ЕТФ ће бити водећа снага у научној и образовној будућности ЦГ

Електротехнички факултет (ЕТФ) у Подгорици био је, јесте и биће мјесто за одабране и у клупама те стабилне образовне инстутуције, под надзором угледних професора, генерацијама се ствара квалитетан и стручан кадар, а у научној и образовној будућности ЕТФ ће бити водећа снага.

То је порука са свечаности поводом 60 година постојања Електротехничког факултета у Подгорици.

Декан Електротехничког факултета, Саша Мујовић, казао је да припадати ЕТФ-у на било који начин представља привилегију и унапријед потписану спремност на одрицања, прегалаштво, стрпљење и дубоку вјеру да предани рад мора донијети резултате.

“ЕТФ чине људи и достизање њиховог задовољстсва представља највећи декански императив. У посљедње двије године пет наших колега, који су докторирали на ЕТФ-у изабрани су у професорска звања што представља изузетан залог за будућност. Учинили смо да наше најбоље студенте задржимо на ЕТФ-у. Кадар се не ствара данас за сјутра, кадар се планира и мислим да то врло успјешно радимо”, сматра Мујовић.

У посљедње двије година на ЕТФ је, како је казао, пристигло око 600 хиљада еура донација, које су искоришћене за реновирање простора и набавку лабораториијске опреме.

“Два крупна, капитална пројекта су на прагу реализације. Први је да ће се ускоро на ЕТФ-у вршити испитивање 5Г мреже у сарадњи са компанијом Теленор и други капитални пројекат је да смо договорили сарадњу са компанијом АББ која ће управо на ЕТФ-у направити и покренути Регионални центар изврсности”, рекао је Мујовић.

Закључио је да данас постоји све више свијести да наука није трошак, већ најбоље улагање, а знање је, како је додао, најбољи начин да попоравимо себе.

Предсједник Скупштине, Алекса Бечић, поручио је да ЕТФ представља укоријењену и стабилну образовну институцију у чијим се клупама под надзором угледних професора генерацијама ствара квалитетан и стручан кадар.

“Традиција дуга 60 година, као и сва достигнућа у споју са модерним пословним окружењем које је све сложеније и захтијева све већу иновативност намећу обавезу праћења савремених трендова на пољу иновација које ћете успјешно презентовати својим студентима на исти начин како је то рађено кроз дугу историју факултета”, рекао је Бечић.

Према његовим ријечима, Црна Гора која тежи да постане прва наредна чланица Европске уније обавезна је да све раположиве капацитете, енергију и знање усмјери у школовање младих и амбициозних људи и да пратећи модерне научне трендове и захтјеве тржишта рада буде у корак са најнапреднијим државама Европе стварајући услове да школавни млади људи привређују у својој отаџбини.

“Младост је кључни генератор друштвеног и економског развоја наше земље и уз подршку искуства она је та која даје способност да се одговори захтјевима и изазовима модерног времена”, порука је Бечића.

Предсједник Одбора директора Електропривреде Црне Горе, Милутин Ђукановић, казао је да је ЕТФ у Подгорици био расадник кадра, стручњака али, како сматра, шира друштвена заједница није знала довољно да искористи потенцијал који је пружао тај елитни факултет.

“Црна Гора и наша друштвена заједница добила је велику шансу, а та шанса се огледа у зеленој транзицији и производњи електричне енергије из обновљивих извора. Ми не смијемо ту шансу пропустити. Хајде да се ујединимо, да кроз електроенергетику подигнемо Црну Гору, да покажемо младима да се вриједи школовати, добро учити, и да у нашој друштвеној заједници добију шансу за посао и да у Црној Гори планирају будућност”, порука је Ђукановића.

Извршни директор Електропривреде Црне Горе, Никола Ровчанин, поручио је да желе да студенте ЕТФ-а активно укључе у праћење нових развојних пројеката из области зелене енергије, а да истовремено практична знања искусних стручњака подијеле са студентима.

“Желимо да наш најбољи кадар остаје у овој држави и ради за своју државу”, рекао је Ровчанин.

Ректор Универзитета Црне Горе, Владимир Божовић, рекао је да се послије првих 60 година, када је ријеч о ЕТФ-у, види зрелост, мудрост и снага.

“Са друге стране млади смо. Знате оно када у некоме врло рано препознате обрисе изузетности, брзине, луцидности, па кажете- ово ће дијете бити генијално. То је прича за ЕТФ у Подгорици. Ми данас не славимо само 60 година неке историје, већ суштински обиљежавамо много успјешних година сјајне, научне и образовне будућности у којој ће ЕТФ бити наша водећа снага”, оцијенио је Божовић.

Студенткиња мастер студија ЕТФ-а, Јелена Алигрудић, сматра да је изостала финансијка подршка државних органа и да би требало да већа финансијска средства из буџета буду опредијељена за Универзитет.

“ЕТФ је био, јесте и биће мјесто за одабране. Велика је привилегија бити дио њега”, рекла је Алигрудић.

Декан Електротехничког факултета у Београду, Мило Томашевић, казао је да је та образовна институција слична са ЕТФ-ом у Подгорици по тежњи ка изврсности у настави, научно истраживачком раду у образовању и да имају заједничку мисију и визију.

Протокол о сарадњи са деканом Мујовићем потписали су извршни директор ЕПЦГ Никола Ровчанин, предсједник Борда директора Црногорског електродистрибутивног система (ЦЕДИС) Рајко Радошевић, извршни директор Агенције за електронске комуникације и поштанску дјелатност Дарко Гргуровић, извршна директорица Агенције за енергетику и регулисане дјелатности Милица Кнежевић, извршни доректор Теленора Бранко Митровић, извршна директорица Сектора за корпоративно управљање Црногорске комерцијалне банке (ЦКБ) Маја Вукчевић, вицегувернерка Централне банке Црне Горе Зорица Калезић.

Студенти Максим Контић, Данило Планинић и Кристина Бојичић одлуком Вијећа Електротехничког факултета проглашени су најбољима у протеклој студијској години и завриједили новчане награде у износу од по 500 еура.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest