Црна Гора у Европској патентној организацији

ГОРАН ЂУРОВИЋ/ - УРА

Чланство у Европској патентној организацији чини Црну Гору интегралним дијелом породице развијених европских држава које дају приоритет ефикасној заштити проналазака – поручио је Ђуровић

Црна Гора од 1. октобра 2022. године постаје 39. држава чланица Европске патентне организације, у складу са одредбама Конвенције о европском патенту.

Тим поводом министар екомомског развоја и туризма Горан Ђуровић исказао је задовољство приступањем и поручио да је Црна Гора привилегована што постаје нова држава чланица Европске патентне организације.

– Ово ће значајно допринијети јачању система патентне заштите у Црној Гори. Чланство у Европској патентној организацији чини Црну Гору интегралним дијелом породице развијених европских држава које дају приоритет ефикасној заштити проналазака – поручио је Ђуровић.

Чланство у Европској патентној организацији је резултат активности које су започете 23. јула 2018. године, када је Црна Гора формално затражила приступање. Управни савјет Европске патентне организације је 10. октобра 2018. године званично позвао Црну Гору да приступи Конвенцији о европском патенту, након чега је услиједила израда нормативног оквира везаног за приступање.

Скупштина Црне Горе је 29. децембра 2021. године донијела Закон о потврђивању Конвенције о признавању европских патената (Конвенција о европском патенту) од 5. октобра 1973. године, са измјенама члана 63 Конвенције о европском патенту од 17. децембра 1991. године и измјенама од 29. новембра 2000. године, као и Закон о измјенама и допунама Закона о патентима који садржи одредбе неопходне за ефикасну имплементацију Конвенције у Црној Гори.

Процедура приступања формално је окончана депоновањем Инструмената приступања.

Европска патентна организација успостављена је Конвенцијом о европском патенту 1973. године, а састављена је од два органа, Европског завода за патенте и Управног савјета. Европски завод за патенте, који има око 6.400 запослених, испитује европске пријаве патената омогућавајући проналазачима, истраживачима и компанијама из цијелог свијета да стекну високо квалитетну правну заштиту на својим проналасцима у до 44 државе, тј. на територијама држава чланица и држава потписница споразума о проширењу односно споразума о валидацији европских патената, што покрива тржиште од око 700 милиона људи.

Конвенција о европском патенту закључена је са идејом обједињавања и усаглашавања патентног система у Европи, а у циљу јачања сарадње између држава у погледу заштите проналазака. На тај начин установљена је јединствена, квалитетна и ефикасна процедура заштите иновација у европским државама, те обезбјеђене поуздане, комплетне и ажурне информације у вези заштите иновација.

Овом Конвенцијом омогућава се подношење једне патентне пријаве за више држава чланица, која се испитује по утврђеним процедурама на једном мјесту, у Европској патентној организацији са сједиштем у Минхену, а признати патетни се након тога издају и важе у свакој од назначених земаља. На тај начин подносилац пријаве штеди своје вријеме и труд.

Приступање Црне Горе доноси значајне бенефите домаћим проналазачима кроз могућност подношења пријаве европског патента и из Црне Горе, што до сада није био случај.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest