Цијене некретнина у посљедње двије године скочиле 20 одсто

Фото: Поглед

У Црној Гори је у посљедњих пар година присутна значајнија потражња за некретнинама, а цијене су, у односу на 2020, прије избијања коронакризе, порасле скоро 20 одсто, саопштио је представник агенције Мултитаск некретнине, Стефан Мишковић.

Фото: Поглед

Он је рекао да се у посљедњих пар година биљежи значајнија потражња за некретнинама у Подгорици, али генерално и на нивоу читаве Црне Горе.

„Све је кулминирало избијањем пандемије коронавируса почетком 2020. године, када се створио вакуум простор између понуде и потражње, јер се у том тренутку градња накратко зауставила, затим успорила, те ограничила понуду. Са друге стране, купци су очекивали пад цијена некретнина усљед економске кризе, али до њега није дошло“, казао је Мишковић агенцији Мина-бусинесс.

Према његовим ријечима, тржиште је у једном периоду мировало, односно није се дешавало пуно трансакција, да би због затварања фабрика и отежаног и битно смањеног транспорта из Кине, цијене грађевинског материјала почеле да скачу.

„То је даље условило раст цијена некретнина, што је, усљед значајног раста инфлације у овој години, потражњу за некрентинама довело на рекордан ниво у посљедних десет година. С обзиром да понуда не прати потражњу, односно не гради се колико на тржишту постоји људи спремних да купе некретнину, то је даље резултирало додатним скоком цијена“, објаснио је Мишковић.

Он је рекао да су цијене станова у односу на 2020. годину, прије избијања коронакризе, порасле скоро 20 одсто.

„Фактори за раст цијена су бројни. Од несташице материјала и радне снаге, односно повећања цијене тих инпута у калкулацију за градњу, до генерално великог притиска потражње на понуду, која је у овом тренутку недовољна да задовољи потребе тржишта“, навео је Мишковић.

На то се, како је казао, надовезује и велики раст инфлације, уз нулте каматне стопе на штедњу у банкама, које су натјерале да људи свој новац повуку и пласирају га у имовину која доноси приход кроз ренту и гдје је принос на тај капитал значајан у односу на моменат чувања капитала у банци.

Мишковић је саопштио да је највећа потражња за једнособним и мањим двособним становима.

Гарсоњере су такође јако тражене.

„Углавном су купци који рјешавају стамбено питање били корисници стамбених кредита и они су чинили доминантну категорију купаца. У посљедње вријеме се јавља све више купаца који купују некретнину као инвестицију и они углавном плаћају новцем из сопствених извора, без кредитног задужења“, додао је Мишковић.

На питање какав очекује даљи тренд на тржишту некретнина, Мишковић је одговорио да је незахвално процјењивати кретање на дуги рок, јер ће то зависити од бројних фактора, а највише од тога колико ће трајати сукоб у Украјини и које ће то посљедице оставити на економију ЕУ и тржиште грађевинског материјала.

„Скоком цијена енергената порасле су и све друге цијене и сигурно ће бити потребно вријеме да се то тржиште стабилизује. Генерална очекивања су да стабилизацију тржишта некретнина у Црној Гори можемо очекивати у наредној години, уколико не дође до ескалације сукоба и рат се продужи или, злу не требало, прошири по Европи“, закључио је Мишковић.

Извор: РТЦГ

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest