући дјелотворно остваривање тужиљиних уставних права, будући да је у вријеме доношења оспораваних одлука Скупштине већ постојала одлука Уставног суда којом се изјаснио да је уставна жалба против одлуке Скупштине о разрјешењу чланства у Савјету РТЦГ преурањена… Овом одлуком је Уставни суд суштински непосредно указао да нијесу била исцрпљена сва правна средства која се могу изјавити против одлуке Скупштине…“, истиче се у пресуди Вишег суда.

Ћаловић Марковић истиче да је ова одлука суда изузетно значајна, јер представља важан механизам заштите од политичке самовоље Скупштине.

„Међутим, дуго трајање овог поступка, који је додатно закомпликован доношењем партијског става Врховног суда да судови не могу оцјењивати одлуке Скупштине о избору и смјенама функционера, у пракси је обесмислило поништавање скупштинске одлуке. Наиме, бивши режим ме је прво незаконито смијенио, па је у току суђења именовао друге чланове Савјета АСК, који су под њиховом контролом, и до краја урушио ту институцију, претворивши је у своју партијску испоставу“, закључила је Ћаловић Марковић.

Vijesti

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest