Ево који ће се тајни код користити у случају смрти краљице Елизабете и какав ће бити протокол

Фото: Youtube printscreen the royal family channel

Процедура која доноси смјернице о томе шта чинити у случају краљичине смрти названа је кодним именом „Операција Лондонски мост“

У случају да краљица Елизабета II умре, британске власти имају спреман план за све што ће услиједити у наредним данима – од начина на који ће за вијест бити саопштена до саме сахране. Процедура која доноси смјернице о томе шта чинити у случају краљичине смрти названа је кодним именом „Операција Лондонски мост“. Политико износи детаље из докумената шта ће се догађати у Великој Британији када краљица умре.

У сатима након краљичине смрти, о свему ће бити обавијештени премијер, секретар кабинета (највиши британски државни службеник) и један број највиших министара и службеника. Премијера ће обавијестити краљичин приватни секретар, који ће такође обавијестити Кабинет тајног савјета који координира рад владе у име монарха, преноси Аваз. Интерно, тај дан ће се називати „Дан Д“. Сваки наредни дан ће се називати Д+1, Д+2 и тако даље, преноси Нова.рс.

Краљевска палата ће издати „званично саопштење“ којим ће вијест бити достављена јавности. Министри и високи службеници ће добити маил од секретара кабинета чији нацрт гласи: „Поштоване колеге, с тугом пишем да вас обавијестим о смрти Њеног Величанства Краљице“. По пријему мејла, заставе широм „Whitehalla“ ће бити спуштене на пола копља. Циљ је да се то учини у року од 10 минута.

У вјежби спроведеној прије неколико година, „Downing Street“ је изразио забринутост да ће то бити немогуће, јер не запошљава службеника за заставу и нису били сигурни да ће ту увијек бити неко присутан да спусти заставу. Засједања британског парламента и децентрализираних законодавних тијела у Шкотској, Велсу и Сјеверној Ирској бит ће прекинута. У складу с модерним временом, мислило се и на друштвене мреже.

Интернетска страница краљевске породице добиће црну страницу с кратком изјавом која потврђује њену смрт. Све странице друштвених медија владиних ресора ће показивати црни банер. Садржај који није хитан, неће бити објављиван. Краљевска породица ће објавити планове за краљичину сахрану која ће бити одржана 10 дана након њезине смрти.

Премијер ће бити први члан владе који ће дати изјаву. Сви остали чланови владе не смију ништа коментарисати док се премијер не огласи. Министарство одбране ће организовати почасни поздрав оружјем на свим поздравним страницама. Бит ће проглашен национални минут ћутања. Премијер ће потом имати аудијенцију код новог краља, а у 18 сати краљ Чарлс ће се обратити нацији. Истовремено, биће одржана служба у катедрали Светог Павла у срцу Лондона. Присуствоваће премијер и мањи број министара. Планирано је да служба изгледа спонтано.

У 10 ујутро, дан након краљичине смрти, Савјет за приступање – који укључује високе владине личности – састаје се у палати „St James’s“ како би прогласили Чарлса за новог суверена. Стотине тајних савјетника, укључујући премијера и министре, бит ће замољени да присуствују. Нико не смије носити било какве украсе. Проглас ће затим бити прочитан у палати „St James’s“ и у Краљевској размјени у Лондону, чиме ће Чарлс бити потврђен за краља.

Парламент ће се састати како би договорили поруку саучешћа. Сви остали послови парламента биће обустављени на 10 дана. Заступници ће одати почаст краљици у Доњем дому. У 15.30 сати премијер и Кабинет имат ће аудијенцију код новог краља. Министрима ће бити речено да не доводе своје супружнике.

Краљичин ковчег ће бити пренесен у Бакингемску палату. Ако краљица умре у „Sandringhamu“, њеној резиденцији у Норфолку, у источној Енглеској, тијело ће краљевским возом бити пренесено до станице „St Pancras“ у Лондону, гдје ће њен ковчег дочекати премијер и министри из кабинета.

Ако умре у Балморалу у Шкотској, биће активирана операција „Једнорог“ што значи, да ће њено тијело бити пренесено у Лондон краљевским возом што је прије могуће. У супротном, покренут ће се друга операција која означава да ће ковчег бити пренесен авионом. Премијер и министри ће присуствовати пријему поводом дочека ковчега с краљичиним тијелом.

Прогласи ће се читати у децентрализираним управама. Одавање почасти ће се вјероватно наставити у парламенту. Ујутро ће краљ Чарлс примати саучешћа у „Westminster Hallu“. Поподне ће кренути на турнеју по Уједињеном Краљевству, почевши од посјете шкотском парламенту и службе у катедрали Ст Гилес у Единбургу.

Чарлс ће допутовати у Сјеверну Ирску, гдје ће примати саучешћа у кули „Hillsborough“ и присуствовати служби у катедрали Свете Ане у Белфасту. Одржат ће се проба за операцију „Лав“, поворку ковчега од Бакингемске палате до Вестминстерске палате.

Поворка од Бакингемске палате до палате „Westminster“ одвијат ће се свечаном рутом кроз Лондон. У „Westminster Hallu“ бит ће одржана служба након доласка ковчега.

ДАН Д+6 ДО ДАН Д+9

Краљичино тијело ће лежати у палати „Westminster“ три дана, у операцији кодног имена „Перо“. Њен ковчег ће бити изложен на подигнутој кутији познатој као катафалк усред „Westminster Halla“, који ће бити отворен за јавност 23 сата дневно. Улазнице ће бити издаване за ВИП особе како би оне могле да имају своје термине.

На Дан Д+6 биће одржана проба за државну погребну поворку. Дан Д+7 је дан када ће краљ Чарлс отпутовати у Велс како би примио саучешћа и тамо у велшком парламенту и како би присуствовао служби у катедрали „Llandaff“ у Кардифу. У овом периоду владини кабинети биће заокупљени огромном количином припрема за сахрану. Документи показују да иако влада има капацитет да успјешно изврши све послове око сахране, постоји бојазан да би то могло бити изазовно.

Министарство вањских послова има задатак организирати доласке шефова држава и ВИП особа из иностранства. Министарство унутрашњих послова је одговорно за сигурносне аранжмане, а тајништво владе за националну сигурност и обавјештајне службе биће у стању приправности за сваку повећану пријетњу од тероризма.

Министарство за транспорт је изразило забринутост да би број људи који би можда дошао у Лондон могао изазвати велике проблеме у транспортној мрежи. Премијер и краљица су се договорили да дан државне сахране буде „Дан националне жалости“.

ДАН Д+10

Сама сахрана ће бити одржана у Vестминстерској опатији. У подне ће широм нације бити одржана два минута ћутања. Церемоније ће бити одржане у Лондону и Виндсору. Служба ће бити одржана у Виндсору у капели „St George’s“, а краљица ће бити сахрањена у Меморијалној капели краља Георгеа VI.

Извор: Дан

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest