ДИК хтио да поништи одлуку грађана: Чули нешто на ТВ-у, па глумили суд

ДРЖАВНА ИЗБОРНА КОМИСИЈА И ВЕРИФИКОВАЊЕ МАНДАТА
ДИК хтио да поништи одлуку грађана: Чули нешто на ТВ-у, па глумили суд
Александар Јовићевић (ДПС) у име Скупштине тражио од ДИК-а да попуни упражњено посланичко мјесто, а затим као члан државне изборне комисије одбио да гласа за то, каже члан дугогодишњи секретар тог тијела Милисав Ћорић


Државна изборна комисија (ДИК) је само требало технички да констатује мандат посланици листе “Црно на бијело” Суади Зороњић и ни на који начин није могла да га оспори. Евентуални пропусти у раду Скупштине који су претходили томе, посао су Уставног суда а не ДИК-а, рекло је више саговорника “Вијести” упућених у ових проблематику.

ДИК је у понедјељак одбила да верификује мандат Зороњић, након што је Скупштина обавијестила да је Филип Аџић са исте листе поднио оставку. Пет чланова ДИК-а изјаснило се негативно, четворо позитивно док је предсједник Алекса Ивановић био уздржан. Тако се први пут десило да ДИК оспорава мандат и то функционерки ГП УРА, која је посљедњих седмица на мети ДПС-а због наводне издаје Црне Горе. Такве поруке слане су јуче са протеста испред парламента, који је подржала та партија.

Скупштина је у ноћи између понедјељка и уторка сама потврдила мандат Зороњић и тиме омогућила кворум, након чега је усвојено више прописа, међу којима и измјене Закона о слободи вјероисповијести.

Због одлуке ДИК-а јуче је предсједник Праве Црне Горе и посланик Марко Милачић поднио Вишем државном тужилаштву кривичну пријаву против предсједника ДИК-а Алексе Ивановића због, како је навео, сумње у злоупотребу службеног положаја, несавјестан рад у служби и противзаконити утицај.

Кривичну пријаву је најавила и УРА, а проактивно реаговање Специјалног државног тужилаштва изразио је посланик Демократског фронта Милан Кнежевић. Из СДТ- јуче су “Вијестима” казали да нијесу формирали предмет у вези са поступањем ДИК-а, док из подгоричког тужилаштва нијесу одговорили на питања “Вијести”.

Секретар у ранијем сазиву, а сада члан ДИК-а Милисав Ћорић (СНП), рекао је “Вијестима” да је ово први пут од како постоји ДИК да се она бавила начином на који је радила Скупштина, односно, сагледавањем процедуре и поштовања пословничких одредби Скупштине приликом попуне упражњених посланичких мјеста.

Ћорић
Ћорићфото: СНП
Он је истакао да је на сједници у понедјељак увече направљен и један изузетак да се чланови Комисије ДИК из ДПС-а, Социјалдемократа и Бошњачке странке нису ни бавили испуњеношћу услова за попуну посланичког мјеста и да су поступили на потпуно супротан начин од онога што прописује Закон о избору одборника и посланика.

“Напомињем да је генерални секретар Скупштине Александар Јовићевић као члан ДИК-а, одбио да гласа, а претходно је у име парламента потписао и прослиједио акт ДИК-у. У њему каже да је ‘Скупштина на сједници констатовала престанак мандата посланику коалиције Црно на бијело Филипу Аџићу, па вас молимо да у складу са законом извршите попуну упражњеног посланичког мјеста’. Да би се десило да он приликом попуне каже да Скупштина није констатовала, није имала услове за рад…”, навео је Ћорић.

Истиче да је генерални секретар Скупштине задужен да води рачуна да рад у Скупштини буде у складу са Пословником, законом и Уставом:

“Али онда уради сљедеће – на Комисији каже да је против да се верификује мандат сљедећем посланику јер није оставка овом посланику урађена у складу са законом”.

Он је истакао да у акту ДИК-а који је отишао према Скупштини, није указано да нису испуњени услови да се верификује мандат Суади Зороњић са аспекта закона, него да Комисија није у могућности да достави извјештај јер је дио чланова гласао против.

Представник Грађанске алијансе и члан ДИК-а Зоран Вујичић био је сагласан да се верификује мандат Зороњић и да је то само формално-правна ствар која до сада није довођена у питање. Али, наводи, дио чланова ДИК-а је то издигао на већи ниво јер су “чули на ТВ-у да се тамо нешто дешава и да кворум није легитимно утврђен”.

Вујичић
Вујичићфото: Саво Прелевић
Вујичић је рекао да ДИК не треба да интересује утврђивање кворума, то је посао за Уставни суд. “Није то надлежност ДИК-а, само је технички требало да констатујемо мандат, а ако кворум није легитимно утврђен, онда је на политичким партијама или Скупштини да се обрате Уставном суду”, казао је Вујичић. Професор Ђорђије Блажић рекао је за Радио Црне Горе да је то што је ДИК учинила недопустиво и да се не смије десити да органи не остварају своје функције. Он појашњава да је питање попуњавања посланичких мјеста уређено Законом о избору одборника и посланика, у којем је један дио надлежности везан за ДИК, а други за Скупштину.

“ДИК само констатује на основу члана 104 који је сљедећи кандидат, који треба да буде посланик, да ступа на мјесто посланика који је поднио оставку, и она то обавјештење доставља Скупштини. ДИК ту ништа не одлучује, казао је Блажић. Како наводи, у таквим ситуацијама постоје само декларативне одлуке, без доношења било каквог акта којим би одлучивали – ДИК или Скупштина. “Из једноставног разлога, јер о томе не одлучују ни ДИК, ни Скупштина, о томе су одлучили грађани на изборима и ту се завршава сва процедура”, навео је Блажић. Предсједник Скупштине Алекса Бечић у понедјељак вече је на сједници Скупштине објаснио да су питање кворума ријешили на основу измјена и допуна Пословника које су усвојене у новембру и на основу њих је посланица Маја Вукићевић (ДФ), сагласно члану 222а, став 2, тражила да учествује у раду сједнице на даљину.

“Кворум смо такође утврдили у складу са Пословником сагласно члану 90 став 4, након што је десет посланика затражило да то учинимо прозивком”, навео је Бечић.

Подсјетио је и да је у првој половини године, претходни сазив Скупштине, са старим Пословником који није омогућавао онлајн гласање, имао 20-ак људи у главној сали, док се њих 40 или 50 укључило из разних просторија путем информационе технологије.

Скупштина је синоћ усвојила измјене и допуне Закона о слободи вјероисповијести, због чега опозиција није жељела да учествује у раду парламента, а испред парламента су се окупили грађани који су усвајање тог акта окарактерисали “издајом и посрбљавањем Црне Горе”.

Они су се разишли након што им је посланик ДПС-а Душко Марковић гарантовао да измјене Закона неће бити усвојене.

Након што је парламент усвојио измјене и допуне закона о слободи вјероисповијести, он се шаље предсједнику Црне Горе Милу Ђукановићу који треба да га прогласи указом и то у року од седам дана.

Ако одлучи да га врати Скупштини на поновно одлучивање, за то има рок од три дана. У случају да посланици поново усвоје измјене Закона, предсједник државе је у обавези да га прогласи.

Да ли ће Ђукановић потписати закон, који оспоравају и он и његова партија, “Вијестима” није одговорено из његовог кабинета.

ДПС подноси иницијативу за оцјену уставности
Посланици ДПС-а најавили су јуче да ће надлежним судским инстанцама упутити иницијативе за оцјену уставности одлука које су у понедјељак донијете у Скупштини.

Посланик ДПС-а Никола Ракочевић навео је да су за ДПС спорне одлуке о утврђивању кворума као и верификовање мандата посланици Суади Зороњић. “Да би се утврдио кворум неоходно је физичко присуство 41 посланика. Посланици су имали само 40 присутних, један је био у изолацији. Ми смо и тада казали да предлажемо да одгоде сједницу за јануар или фебруар, када би несумњиво имали 41 посланика физички присутног у Скупштини. Друга веома важна ствар је то да је флагрантно прекршен Закон о избору посланика и одборника на начин што је Скупштина потврдила мандат новој посланици, којој ДИК претходино није утврдила”, рекао је Ракочевић на конференцији за новинаре.

