Немири у Казахстану подигли цијене нафте

На лондонском тржишту цијена барела је порасла 70 центи у односу на претходно затварање, на 82,69 долара

Цијене нафте порасле су у петак на међународним тржиштима према 83 долара због немира у Казахстану и прекида у производњи у Либији који су подстакли забринутост за снабдијевање, потиснувши у други план ширење нове варијанте коронавируса.

На лондонском тржишту цијена барела је порасла 70 центи у односу на претходно затварање, на 82,69 долара. На америчком тржишту барелом се трговало по 59 центи вишој цијени, од 80,05 долара.

Тржишта су узнемириле ескалација немира у Казахстану, чланици Организације земаља-извозница нафте и поремећаји у снабдијевању из Либије, који су засјенили забринутост за потражњу због брзог ширења омикрона.

– Скок цијена нафте углавном одражава нервозу тржишта због ескалације немира у Казахстану и континуираног погоршања политичке ситуације у Либији које блокира производњу нафте- рекла је Louise Dickson из Рyстад Енергyја.

Безбједносне снаге у Казахстану успоставиле су у петак контролу над улицама главног града Алматyја, а предсједник је рекао да је уставни поредак највећим дијелом поново успостављен, дан након што је Русија послала јединице да угуше устанак.

Протести су почели у нафтом богатим регијама на западу Казахстана након што су почетком нове године укинута ограничења повећања цијена бутана и пропана.

Производња нафте на главном казахстанском пољу Тенгиз смањена је у четвртак, саопштио је оператер Цхеврон, након што су неки подизвођачи прекинули жељезничке линије у знак подршке протестима који ничу широм земље.

Немири у средњоазијској земљи заоштрили су проблем недовољне понуде ОПЕЦ-а и његових савезника, који не успијевају пратити раст потражње.

ОПЕЦ је у децембру повећао производњу за само 70 хиљада барела дневно у односу на претходни мјесец, а споразум о снабдијевању предвиђао је могућност повећања за 253 хиљада барела дневно како би се ухватио корак с опоравком потражње од пандемијске кризе.

Производња у Либији је пала, између осталог и због радова на одржавању гасовода, на 729 хиљада барела дневно, у поређењу с највишим прошлогодишњим нивоом од 1,3 милиона барела дневно.

Убрзано ширење омикрона пало је у таквим условима у други план, а забринутост за потражњу јењава, додатно пригушена учесталим потврдама да нова варијанта коронавируса изазива блаже симптоме од досадашњих.

ОПЕЦ је одвојено на својој интернет страници објавио да је барел референтне корпе нафте његових чланица у четвртак коштао 80,8 долара и био за 73 цента скупљи у односу на претходни радни дан.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest