Еуропол спреман да се укључи у истрагу о Пандора папирима

Документа из Пандора папира наглашавају обим финансијског криминала који утиче на ЕУ, а ове врсте финансијских преступа праве проблеме ЕУ и њеним бројним партнерима деценијама без значајног помака ка њиховом рјешавању, наводи се у извјештају Еуропола. Извјештај назван „Новац из сјенке – међународне мреже за незаконито финансирање“ објављен је на званичном сајту Еуропола, агенције ЕУ за полицијску сарадњу

По извјештају, одговор на ове изазове захтијева двоструки приступ – један заснован на политици и законодавству а други на снажном интегрисаном оперативном одговору вођеном међународном сарадњом.

„Као Агенција ЕУ за полицијску сарадњу, Еуропол је спреман да подржи органе за спровођење закона у државама чланицама и нашим бројним партнерима широм свијета у циљу спречавања и борбе против привредног и финансијског криминала са нашим напредним аналитичким способностима, приступу глобалним базама података, са неупоредивом стручношћу у области привредног и финансијског криминала као и са конкретним оперативним подршка истрагама на терену“, наведено је у извјештају Еуропола.

Како се наводи, недавно објављивање повјерљивих информација још једном указало на операције огромних међународних мрежа за незаконито финансирање. Према извјештају Еуропола, нни се ослањају на офшор пореске рајеве, сложене мреже структура легалног пословања и корупцију да би се олакшале разне криминалне активности, укључујући утају пореза, превару и прање новца.

„Пандора папири су ‘цурење’ од скоро 12 милиона докумената који разоткривају скривено богатство, избјегавање пореза и прање новца од стране истакнутих појединаца и политички експонираних личности. То ‘цурење“ названо Пандора папири укључује 6,4 милиона докумената, скоро три милиона слика, више од милион мејлова и скоро пола милиона табела“, наводи се у извјештају Еуропола.

Истакнуто је да су међународне мреже незаконитог финансирања откривене „цурењем“ Пандора папира омогућавале криминалцима да оперу илегално остварене приходе, да скривају имовину, учествују у корупцији и одржавају глобализовану криминална економија.

„Процјењује се да укупан износ богатства који се држи у офшору широм свијета на 7,5 билиона еура, при чему је удио из ЕУ процијењен на 1,5 билиона еура. Ово представља преко 10% глобалног БДП-а. Процијењени приход изгубљено за ЕУ ​​као резултат међународне утаје пореза износи 46 милијарди еура у 2016.години“, наведено је у извјештају Еуропола.

Подсјетимо, у октобру ове године објављено је да су шеф црногорске државе Мило Ђукановић и његов син Блажо 2012.године склопили тајне уговоре о управљању њиховом имовином скривајући се иза компликоване мреже повезаних компанија из Велике Британије, Швајцарске, Британских дјевичанских острва, Панаме и Гибралтара. Тврди се да је син предсједника Црне Горе искористио ту структуру да формира и двије скривене компаније са ћеркама фирмама у Лондону и Црној Гори. До тих података дошао је Истраживачки центар МАНС-а кроз глобалну истрагу о офшор пословима под називом Пандора папири, коју је водио Међународни конзорцијум истраживачких новинара (ИЦИЈ) са партнерима из 117 земаља.

Ђукановићи су у јавним наступила и исказима пред истражним органима негирали да су урадили било шта незаконито.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest