Дан побједе над фашизмом и Дан Европе

Деветог маја 1945. капитулацијом нацистичке Немачке окончан је Други светски рат у Европи и 9. мај се од тада обележава као Дан победе. Девети мај се слави и као Дан Европе. Централна манифестација обележавања Дана победе у Народном позоришту у Београду.

Безусловну капитулацију Немачке у Берлину је нешто иза поноћи 8. маја 1945. потписао фелдмаршал Вилхелм Кајтел, у име Совјетског Савеза потписник је био маршал Георгиј Жуков, а у име западних савезника британски ваздухопловни генерал Артур Тедер.Маршал Жуков чита текст Акта о капитулацији НемачкеМаршал Жуков чита текст Акта о капитулацији Немачке

Обележавање Дана победе у Народном позоришту у Београду

Председник Републике Србије Александар Вучић присуствоваће обележавању Дана победе над фашизмом у Другом светском рат, у 20.00 часова у Народном позоришту у Београду.

Дирeктaн прeнoс мoжeтe прaтити нa Првoм прoгрaму РTС-а.

Тиме је формално завршен Други светски рат у Европи, али су остаци немачких трупа и њихових савезника још неколико дана пружали отпор, а у Југославији је то потрајало до 15. маја.

Датум који представља службени завршетак Другог светског рата јесте 2. септембар, када је на америчком бојном броду Мисури у Токијском заливу Јапан потписао капитулацију после бацања атомских бомби на Хирошиму и Нагасаки.

У рату који је трајао нешто мање од шест година, нашла се 61 држава и око 110 милиона војника.

Процене говоре о 50 до 80 милиона погинулих, од тога је цивила било између 38 и 55 милиона.

Почасна паљба на Калемегдану

Дводневно обележавања Дана победе започело је јуче испаљивањем почасних плотуна Војске Србије са Савске терасе на Калемегдану. Након тога, на Тргу републике одржан је концерт познатог руског Хора Турецки.

Државна комисија бивше Југославије својевремено је објавила да је у рату погинуло 1.706.000

особа, међу њима више од 300.000 бораца.

У Москви се сваке године поводом Дана победе одржава грандиозна војна парада.

Дан Европе

Девети мај обележава се и као Дан Европе јер је тог дана 1950. године министар спољних послова Француске Роберт Шуман објавио декларацију којом је позвао на успостављање новог поретка у којем не би било места за сукобе међу европским земљама.

Суштина његове идеје била је у успостављању заједничких тела, тачније односа, најпре у производњи и дистрибуцији угља и челика као темеља индустријске снаге.

Наредне године основана је Европска комисија за угаљ и челик, која је временом прерасла у Европску економску заједницу, да би четири деценије касније, 1991. у холандском градићу Мастрихту била проглашена Европска унија.

Европски савет је 1955. године у Милану одлучио да се дан објављивања Шумановог плана, 9. мај, обележава као Дан Европе.

РТС

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest