Do Kvon u petak pred sudom

Foto: Printscreen

Pred podgoričkim Osnovnim sudom u petak, u 12 časova nastavlja se suđenje protiv okrivljenih Chang Joo Hana i Know Do Hyeonga. Tada bi trebalo da sud odluči o njihovom jemstvu.

Podsjećamo, Osnovno državno tužilaštvo u Podgorici podnijelo je optužni predlog podgoričkom Osnovnom sudu protiv okrivljenih južnokoreanskih državljana Do Kvona i Hon Čand Juna.

Kako je saopšteno tada  iz ODT-a Podgorica, na teret im je stavljeno krivično djelo falsifikovanje isprava.

Optužnica SAD-a. Prevara od 40 milijardi dolara

Južnokorejskog preduzetnika Do Kvona, koji stoji iza navodne prevare teške više od 40 milijardi dolara ili više, američki tužioci su optužili za prevaru.

Tom Optužnica od osam tačaka protiv Kvona objavljena je u američkom Okružnom sudu na Menhetnu, nekoliko sati nakon vijesti o njegovom hapšenju ranije u Crnoj Gori.

Ta optužnica tereti Kvona, državljanina Južne Koreje koji je suosnivač Teraform Labs, po dvije tačke za prevaru sa hartijama od vrijednosti, prevaru u vezi sa transferom, prevaru sa robom i zavjeru, piše tbsnews.net.

Do Kvon i pismo

Podsjećamo, Uhapšeni kralj kriptovaluta, koji se nalazi u spuškom istražnom zatvoru, pod sumnjom za milionske prevare, Do Kvon, pisao je premijeru Dritanju Abazoviću, ministru pravde Marku Kovaču i Specijalnom državnom tužilaštvu

On u tom obraćanju, kako su pisali mediji, piše između ostalog, o poslovanju i sa liderom Pokreta Evropa sad Milojkom Spajićem.

Ministar pravde Marko Kovač za „Dan“ je tada potvrdio da je od premijera Abazovića obaviješten da je stiglo sporno pismo.

Nezvanična saznanja govore da je Do Kvon u pismu opisao odnos koji je imao sa Milojkom Spajićem, a ptretpostavlja se da bi taj odnos mogao interesovati i Specijalno državno tužilaštvo, jer se govori i i isplatama novca.

U Evropi sad sumnjaju da se radi o spinovanju netačnih informacija i da je Do Kvon prevario i kompaniju u koju je svojevremeno investirao Milojko Spajić

Spajić je negirao navode vezane za pismo.

Krivični postupak je uslijedio nakon građanskih optužbi američke Komisije za hartije od vrijednosti i berze protiv Kvona i Teraforma prošlog mjeseca.

Bjekstvo i hapšenje

Kvon je bio u bjekstvu nekoliko mjeseci, a južnokorejske vlasti su prošlog septembra izdale nalog za hapšenje za njim.

Portparolka Tužilaštva Južnog Seula istakla je da će Južna Koreja tražiti izručenje Do Kvona, te da je on jedan od najtraženijih svjetskih bjegunaca iz oblasti kriptokriminala.

Uhapšen  je u Crnoj Gori 24. marta, a tim povodom ministar unutrašnjih poslova Filip Adžić saopštio je da je on, kao i Hon Čand Jun, ilegalno ušao u Crnu Goru.

pogled.me/dan.me

 

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest