ДРИ ће провјерити како су радили ДИК, Универзитет и ЦНП

Државна ревизорска институција (ДРИ) у овој години ће радити ревизије Универзитета Црне Горе (УЦГ), Државне изборне комисије (ДИК) и Црногорског народног позоришта (ЦНП), најавио је за Дан члан Сената врховне ревизије Бранислав Радуловић.

•Које сте предлоге НВО сектора уважили и ставили у план за 2021. годину?

Радуловић: У складу са новим смјерницама за предлагање ревизија, које садрже и индикатор који се односи на интересовање јавности и трећих лица за вршење ревизија, Сенат ДРИ је за ревизорски циклус у 2021. години предвидио и ревизије Универзитета Црне Горе, Државне изборне комисије и ЦНП-а. Сви ови субјекти били су предмет интересовања цивилног друштва и НВО које је Сенат ДРИ посебно анализирао и сваку од достављених иницијатива разматрао са високим степеном сензибилитета, уважавајући на тај начин иницијативе које су достављене из цивилног сектора.

•Да ли ће се у овој години повећати број ревизија успјеха и које су теме приоритетне када је у питању овај тип ревизија?

Радуловић: Посебно повећана активност ДРИ у 2021. години ће бити на спровођењу ревизијауспјеха тј. ревизија ефиканости рада јавноправних субјеката, не само на начин да је предложено за 1/3 већи број ревизија, већ се посебно водило рачуна о избору тема и њиховом значају у погледу заштите јавног интереса.

Поред већ најављене ревизије средстава везаних за Ковид-19, те ревизије ефикасности рада одбора за ревизију привредних друштава и ефикасности инвестиционог одржавања локалних и регионалних путева, ту су и ревизије које третирају питања ефикасности управљања отпадним водама, ефикасности рада агенције надлежне за заштиту конкуренције, те ефикасности коришћења субвенција за области пољопривреде итд.

•Које су ревизије успјеха у току и када очекујете њихов завршетак и јавно објављивање?

Радуловић: У фази завршетка ревизорских активности код контролисаних субјеката су ревизије везане за ефикасност рада ЦРПС, те ревизија везана за заштиту Јадранског мора од загађења. Ова друга ревизија зависи и од активности колега из Италије, Словеније, Хрватске и Албаније јер се спроводи као паралелна ревизија у државама јадранског басена. Нјихов завршетак се очекује крајем првог квартала, када ће као и све друге ревизије бити доступне јавности на порталу ДРИ.

Ревизија која је у току и коју такође цијеним изузетно вриједном напоменути је ревизија из области ИТ-а и која се односи на ревизију елекстронских услуга е-управе и коју су врло успјешно, у овој фази, завршиле колеге из одјела за ИТ ревизију.

•Да ли ће у овој години бити неких промјена по питању рада ДРИ?

Радуловић: Методологија рада ДРИ у условима пандемије Ковида-19 умоногоме зависи од способности субјеката ревизије да благовремено доставе документацију и пруже све неопходне информације, за шта је врло често неопходан директан контакт и рад у просторијама субјеката ревизије.

Наравно, то носи изразито висок епидемиолошки ризик и у претходној години смо доста успјешно избјегли нежељене последице. Чињеница да планирамо да повећамо број ревизија и активност ревизорских тимова захтијева да у 2021. години додатно порадимо на техникама извођења ревизије како бисмо заштитили и своје ревизорске тимове и саме субјекте ревизије.

Истовремено радићемо на унапређењу унутрашњих методологија, те иновирању прогама за полагање ревизорског испита, који је изузетно важан како ј6исмо увели нову генерацију квалитетних државних ревизора у ДРИ.

•Очекујете ли да се у 2021. години поправи парламентарна контрола, односно да се Скупштина много више укључи у контролу реализације препорука субјектима ревизије?

Радуловић: Чињеница да у 2020. години није, по први пут од оснивања врховне државне ревизије 2004. године, разматран завршни рачун буџета за претходну годину са извјештајем ДРИ о извршеној ревизији, као ни Годишњи извјештај ДРИ о извршеним ревизијама у циклусу 2019-2020. година, не иде у прилог јачања буџетске парламентарне контроле.

Такође није разматран ни извјештај о ревизији Управе полиције за 2019. годину на матичном одбору иако је то законска обавеза сходно Закону о парламентарном надзору служби безбједности.

Све ово засигурно није у прилогу повећања контролне функције Скупштине, али за очекивати је да се у наредном периоду овај дио рада парламента унаприједи. Истовремено ДРИ је додатно развила методологију праћења реализације издатих препорука, тако да смо и у том сегмент унаприједили рад, што може бити од посебног значаја и за Скупштину и њена радна тијела, али и укупну јавности која прати рад врховне државе ревизије.

Извор: Дан

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest