Ђуровић: Мило Ђукановић пријети тужилаштву због хапшења његових интимуса

Не смијемо дозволити да судије трпе притисак и да, и поред доказа, имају амбицију да ослободе злочинце, казао је он

Црна Гора не може напријед без темељних реформи правосуђа, нити може бити било каквих других помака. И поред опструкција партија некадашњег режима и предсједника Демократске партије социјалиста (ДПС) Мила Ђукановића, коме очигледно није интерес да Црна Гора након три деценије коначно добије професионално правосуђе, вјерујемо да је то могуће. Не смијемо дозволити да судије трпе притисак и да, и поред доказа, имају амбицију да ослободе злочинце. Недавно смо били свједоци једног случаја незабиљеженог у иоле демократским земљама – да предсједник државе пријети тужилаштву након хапшења његових интимуса, казао је у разговору за „Дан“ Дејан Ђуровић, посланик Нове српске демократије (НСД) и Демократског фронта (ДФ).

Он је истакао да је деблокада правосуђа основ за функционисање наше државе.

– Оно што ми као парламент треба да урадимо јесте да покренемо ова питања са мртве тачке и направимо договор. Ми нећемо бити камен спотицања и желимо професионално судство на здравој основи, а не као резултат условљавања, компромиса и трговине одређених партија које се боје управо независног судства – рекао је Ђуровић.

Темељни уговор се не може мијењати

Наш саговорник истиче да је Темељни уговор усвојен на сједници Владе и објављен у Службеном листу Црне Горе и не може се мијењати.

– С једне стране, држава Црна Гора је испунила своје обавезе, док је, са друге, Српској православној цркви тај уговор правно прихватљив. Остало је само да се утврди датум када ће Темељни уговор између државе и Цркве бити потписан. Што се тиче стручног тима, Министарство правде је уочи потписивања већ формирало радну групу, која је текст Темељног уговора ускладила са Уставом и законом, како је то прецизирао министар Ковач и на сједници Владе и у изјавама за медије. Уколико се уговор сматра неуставним, Уставни суд га може прогласити таквим, исто као што је прогласио неуставними Закон о слободи вјероисповијести Марковићеве владе.Тако да све преко овога не иду у корист никоме, а посебно не грађанима Црне Горе, које неке партије на силаску са политичке сцене покушавају инструментализовати за неке своје политичке акције – казао је Ђуровић.

Према мишљењу нашег саговорника, оваква извршна власт не изражава вољу грађана са парламентарних избора одржаних 2020. године.

– Већинска воља може се промијенити само изборима. Није у склопу са европским стандардима нити са праксом развијених демократских земаља да се након избора мијењају парламентарне већине и формирају накнадне ад хок вјештачке већине. У тако формирану владу ушле су и партије против којих су грађани гласали и хтјели њихову смјену. Такву владу, као што се могло и очекивати, захватила је криза, која је попримила такве размјере да је њен опстанак немогућ. Сами начин формирање ове владе и њен персонални састав указивали су на овакав епилог и дужину њеног трајања. Овакве владе највише личе на политички шприцер. У тој влади, на примјер, имамо и министра чија партија није прошла цензус и чија политичка тежина мјери у стотинама гласова. И баш тај министар изјави да је код гласања о тексту Темељног уговора Влада изневјерила изборну вољу. Такође, у овој влади сједи министар који премијера назива издајником, а премијер му пријети скај апликацијом. Подршку овој влади даје ДПС, чији предсједник из Мадрида поздравља одлуку Владе о Темељном уговору, а онда након неколико дана због исте пријети ускраћивањем подршке – указао је Ђуровић.

Како је додао, након пада 42. Владе, која је изгубила подршку изборне већине која ју је изабрала, једино одрживо, исправно и демократско рјешење било је скраћење мандата и заказивање избора.

– У овом тренутку, формирање техничке владе која би организовала изборе једино је логично рјешење, као увертира за одржавање избора. Инсистирамо да 23. октобра буду и локални и парламентарни избори, али и предсједнички. То би било једино фер и демократско рјешење овог политичког Гордијевог чвора. Расписивање предсједничких избора је у рукама предсједнице Скупштине Данијеле Ђуровић и она мора донијети одлуку о њиховом одржавању у поменутом термину без икаквих политичких калкулација. Али, у сваком случају, до тада морамо имати заокружене институције – нагласио је Ђуровић.

Извор: Дан

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest