Ђукановић: Апел да се штеди струја, за сада без рестрикција и поскупљења

Предсједник Одбора директора ЕПЦГ Милутин Ђукановић казао је гостујући у емисији Линк Радија ЦГ, да за сада неће бити поскупљења струје и рестрикција, али не може рећи до када ће тако бити, јер то зависи од више фактора. Апеловао је на грађане и на јавни сектор да поштују мјере штедње које су им предочене кроз кампању компаније и поручио је да ЕПЦГ чини све да буде у интересу грађана, а да није на штету компаније.

Ђукановић казао да плаћамо посљедице лоше енегретске политике деценијама уназад Ђукановић казао да плаћамо посљедице лоше енегретске политике деценијама уназад (Фото: ТВЦГ)
„Чека нас тешка зима и неке штете ће сигурно бити, свако се бори да обезбиједи макар килова сат више. Кренули смо у снажну кампању штедње и очекујемо да то поштују и домаћинста и јавни сектор. Обезбиједили смо и попусте за оне који троше мање, и мислимо да је то стимулативно да се грађани понашају одговорно према веома озбиљној ситуацији“, казао је Ђукановић.

Како је додао, од маја до септембра су утрошлили 120 милиона из сопствених средстава. На берзи цијене су изузетно високе, прије 15 дана цијена мегават сата за октобар је био преко 950 еура, за идућу годину су преко 900, а негдје и преко 1.000 еура.

„Да имамо снажну привреду наши би дефицити били много већи. Суша је велика, у посљедњих неколико деценија нијесмо имали овако лошу хидролошку ситуацију. Није једноставно и трудимо се да не посежено за поскупљењима и рестрикцијама“, казао је Ђукановић.

Како је нагласио сада плаћамо посљедице једне неозбиљне политике у области енергетике.

„Нијесмо 40 година саградили ниједан енергетски објекат. Овакву глобалну ситуације нијесмо могли да предвидимо, али да је било одговорније политике, имали би веће шансе да лакше прођемо кроз ове изазове. Имамо опасност и да нам новац, иако га буде, неће помагати, јер иде тешка зима“, сматра Ђукановић.

Како је објаснио, највеће дефиците имамо у љетњим мјесецима, али у четвртом кварталу са побољашњем хидролошке ситуације, очекује да то буде поравнато и да крај године заврше позитивно.

„Ако четврти квартал буде идентичан прошлогодишњем, ову годину би завршили са позитивним резултатом. То, ипак, зависи од пуно фактора, хирологије, погонских могућности наших објеката, јер нико не може да гарантује да неће доћи до неких промјена. А ту су наравно и цијене на берзама на које не можемо да утичемо“, истакао је Ђукановић.

Суштина је да се морају градити нови објети и да се повећа свијест о штедњи електричне енергије.

Напоменуо је да је ТЕ Пљевља као кичма нашег система и у јулу и августу обезбиједила 80 одсто потрошње ЦГ. Током љета се врши и ремонт хидропотенцијала, па смо остали на једном произвођачу, а то је посљедица девастације енергетског сектора протеклих деценија.

Чекамо сагласност МКИ за продају акција и куповину Жељезаре

Што се тиче продаје акција, Ђукановић је нагласио да је ЕПЦГ раније са свог рачуна уплатила 105 милиона за сопствене акције, 52 је пропало 2019. а законски рок за преосталих 53 милиона истиче 26. септембра.

„Покренули смо процедуру такозваног „отуђења“ сопстевних акција и у Влади су рекли да они немају тај новац, али уколико би Влада потенцијално уложила тих 20 милиона ЕПЦГ би купила Жељезару и покренула погоне и потенцијално отворила и нова радна мјеста. Како смо ушли у тај пројекат, огроман број инвеститора нас је контактирао, али уз услов да са нама гради велику соларну електрану. Ми смо расположени да искоритимо тај потенцијал. Тражимо сагласност Владе за излазак на берзу, и МКИ би у петак требало да крене у процес давања сагласности. Паралелно разговарамо и са Тошчеликом како би се што прије то ријешило. Та средства ће се искористити за куповину имовине Жељезаре, а онада ћемо уложити напор да задржимо постојећа радна рада мјеста и отварано нова. Мислим да је то добар план“, закључио је Ђукановић.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest