Црна Гора изгубила 760 хиљада јер новац није користила на вријеме

Програм ИПАРД III Црне Горе достављен је Европској комисији 24. марта 2022. године и тренутно је у процедури процјене, казали су за Портал РТЦГ из Делегације Европске уније (ЕУ) у Подгорици. ИПАРД фонд је претприступни програм Европске уније. То је најкомплетнији програм за рурални развој преко кога је могуће одједном добити подршку за више различитих врста инвестиција. Везано за ИПАРД II, из амбасаде ЕУ објашњавају да је Црна Гора на крају 2021. године изгубила 759.662,60 еура, јер та средства нису утрошена на вријеме.

Фото: ртцг

Европска комисија усвојила је и објавила 23. марта ове године ИПАРД програм за рурални развој у оквиру ИПА у коме се Црна Гора не помиње. Интересовало нас је зашто Црна Гора није обухваћена и има ли шансе да се то промијени у догледној будућности, па смо послали питања Делегацији ЕУ.

„Четири усвојена програма ИПАРД III (Албанија, Сјеверна Македонија, Србија и Турска) достављена су Европској комисији још крајем прошле године. Интерне консултације и процедуре разматрања у Комисији, које укључују и разматрање од стране експерата из земаља чланица ЕУ на Одбору за Ипу III, захтијевају одређено вријеме. Из тог разлога је Комисија усвојила ове програме 9. марта 2022. Програм ИПАРД III Црне Горе достављен је Европској комисији 24. марта 2022. и тренутно је у процедури процјене. Када се позитивно оконча процес процјене и разматрања, укључујући и на Одбору за ИПА III, биће донијета посебна одлука Комисије којом се усваја Програм ИПАРД III Црне Горе. У случају позитивног исхода свих разматрања, очекујемо да ће програм бити усвојен до краја маја“, изјавили су из Делегације ЕУ.

Што се тиче оцјене ЕУ ревизора везано за стање у Агенцији за плаћање, посебно оцјена спремности службеника у агенцији, Из Делегације су казали да су тренутно Црној Гори повјерени задаци имплементације буџета за три програмске мјере ИПАРД II.

То су, како су рекли, М1, инвестиције у физички капитал пољопривредних газдинстава, М3, инвестиције у физички капитал везано за прераду и маркетинг пољопривредних и рибљих производа и М7, диверзификација пољопривредних газдинстава и развој пословања.

„Док је акредитација за спровођење М1 и М3 пуна, за М7 је условна. Условна акредитација за М7 значи да постоје одређени услови које треба испунити прије пуне имплементације ове мјере. У ту сврху, постоји Акциони план који су израдила национална ИПАРД тијела, а који укључује релевантне мјере које је потребно предузети. Након његове реализације, ревизори ЕК могу укинути услове на М7. Ти услови се углавном односе на постојање довољног и квалификованог особља у структурама, чиме се обезбјеђује правилна имплементација програма“, поручили су из Делегације ЕУ.

Одговорили су и на питање колико је Црна Гора потрошила новца из претходног ИПАРД програма до 2021. године, односно колико је искористила одобрених средстава.

„Максимални предложени индикативни буџет за ИПАРД II за Црну Гору је 39 милиона евра, подијељен на сљедећи начин:

Godina2014201520162017201820192020
IPARD II5.05.06.07.08.08.0
Извор: ртцг

Постоје строга правила за коришћење ових средстава. Годишње алокације се могу користити до три године касније. Тренутно уплаћена средства ИПАРД II износе 8,5 милиона еура, док је уговорено 18,9 милиона еура. Црна Гора је на крају 2021. године изгубила 759.662,60 еура, јер ова средства нису утрошена на вријеме“, закључили су из Делегације ЕУ.

Извор: Ртцг

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest