Даниловић: Лицемјерно јадиковање ДПС-а због дуплих бирача, нијесу успјели да побиједе на изборима, па су се сјетили да је нешто недопустиво

Он је додао да су локални избори у Никшићу одржани по закону који је донијела бивша власт на челу са ДПС-ом, који су га прилагодили себи, али да је стратегија, како тврди, недостатна и за њих

Горан Даниловић

Јадиковање Демократске партије социјалиста (ДПС) због тога што држављани Црне Горе остварују право гласа у нашој и евентуално у некој другој држави је лицемјерно, зато што се изборни процес у Никшићу одвијао по њиховим правилима, казао је за “Вијести” функционер Уједињене Црне Горе (УЦГ) и бивши министар унутрашњих послова у прелазној влади Горан Даниловић.

Он је додао да су локални избори у Никшићу одржани по закону који је донијела бивша власт на челу са ДПС-ом, који су га прилагодили себи, али да је стратегија, како тврди, недостатна и за њих.

“Чак са свим тим стварима нијесу успјели да побиједе на изборима, сада су се сјетили да је нешто недопустиво… Изгледа да се то што су прилагодили себи у једном тренутку окренуло против њих”, казао је Даниловић.

Из МУП-а су јуче, реагујући на прозивке које су почеле уочи избора у недјељу да се у бирачком списку налазе и особе које гласају у Србији, упитали зашто се подносиоци ових иницијатива раније нису бавили тиме.

Медији су спекулисали да је око 1.000 бирача дупло уписано, а ЦеМИ је прије неколико дана потврдио да је то тачно, тврдећи да су провјерили.

Непосредно прије никшићких избора, државни секретар МУП-а Раде Милошевић, рекао је да је МУП упутио званични допис Србији и да чекају провјеру. Она до јуче, како је речено “Вијестима” у МУП-у, није стигла.

“Можда неко замишља да је довољно да буде у посједу неких спискова који се добијају из ‘анонимних’ извора, а да ‘тамо неко’ једним кликом, паушално и преко ноћи одузима бирачко право, као једно од основих људских права загарантованих Уставом Црне Горе. Питање је зашто се подносиоци ових иницијатива раније нису бавили тиме јесу ли и како одређена лица уписана у бирачки списак, а не тек након избора 30. августа прошле године, али и како знају за кога би та лица потенцијално гласала у Црној Гори?”, наводи МУП.

Даниловић подсјећа да је много оних који су у бирачком списку, јер нијесу одјавили пребивалиште. Он је позвао колеге да заједно ријеше проблеме око бирачког списка.

“Ево прилике да све то у заједничком напору кроз парламентарни дијалог и кроз парламентарни одбор издефинишемо. Ми смо из УЦГ, ја лично, предлагали врло конкретна рјешења да нам се ово не би догађало. Да је хтио, ДПС је имао кад да се о томе побрине. Нама на парламентарној већини је да то упристојимо, да усагласимо са законом и Уставом. Треба да имамо бирачки списак до нивоа подношљивости, бојим се да ће нам требати цијело вријеме до сљедећих парламентарних избора… јер је то велики посао који подразумијева измјену законодавстава и давање нових овлашћења појединим структурама и теренску провјеру пребивалишта. То подразумијева да се другачије уради попис становништва, да се унесе правило по којима и полиција може урадити провјеру пребивалишта, то је добро и за борбу против организованог криминала”, закључио је Даниловић.

Он је нагласио да је док је обављао функцију министра покушао ријешити проблем бирача који гласају у Црној Гори и у некој другој држави, али да га је у томе лимитирао закон.

Управо због тога, МУП је израдило Нацрт измјена и допуна Закона о регистрима пребивалишта грађана у сарадњи са Савјетом за контролу бирачког списка.

“Овако крупно питање захтијева синхронизован рад више државних органа и јасну политичку одлуку да се без селективности приступи наведеном послу. Једино на овакав начин, овај крупни захтјев, може резултирати успјехом”, саопштено је јуче из МУП-а.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest