Дамјановић о резултатима локалних избора: Распад ДПС-а политички незаустављив

Пораз у Мојковцу носи посебну тежину јер је, наглашава он,  показао да бивши режим више не може да контролише ни гласање у малом граду, из кога поријекло воде Душко Марковић, претходни премијер, министар и дугогодишњи шеф АНБ-а, те Веселин Вељовић, прва личност Ђукановићевог безбједосног апарата

ДПС

Недељни локални избори у три црногорска града, годину дана од формирања нове владе, показали су да ће Мојковац добити нову коалициону власт у којој након 16 година неће бити Демократска Партија Социјалиста (ДПС).

На Цетињу је, међутим, ова најача опозициона партија узела највише мандата, али недовољно да сами формирају власт. Тамо ће, судећи по прелимарним резултатима, формирање власти зависити од Социјалдемократске партије (СДП).

Нешто другачије било је у Петњици, гдjе је постојао апсолутни победник избора – ДПС који ће у предстојећем сазиву локалне скупштине представљати 17 одборника. Након њих, највише мандата припало је Бошњачкој странци – шест, а потом Странка правде и помирења са три мандата. Социјалдемократама и Демократама припала су по два мандата, Социјалдемократској партији један, а цензус није прешла Социјалистичка народна партија.

Политички аналитичар Игор Дамјановић казао је да су локални избори у Мојковцу показали да је распад ДПС-а незаустављив политички, а слободно можемо рећи и историјски процес.

Игор Дамјановић

„Распад ДПС-а не може зауставити ни инертност владе Здравка Кривокапића да започне борбу против криминала и корупције, односно ослобађања заробљених институција. Да је влада била активнија и одговорнија према очекивањима грађана Црне Горе процес распада организоване криминалне групе ДПС био би већ завршен“, казао је Дамјановић за ИН4С.

Пораз у Мојковцу носи посебну тежину јер је, наглашава он,  показао да бивши режим више не може да контролише ни гласање у малом граду, из кога поријекло воде Душко Марковић, претходни премијер, министар и дугогодишњи шеф АНБ-а, те Веселин Вељовић, прва личност Ђукановићевог безбједосног апарата.

„Избори у Мојковцу, граду извиканих ДПС асова, изњедрили су Веска Делића једно ново, широј јавности непознато лице, момка који очигледно ужива углед у својој средини. Број гласова који је припао листи на чијем челу се налазио Делић никако не би смјела да доведе у питање његов избор на функцију градоначелника Мојковца“, оцјењује Дамјановић.

Цетиње

Избори на Цетињу, иако многи сматрају да су имали неочекиван резултат и да представљају пораз ДПС, Дамјановић је мишљења, да су прије демонстрирали примитивизам и незрелост тамошњег гласачког тијела.

„Гласови ДПС-а прелили су се политичкој групацији која нема никакве нове идеје, већ само још заступа екстремнију и инфантилнију реторику према Србима и Србији. Жалосно је да Цетињанима у трећој деценији 21. вијека небулозе о угружености државе од великосрпске хегемоније и петпарачке хорор приче о повампирењу духа краља Александра Карађорђевића, имају приоритет у односу на животне и егзистенцијалне проблеме“, оцјењује Дамјановић.

Петњица

Избори у Петњици потпуно у погледу зрелости гласачког тијела упоредиви са изборима на Цетињу, истиче наш саговорник.

„Једина разлика је што у тамошњој понуди Петњице није било есктремније политичке групације, па је ДПС успио да сачува власт“, закључио је Дамјановић.

Највећи одзив бирача у Мојковцу

На локалним изборима Цетињу, Мојковцу и Петњици право гласа укупно је имало 26.800 грађана. На Цетињу је гласало 63,8 одсто уписаних бирача, у Мојковцу 80,2 одсто, а у Петњици 44,9 одсто.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest