Данас почиње Источни економски Форум, сутра обраћање Путина

Овај престижни економски форум, одржава се од 2015. године, са изузетком прошле године, када је форум отказан због пандемије коронавируса

Путин је стигао у Владивосток већ 1. септембра

Пише: Горан Игић

Ове године Источни економски Форум (ВЕФ) се одржава од 2. до 4. септембра у Владивостоку. Централни догађај форума биће пленарна седница, која ће се одржати 3. септембра уз учешће председника Русије Владимира Путина, што ће бити прво велико обраћање руског председника у том формату, након геополитичких промена, које су се десиле одласком америчких снага из Авганистана.

Овај престижни економски форум, одржава се од 2015. године, са изузетком прошле године, када је форум отказан због пандемије коронавируса. Тренутно је због епидемиолошке ситуације уведен хибридни формат који подразумева учешће неких гостију на даљину и рад телеконференција у СеулуШангају и Токију. Међутим, ове присилне иновације нису утицале на богатство пословних и културних програма. На пример, у оквиру првог од њих планирано је више од 70 догађаја.

Кључна тема предстојећег форума биће посвећена могућностима Далеког истока у свету који се мења. Програм је подељен у неколико блокова: „Економија новог времена: шта ће се променити, а шта ће остати“, „Далеки исток – нови изазови и могућности“, „Подељена одговорност у свету који се мења“. Ове сесије укључују дискусију о дигиталној трансформацији, партнерству у ери COVID-19 и преласку на eколошко, друштвено и корпоративно управљање. Такође ће бити покренута питања привлачења инвестиција, развоја извозних могућности Руске Федерације, енергије без угљеника, дрвне индустрије и туризма у Далекоисточном федералном округу. Уз учешће страних гостију, планирано је да се разговара о Великом евроазијском партнерству и пословним дијалозима између представника Русије и АСЕАН -а, као и Jужне Кореје, Јапана, Кине, Индије и Европе.

Обраћање Путина на ВЕФ-у 2019

На ВЕФ-2021 ће доћи представници више од 60 земаља света. Међутим, број учесника ће се преполовити: 4 хиљаде људи наспрам 8,5 хиљада из 2019. Свако треба да прође ПЦР тест и добије негативан резултат најраније два дана пре почетка форума, као и да носи маске и рукавице. У ВЕФ -у ће дежурати рад медицинских канцеларија и тима хитне помоћи. Овога пута, због пандемије, гости форума замољени су да дођу без пратњи, објаснио је опуномоћеник председника Руске Федерације у Далекоисточном федералном округу Јуриј Трутњев. Смањење броја учесника неће утицати на квалитет предстојећег форума, разноликост земаља и сектора привреде који су заступљени, уверавао је он. Зато што ће бити сви главни учесници у виду шефова компанија и владиних агенција, као и делегација из земаља азијско-пацифичког региона (АПР). Тема пандемије постаће једна од централних тема ВЕФ-а, с обзиром на то да нови сојеви коронавируса прете да овај проблем учине хроничним на глобалном нивоу. Програм ВЕФ -а за 2021. годину значајно се променио због пандемије и нових изазова. Програм укључује тренутно осетљива питања декарбонизације економија и епидемиолошке заштите, па ће у том контексту бити потребно ревидирати постојећи модел међународне трговине и логистике.

Након одложене потражње, количина уговора закључених у оквиру форума могла би постати рекордна. ВЕФ је првенствено важан за развој руског извозног потенцијала, за шта тренутна ситуација у свету обећава добре изгледе. Тако велика руска новинска агенција „Известија“ на својој веб-страници извештава о планираним уговорима и њиховим износима. Многе велике руске корпорације рачунају на учешће на форуму, где је планирано потписивање низа споразума усмерених на инфраструктурни развој Далеког истока и допринеће расту инвестиционе атрактивности региона. Платформа ВЕФ -а је веома важна за многе учеснике форума, јер пружа одличну прилику да се састану и разговарају о агенди са челницима водећих компанија које послују на тржишту АПР -а.

Ове године, сматрају економски стручњаци, износ уговора закључених на ВЕФ -у биће преко 4 трилиона рубаља. Основа за такву прогнозу је снага тренутка – постоји посткризни опоравак инвестиционе активности. Сада се припремају и потписују уговори који ће се примењивати у новом циклусу. Осим тога, динамика улагања само појачава ова очекивања. Раније, 2019. године, на форуму је закључено 270 уговора у вредности од 3,4 трилиона рубаља, узимајући у обзир уговоре чији износ није пословна тајна. У 2017. и 2018. години потписано је 217 и 220 уговора за 2,5 билиона и 3,1 трилиона рубаља респективно. Као резултат предстојећег форума, требало би очекивати закључење више од 300 споразума у вредности од 3,5-4,5 трилиона рубаља. Због отказивања ВЕФ -а 2020. године, део уговора на чекању биће потписан ове године. Такође, форум ће имати позитиван утицај на економски ток и стање на финансијским тржиштима: подстицај ће дати одржавање старих и успостављање нових економских веза, уз потписивање уговора.

Обраћање руског председника Владимира Путина се са нестрпљењем ишчекује од стране и економских и политичких чинилаца у свету, чиме овај догађај добија на специфичној тежини.

ИН4С

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest