Драган Бојовић: Нове „Олује“ и „Бљеска“ не смије и не може бити, пуна подршка нашем народу на Косову и Метохији

Тензије на Косову и Метохији су тема број 1 у региону ових дана и представљају један од највећих изазову за мир и стабилност у региону. Имали смо прилике да видимо у покушају спуштања тензија укључиле су се и важне међународне адресе из САД, Европске уније али и Русије

Потпредсједник Демократске народне партије (ДНП) и посланик Демократског фронта Драган Бојовић казао је за БОРБУ да пружа апсолутну подршку сународницима на Косову и Метохији, који се боре за очување наше свете земље, својих живота и домова, у готово немогућим околностима.

„Пружамо подршку руководству државе Србије, на челу са предсједником Александром Вучићем, у његовим настојањима да заштити наш народ на КиМ и, упркос дрским и неразумним потезима Приштине, очува мир и стабилност. Веома је важно што је дипломатским путем спријечена и одложена одлука Приштине да атакује на интегритет наших сународника и одбаци и поништи њихова документа. Важно је и да се наредних мјесец дана настави са дипломатским активностима и кроз дијалог на међународној сцени покуша уразумити Приштина да се врати за преговарачки сто и одустане од својих максималистичких захтјева и претензија. Свакако, нове „Олује“ и „Бљеска“ не смије и не може бити“, казао је Бојовић.

Бојовић наглашава да је Косово грдно судилиште, како је говорио Нјегош, и оно, попут Јерусалима, и других историјски изузетних мјеста, остаје, на жалост, средиште непрестаног спорења и разрачунавања, не само у контексту регионалне, већ и међународне политике.

„Интеграције у Отворени Балкан су, свакако, добродошле и вјерујем да би реализација иницијативе каква је Отворени Балкан умногоме релаксирала тензије и значајно допринијеле бољем разумијевању, суживоту, али и економском опоравку и напредовању региона. Мислим да обичан народ, људи који овдје живе прижељкују такву врсту интеграција, без обзира на ентичку, вјерску и националну припадност. Многе подјеле и размирице код нас, на Балкану, су заправо импортоване са стране, тако да треба поздравити сваку иницијативу која подстиче да унутрашњи политички актери међусобно разговарају и да се договарају. Живимо овдје сви заједно и наставићемо да живимо заједно, па је једино природно и пожељно да међусобно сарађујемо, а не да се сукобљавамо“, казао је Бојовић.

На питање на који начин Црна Гора треба да се постави у односу на ово питање, Бојовић је казао да смо ми веома снажно историјски везани за Косово и Метохију, до мјере да се према нашем најдубљем народном предању и памћењу Црна Гора представља као косовски збјег, што је Нјегош сажето изразио у стиховима: “што се не шће у ланце везати, то се збјежа у ове планине.”

„Да не наводим како су краљ Никола и сви Петровићи говорили о Косову и Метохији, описујући га као наше свето мјесто и нашу колијевку. Та историјска вертикала морала би бити обавезујућа и за данашњу политику Црне Горе“, казао је Бојовић.

Али, чак и ако бисмо оставили по страни ову историјску одговорност, Бојовић тврди да би Црна Гора свакако морала, у принципијелној равни, да најприје пружи пуну подршку територијалном интегритету и цјеловитости Србије.

„Ако такву подршку пружамо свим другим државама на свијету, онда би то примарно требало да учинимо према братској Србији. Такође, требало би да посредујемо и да подстичемо на дијалог и смањивање максималистичких захтјева Приштине, те да инсистирамо на регионалном зближавању, суживоту и интеграцијама, како би се избјегли нови безбједоносни ризици и страдања“, закључио је он.

БОРБА

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest