Да ли ће Катнић добити на времену да „среди стање“: Ево како је парламентрна већина реаговала на одлагање „тужилачких закона“

Више извора тог листа саопштило је да су Кривокапић и Лепосавић на састанку у Скупштини, којем су присуствовали и потпредсједник Владе Дритан Абазовић и предсједник парламента Алекса Бечић, тај став образложили јаким притиском Европске комисије да се не расправља о предлогу Закона о тужилаштву за организовани криминал и корупцију и о измјенама закона о Државном тужилаштву.

Миливоје Катнић

Према сазнањима Побједе, премијер Здравко Кривокапић и министар правде Владимир Лепосавић затражили су прије два дана од шефова посланичких клубова парламентарне већине да одгоде доношење два тужилачка закона.

Више извора тог листа саопштило је да су Кривокапић и Лепосавић на састанку у Скупштини, којем су присуствовали и потпредсједник Владе Дритан Абазовић и предсједник паралмента Алекса Бечић, тај став образложили јаким притиском Европске комисије да се не расправља о предлогу Закона о тужилаштву за организовани криминал и корупцију и о измјенама закона о Државном тужилаштву.

Кривокапић и Лепосавић су директно тражили да се 18. фебруара не расправља о тужилачким законима. На састанку је изгледало да ДФ за разлику од осталих не желе да одустану, али како сада ствари стоје највјероватније се 18. фебруара неће расправљати о тим законима”, рекао је извор Побједе близак врху парламентарне већине.

Извор Побједе је подсјетио да је Кривокапић јавно обећао европским партнерима да ће се та два закона доносити у консултацијама за Европском комисијом.

Повлачење два тужилачка закона тражио је и главни специјални тужилац Миливоје Катнић нудећи и оставку, али је то глатко одбијено у првом наврату од дијела представника парламентарне већине.

Демократе и УРА ћуте о одлагању

Наша редакција је одмах по објављивању ових информација контактирала партије владајуће већине како би затражила њихово изјашњавање овим поводом, те, уколико су информације да траже одглагање тачне – образложе свој став.

Међутим, из Демократске Црне Горе и ГП УРА, на питања нашег портала није одговорено.

Посланица Демократске народне партије у Скупштини Црне Горе, Маја Вукићевић, за наш портал истакла је да је та странка апсолутно против било каквог одлагања усвајања Закона о државном тужилаштву.

Одлагање доношења закона много опасније од затезања односа са Бриселом

Тражење одлагања расправе о закону је потез који иде на руку само ДПС-у, и којим би се показала слабост. Недопустиво је заклањати се иза Европске комисије, а исто тако не послушати Европску комисију кад иста препоручи да се врати амбасадор Србије Владимир Божовић. Ово су очигледно двоструки аршини и селективан приступ. Неко очито жели да задржи на позицијама Миливоја Катнића, тужилачки савјет и Зорана Лазовића. Подсјетићу вас да због неефикасности самог тужилачког савјета ми данас имамо готово читаву тужилачку организацију у В.Д стању, на челу са Врховним државним тужиоцем“, рекла је Вукићевић.

Она је казала да Влада мора почети да ради у интересу народа који је за њу гласао, недопустиво је крити се иза европских партнера, тако је било и кад су се продужавале санкције Русији, то се правдало преговорима са ЕУ, иако је Црна Гора само једна од укупно двије земље, друга је Албанија, које су у процесу преговора, а које су увеле санкције Русији, то нису урадиле ни земље из региона, Србија, ни Сјеверна Македонија.

Наша Влада треба да зна да су људи бирали промјене, да они данас представљају те људе, људе који желе реформу корумпираног тужилаштва које је гонило политичке противнике ДПС-а, које је прогонило невине људе, свештенике, тужилаштва које и данас издаје налоге да се хапси Дара са Смоковца, а да се пусти на слободу Брано Мићуновић. Е да се не би више правдали са оним да то хапси бивши режим, потребно је кренути у реформе. Уосталом, правосуђе је тачка коју су баш ЕК и ЕУ највише критиковали и по овим тачкама не би смјело да буде икаквих попуштања. Овакво тужилаштво какво је данас значи да се ништа у систему суштински не мијења„, навела је у изјави за ИН4С Вукићевић.

Такође, јуче се истим поводом огласио и шеф посланичког клуба Демократског фронта, Славен Радуновић рекавши да је „одлагање доношења „тужилачких закона“ много опасније од потенцијалног привременог затезања односа са Бриселом“.

Клуб посланика Демократског фронта (ДФ) је размотрио могућност одлагања усвајања „тужилачких закона“ и закључио да је опасност од давања додатних 30 дана очајницима из организоване криминалне група из Специјалног државног тужилаштва (СДТ), много опасније за државу и грађане од потенцијалног привременог затезања односа са Бриселом“, написао је на свом Твитер налогу Радуновић.

Подсјетимо, предлогом Закона о тужилаштву за борбу против организованог криминала и корупције предвиђа се укидање Специјалног државног тужилаштва чиме би њима аутоматски престале функције. До избора руководиоца тог новог Тужилаштва његове послове у предметима који не трпе одлагање, преузело би Врховно државно тужилаштво, наводи се у приједлогу Закона о тужилаштву за организовани криминал и корупцију.

Тај закон нова власт доноси по хитном поступку, без јавне расправе и мишљења Европске комисије, што је до сада био случај када су се усвајали тако битни закони.

Прије два дана је, подсјестимо, и потпредсједник Владе Дритан Абазовић, у интервју за Јавни сервис казао да је о два тужилачка закона због процедура које зтражи Европска комсија могуће да се расправља и у марту у редовном засиједању.

Он је, коментаришући ранији састанак врха Владе са шефовима посланичких клубова, истакао да „неминовно морамо да правимо искораке везане за тужилаштво, било да о томе говоримо 18. фебруара, или на редовном засиједању у марту или априлу”.

IN4S

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest