Дамјановић: Допуне Закона уклониће проблем пословања локалних самоуправа

Одлагање локалних избора довело је до тога да локалне самоуправе веома тешко послују, казао је министар финансија Александар Дамјановић, наводећи да ће се усвајањем допуна Закона о финансирању политичких субјеката и изборних кампања уклонити тај проблем.

Он је у Скупштини рекао да је циљ допуна Закона о финансирању политичких субјеката да отклони проблеме у локалним самоуправама, са обзиром на помјерање датума локалних избора

“Испоставило се да, због одлагања избора, имамо континуитет блокада рада локалних самоуправа, а како имамо рок одржавања избора, намјера је да се овом нормом омогући њихово несметањо дјеловање”, рекао је Дамјановић.

Он је подсјетио да је Агенција за спрјечавање корупције (АСК) дала мишљење да помјерање не значи прекид локалних кампања, због чега сада, како је навео, локалне самоуправе тешко послују.

“На овај начин се отклања тај проблем. Нећемо пуно допринијети позицији локалних самоуправа, али ћемо гледати да имамо једнаки аршин за све”, навео је Дамјановић.

Он је казао да неће коментарисати одлагање избора, додајући да ће се, иако Уставни суд пресуди да је Закон о локалној самоуправи неуставан, избори свакако одржати у октобру.

“Нијесу локалне самоуправе “криве” што им је продужен мандат и што забрана траје седам мјесеци, де факто од почетка године. Ако ово не бисмо урадили, имали бисмо од октобра цијелу ову годину са ограничењима и забранама”, навео је Дамјановић.

Посланица Социјалистичке народне партије Милосава Пауновић казала је да би функционисање локалних самоуправа било онемогућено уколико не би биле усвојене мјере прописане допунама Закона о финансирању политичких субјеката и изборних кампања.

Она је у Скупштини рекла да да се мора водити рачуна о грађанима, који имају права да закључе споразуме о сукцесивној наплати дуга.

Посланик Демократске партије социјалиста (ДПС) Предраг Секулић казао је да се још једном испоставило да је живот другачији од правне норме.

Он је навео да су, када су прије неколико година радили на том законском акту, уградили заштитне механизме и пооштрили кривични законик у дијелу који се односи на злоупупотребу држваних средстава за изборне кампање.

“Нијесмо ни слутили да може доћи до одлагања локалних избора тако да ограничења могу зауставити жувот у локалним самоуправама. Апеловао бих на колеге из радне подгрупе да уградимо заштитне механизме како нам се ово не би дешавало убудуће”, рекао је Секулић.

Посланица Демократског фронта (ДФ) Маја Вукићевић казала је да се норме углавном односе на ограничење употребе буџетских средстава, иако су, према ријечима Вукићевић, претходних година те норме биле кршене.

“На спорни Закон о локалној самоуправи је дато неколико уставних жалби. Постоје све претпоставке да тај законски предлог буде проглашен неуставним. Самим проглашењем, све одлуке које су донесене на основу таквог закона биће неуставне и нелегитимне”, оцијенила је Вукићевић.

Шеф клуба Демократе – Демос, Борис Богдановић, рекао је “да је на дневном реду још једна подвала извршне власти, која је услиједила након антиџавне одлуке о одлагању избора”.

“Тотални правни хаос који сте изазвали одлагањем избора је симптом вашег паничног страха од избора и народне воље јер знате да немате народни легитимитет”, рекао је Богдановић.

Посланица ДФ-а Бранка Бошњак казала је да је пред посланицима изнуђено рјешење након усвајања “правно неутемељеног закона”.

“И сада из свега тога произилази безакоње. Опасно је што се ствара правни хаос, могу да схватим да је овај закон посљедица тог хаоса. Усклађујемо га са нечим што је противуставно и противзаконито”, навела је Бошњак.

Посланица ДПС-а Јованка Лаличић рекла је да је Закон о финансирању политичких субјеката и изборних кампања један од кључних закона од којег зависи повјерење у изборни процес.

Како је додала, одредбама закона јасно се дефинишу обавезе државних и органа локалне самоуправе, као и привредних друштава чији је оснивач држава.

Лаличић је казала да је добро што се на овај начин практично деблокира рад локалних самоуправа “додуше, за врло кратко вријеме”.

“Управо то врло кратко вријеме ми даје за право да изразим бојазан да ће овај период до 23. августа локалне самоуправе у којима треба да буду одржани избори да, колико је највише могуће, запосле нових особа и да на тај начин купе по који глас”, рекла је Лаличић.

Она је поручила да је на надлежном Министарству, Агенцији и Одбору већа обавеза да се прати комплетно стање када је у питању примјена тог закона.

Посланик ДФ-а Драган Бојовић навео је да се поставља питање да ли ће уопште бити избора.

“Ушли смо у опасну зону урушавања демократије. Нелегитимним одлагањем избора се онемогућава промјена, креирају се монополи и уводе тоталитарни начини размишљања”, рекао је Бојовић.

Посланица Демократске Црне Горе Зденка Поповић саопштила је да предлог допуне Закона политички мотивисан.

“Није реално да Скупштина расправља о важном закону који би требало да важи мјесец. Због чега Заједница општина тражи да се буџетска резерва може троштити до 23. августа? То нема смисла”, казала је Поповић.

Посланик ДПС-а Луиђ Шкреља навео је да су измјене закона неопходне да би се допринијело да избори буду демократски и слободни.

Посланик ДФ-а Предраг Булатовић рекао је да измјене закона представљају посљедицу “неуставног Закона о локалној самоуправи и невиђеног правног насиља у Црној Гори”.

Посланик ДПС-а Данијел Живковић рекао је да вјерује да је предлагањем измјена и допуна закона Влада показала одговоран однос.

Посланик Демократа Данило Шарановић навео је да измјене не би биле тема да се није, како је рекао, побјегло од локалних избора.

“Влада је као предлагач овог закона била неубједљива. Могуће да се овдје ради о неким скривеним намјерама”, сматра Шарановић.

Посланик ДПС-а Никола Ракочевић рекао је да је захтјев Заједнице општина према парламенту и Влади стигао у мају, додајући да парламент није засиједао довољно ревносно због чега закон није усвојен раније.

“Добро би било да смо га усвојили раније”, рекао је Ракочевић.

Он је казао да не мисли да у законском рјешењу има ишта спорно јер је садашња опозиција, када је била на власти, предложила сличан модел који је важио за други сет општина

“Сада, када смо урадили исто помислили су да је то полтика. Не, наша намјера је да идемо у складу са препорукама ОЕБС-а и Европске комисије”, навео је Ракочевић.

Он је казао да је закон о финансирању политичких субјеката и изборних кампања само прилог тој одлуци, будући да је ради несметаног обављања посла локалних самоуправа потребно законско рјешење.

“Тачно је да ће то трајати мјесец, будући да смо удиоцнили од маја. Нико ми не може објаснити да није добро да функционишу макар мјесец несметано ако нијесу неколико претходних”, рекао је Ракочевић.

Он је навео да вјерује да ће сви гласати да се до 23. августа локалним самоуправама омогући несметано функционисање.

Како је додао, ријеч је о закону који припада сету изборних закона.

“Имамо обавезу према себи, грађанима, европским партнерима који нас оцјењују. Мислим да би било веома корисно да већ у септембру сједнемо и коначно договоримо наставак рада у Одбору за изборно законодавство и дођемо до квалификоване већине поводом тако важних закона за демократију”, поручио је Ракочевић.

Посланик Демократа Момо Копривица је казао да је у посљедњих неколико мјесецу у Скупштини присутна тенденција да се “двочланим законима” производи правни галиматијас.

“Никад више у нашем законодавном искству није било закона са два члана – првим чланом се регулише ад хок ситуација, а други члан прописује када закон ступа на снагу“, рекао је Копривица.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest