Држава ће Биговићу платити штету, премјештај у другу ћелију

ЕВРОПСКИ СУД

Влада Црне Горе исплатиће Љубу Биговићу нематеријалну штету у износу од 1.800 еура и трошкове поступка у износу од 500 еура на основу пријатељског поравнања које је одобрио Европски суд за људска права у Стразбуру. Осим тога, Црна Гора је обавезна да хитно премјести Биговића из ћелије у којој тренутно борави, у ћелију у којој услови одговарају онима у којој је боравио након августа 2009. године.

Фото: Пиxабаy
Како је саопштила заступница Црне Горе пред Европским судом за људска права Валентина Павличић, Европски суд је донио је једногласно одлуку у предмету Биговић против Црне Горе и одлучио да представку избрише са листе предмета у складу са чланом 39 Конвенције (пријатељско поравнање), а након што се увјерио да је пријатељско поравнање засновано на поштовању људских права зајемчених Конвенцијом и Протоколима уз њу, те није нашао разлоге који би оправдали даље испитивања представке.

Декларација о пријатељском поравнању коју је суд анализирао подразумијева да се Биговић одрекне било каквих даљих притужби против Црне Горе, под условом да се Влада Црне Горе обавеже да ц́е му на име нематеријалне штете исплатити износ од 1.800еура и трошкова поступка у износу од 500 еура.

“Влада Црне Горе је у обавези да исплати подносиоцу представке горе наведене износе у року од три мјесеца од дана објаве предметне одлуке, а у случају да наведени износи не буду исплаћени у наведеном року, Влада Црне Горе је у обавези да исплати затезну камату која је заснована на најнижој каматној стопи Европске централне банке уз додатак од три процентна поена, саопштено је из Европског суда,

Осим тога, држави Црној Гори је предочена и обавеза обезбјеђивања хитног премјештаја Биговића из ћелије у којој тренутно борави, у ћелију у којој услови одговарају онима у којој је боравио након августа 2009. године, а најкасније у року од три мјесеца од дана објаве ове одлуке.

“Исплата горе наведених износа накнаде нематеријалне штете и трошкова поступка, као и премјештај подносиоца представке у другу ћелију, представљаће коначно разрјешење предметног случаја”, саопштила је Павличић.

Како се наводи на сајту Европског суда, притужба Биговића односи се на члан три Европске конвенције о људским правима, то јест, на лоше услове притвора у истражном затвору за период 2019.године.

Истакнуто је да он служи казну од 30 година затвора због покушаја изнуде, угрожавања јавне сигурности и тешког убиства, све путем подстрекавања.

Биговић је у Стразбуру прије неколико година тужио Црну Гору због поступања према њему и затворсклх услова након хапшења, и суд је дјелимично то прихватио. На име штете досуђено му је 7.500 еура.

Иначе, Биговић је осуђен на 30 година затвора због учешћа у убиству полицијског инспектора Славољуба Шћекића.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest