ЦБЦГ: Грађани банкама дугују 1,5 милијарди еура

Укупни кредити одорени грађанима на крају априла ове године су износили 1,5 милијарди еура, што је 6,55 одсто више у односу на исти прошлогодишњи период, саопштила је шефица Одјељења за анализу система у Централној банци (ЦБЦГ) Жељка Асановић.

Фото: Pixabay/ilustracija

Она је агенцији Мина-бизнис казала да укупни кредити грађана на крају априла, у односу на крај прошле године, биљеже раст од 3,4 одсто.

Асановић је рекла да је програм Европа сад утицао на повећано интересовање грађана за кредитирањем, те је, према резултатима најновије анкете о кредитној активности банака, дошло до повећаног раста тражње за кредитима.

„Наиме, раст нето зарада је довео до побољшања кредитне способности грађана, те можемо рећи да је раст тражње за кредитима и очекиван. Такође, према оцјени банака дошло је до благог пооштравања кредитних стандарда када је у питању кредитирање становништва“, објаснила је Асановић.

Она је додала да су на крају априла ове године укупни кредити на нивоу система износили 3,55 милијарди еура и бележе раст односу на исти прошлогодишњи период и крај прошле године од 7,69 одсто односно 5,61 одсто.

Асановић је саопштила да је на крају априла ове године финансијски резултат на нивоу банкарског система позитиван и износи 21 милион еура, док је у истом периоду прошле године износио 18,2 милиона еура.

„Коефицијент солвентности на нивоу система на крају прошле године је износио 18,5 одсто, што је знатно изнад законом прописаног минимума који износи десет одсто“, навела је Асановић.

Према њеним ријечима, ликвидна актива банака на крају априла ове године износи 1,47 милијарди еура, што је скоро 39 одсто више него у истом периоду прошле године.

„Учешће ликвидне активе у укупној активи на крају априла је 26,5 одсто и у односу на исти период прошле године остварује раст од 3,69 процентних поена“, прецизирала је Асановић.

Када су у питању неквалитетни кредити на нивоу система, Асановић је казала да они на крају априла износе 220,3 милиона еура и представљају 6,21 одсто укупних кредита.

„У односу на исти период прошле године биљеже раст од 0,69 процентних поена“, додала је Асановић.

На питање да ли је нека банка под посебним надзором ЦБЦГ и да ли код неке финансијске институције постоји потреба за додатном докапитализацијом, Асановић је одговорила да врховна монетарна институција континуирано прати пословање свих банака и систему, како кроз непосредну тако и кроз посредну контролу.

„Све банке су у редовном режиму пословања“, закључила је Асановић.

Извор: ртцг

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest