Европска унија убјеђује ДПС да одустане од бојкота парламента

Амбасадори чланица ЕУ и представници ЕУ институција су у комуникацији са функционерима ДПС-а сугерисали да је важно прекинути бојкот Скупштине, који је та партија започела 17. маја они су предложили ДПС – да обустави бојкот и врати се редовним парламентарним активностима.

Амбасадори држава чланица ЕУ и представници ЕУ институција су у интензивној комуникацији посљедњих седмица са функционерима ДПС-а указивали да је важно ријешити питање бојкота Скупштине, који је та партија започела 17. маја. Сви бриселски званичници који су се бавили Црном Гором, на нивоу европских институција, указивали су и раније да бојкот није европска пракса и да треба да се прекине. Указивали су и да је нормално да мишљења буду различита, али да она требају да буду престављена у Скупштини, јер свака таква одлука, попут бојкота, има утицај и на углед земље, посебно кад је у питању приступање Европској унији, чему као друштво тежимо деценијама.

Ипак, из ДПС-а нисмо могли добити коментар да ли су и са киме водили такве разговоре и планирају ли да прекину или наставе бојкот.Док су били власт бојкотовање им је било неприхватљиво

У претходном скупштинском сазиву, док је парламентом предсједавао лидер Социјалдемократа Иван Брајовић, опозиција је такође бојкотовала рад највишег законодавног дома јер су сматрали да парламентарни избори 2016. године нису одржани у фер и демократској атмосфери. И тада су од европских званичника стизале оштре критике због тога и чести позиви за повратак посланика у парламент. Још интересантније је да је тада ДПС који је имао власт, а сада дјелује из опозиционих редова, замјерао опозицији што су се одлучили на бојкот. Након што је на парламентарним изборима смијењена тродеценијска власт ДПС-а – из те партије одлучили су се на бојкот, који су претходно с позиције власти неуморно критиковали.

Интересантно је да је шеф посланичког клуба ДПС-ЛП Данијел Живковић, средином маја, најавио да та странка у наредном периоду неће учествовати у пленарним засиједањима Скупштине, раду скупштинских радних тијела, као ни раду Одбора за свеобухватну изборну реформу. Како су тада истицали, одлуку о бојкоту су донијели због „бахатог и безобзирног понашања владајуће већине“. Живковић је тада казао и да ће без обзира на бојкот, његове колеге и он долазити у Скупштину како би обављали своје задатке. Међутим, мјесец дана касније, на сједници, 17. јуна, ДПС је на кратко прекинуо бојкот, када су на дневни ред посљедњег скупштинског засиједања дошле тачке за смјену министра правде Владимира Лепосавића, као и усвајање Резолуције о Сребреници. Том приликом, посланици ДПС-а су ушли у пленум по први пут од најаве бојкота и гласали „за“.

Извор: ДАН

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pin It on Pinterest