Казао је да постоји судска пракса из 2012. када је ДПС на сличан начин, како је суд закључио, неуставно и незаконито понашао и донио одлуку да су све одлуке које су на таквој сједници донесене ништавне.

Ивановић: Није било покушаја да се утиче на мој став
Алекса Ивановић рекао је да је ДИК 28. децембра примјењујући овлашћења прописана Законом о избору одборника и посланика, као и Пословника о раду ДИК-а, обавијестила предсједника Скупштине да није у могућности да достави извјештај о попуни посланичког мјеста из разлога што је резултат одговора ДИК-а- четири за верификацију мандата, пет против и један уздржан.
Ивановић је казао да је процедуру спровео у складу са чланом осам Пословника о раду ДИК-а, на начин што је свим члановима мејлом доставио сву документацију коју је добио од Скупштине и да је захтијевао писани одговор без одлагања.

“У току цијелог поступка сам водио рачуна да се понашам независно и непристрасно према свим члановима и без помисли да о томе на било који начин утичем на њихово изјашњавање”, рекао је Ивановић.

Он је истакао да не прихвата изјаве да је извршио опструкцију процеса, “зато што је све спроведено у складу са чланом 8, став 4 Пословника о раду ДИК-а”. У том члану пише да “када одлучује по захтјеву за попуну упражњеног посланичког мјеста, Комисија може на предлог предсједника Комисије и без одржавања сједнице одлучити на основу прибављене сагласности већине чланова Комисије, изјашњавањем електронским путем или путем факса, с тим што се то на првој наредној сједници Комисије записнички констатује. Сагласност чланова прибавља секретар Комисије”.

“Категорички тврдим да није било покушаја да се утиче на мој став по овом питању ни од кога. Посебно нисам осјећао угроженост за моју породицу, јер за то нисам имао никакву индицију”, рекао је Ивановић.

Што се тиче изјава о покретању кривичних поступака, Ивановић је казао да “потпуно миран чека одговор државних органа када те пријаве буду поднесене”.

“Неко ће се питати да ли је овако рађено и прије. Овако је рађено, само сад са још строго јачим формализмом. Једино што је разлика сада, да је прије овога поступања бивши секретар ДИК-а поднио оставку и Скупштина му је усвојила оставку… и ја сам као предсједник морао да преузмем и дио тих овлашћења”.

Кларић: Посланици били свједоци иницирања дешавања која су била на граници инцидента
Савјетник предсједника Скупштине Црне Горе Александар Кларић казао је “Вијестима” да је генерални секретар Скупштине саопштио предсједнику Алекси Бечићу да неће присуствовати наставку четврте сједнице Другог редовног засједања у 2020. години, те да ће га замјењивати помоћница генералног секретара Јелена Радоњић.

То је саопштено као одговор на питање “Вијести” да ли је тачно да је генерални секретар Скупштине Александар Јовићевић одбио да присуствује сједници Скупштине у понедјељак на којој је, између осталог, било ријечи о верификацији мандата посланици коалиције “Црно на бијело” и да је ‘забранио’ и замјеницама да присуствују сједници.

“Овом приликом истичемо да су поједини посланици Скупштине били свједоци покушаја опструкције и иницирања одређених дешавања која су била на граници инцидентних ситуација, у тренутку непосредно прије почетка сједнице, а када предсједник Скупштине није био у сали”, казао је Кларић.

Из кабинета предсједника Скупштине наглашавају да је Радоњић, помоћница генералног секретара Скупштине, све обавезе и радне задатке извршила професионално, сагласно Пословнику Скупштине. Уочи наставка сједнице прексиноћ, око 22 сата, дошло је до вербалног сукоба између Радоњић и Јовићевића, што је и посланик Марко Милачић јавно саопштио током сједнице.

Vijesti

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest